«Весілля», велопробіг і «невидимі фігури»: як цьогоріч проходив «ХарківПрайд»
2 вересня завершився «ХарківПрайд» — серія акцій на підтримку рівних прав і можливостей, зокрема для представників ЛГБТ, яка проходила в Харкові вже вп’яте.
Цьогоріч «ХарківПрайд» тривав з 23 серпня по 2 вересня. Головні події організатори висвітлювали у Facebook.
24 серпня активісти створювали зону відпочинку для переселенців — жителів одного з міських гуртожитків.
«Разом з волонтерством ми облаштували для них розважальну зону зі зручними місцями для сидіння та різноманітними настільними іграми», — зазначають організатори.
25 серпня влаштували перфоманс — «весілля» двох жінок, військової Аліни Шевченко та активістки Станіслави Петлиці.
«Церемонія весілля розпочалася біля будівлі РАЦС на вул. Сумській. Тут наречені пройшли традиційний український обряд — обсипання вівсом, пшеницею, рисом, гречкою, цукерками, пелюстками, монетами — та фотографувалися з гостями. Далі рушили на прогулянку містом. Невіддільною частиною стало кидання букетів, також молоді прикріпили замок, який символізуватиме їхні міцні стосунки. А у майбутньому, можливо, і офіційний шлюб», — описують церемонію у «ХарківПрайді».
Організатори зауважують, що офіційно оформити свої стосунки Аліна та Станіслава не мають можливості — принаймні допоки не ухвалений законопроєкт про цивільні партнерства.
26 серпня пройшов благодійний фестиваль «Єдині як ніколи» — лекції та майстерні відвідали, за оцінками організаторів, близько 300 людей.
На фестивалі також збирали гроші на безпілотники для Національної гвардії та підписи за змінення статусу Саржиного Яру — якщо він стане рекреаційною зоною, це унеможливить будівництво на його території.
27 серпня в центрі Харкова провели «веселковий» велопробіг — щоб привернути увагу до фактичної відсутності велосипедної інфраструктури в місті. Під час акції 25 людей проїхалися майданом Свободи та садом Шевченка: велосипеди прикрасили прапорами — України та веселковими, в колеса встановили веселкові диски. Також надягнули спеціальну форму: веселкові жилети та синьо-жовті панамки.
Активісти «ХарківПрайду» нагадують, що велосипед є одним з найбільш екологічних та недорогих видів транспорту, але безпечним і зручним він може бути лише за наявності необхідної інфраструктури.
«У Харкові є єдина смуга, призначена саме для руху велосипедів. Вона проходить вздовж Харківського шосе в напрямку російського Бєлгорода та становить 7 км. Інші «велосипедні» доріжки, наприклад, у Лісопарку чи Саржиному Яру, не є повноцінною велосипедною інфраструктурою, адже це рекреаційні зони», — заявляють організатори.
2 вересня проходила центральна акція «ХарківПрайду» — цьогоріч під гаслом «Невидимі фігури». Традиційної ходи не було: організатори вирішили не створювати натовп в умовах війни. Замість цього в середмісті розмістили 100 фігур людей, пофарбованих з одного боку в кольори прапору України, а з іншого — в кольори веселкового прапору, символу ЛГБТ-спільноти.
«Ці «невидимі фігури», символізують ЛГБТК+ людей Харкова та усієї України, які живуть, кохають та продовжують робити кроки для нашої спільної Перемоги», — зазначають активісти.
Організатори звертають увагу, що представники ЛГБТК-спільноти, зокрема військові, досі позбавлені низки прав: не можуть ухвалювати рішення за партнера в критичних для життя й здоров’я ситуаціях, відвідувати в реанімації, виконувати «останню волю» тощо.
Цьогоріч «ХарківПрайд» проходив вже вп’яте. Минулого року «Марш рівності» організатори проводили в метрополітені, з міркувань безпеки його не анонсували.