Web Analytics

Верховна Рада схвалила запровадження в Україні надзвичайного стану

Рада нацбезпеки та оборони рекомендувала запровадити в Україні надзвичайний стан через посилення російської агресії. Парламент 23 лютого підтримав це рішення.

Про необхідність запровадити надзвичайний стан заявив на брифінгу секретар РНБО Олексій Данілов.

За його словами, йдеться про всю територію України, крім Донеччини та Луганщини. Наразі там триває операція Об’єднаних сил.

«У Донецькій та Луганській областях є окремий режим, тому там надзвичайний стан не запроваджується. На жаль, він там запроваджений із 2014 року», — пояснив секретар РНБО.

Рішення щодо конкретних заходів ухвалюватимуть комісії в регіонах, залежно від ситуації.

«Що це може бути? Це буде посилення охорони громадського порядку та об’єктів, які забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства. Це може бути обмеження й певний рух транспорту, може бути додатковий огляд транспорту, перевірка тих чи інших документів у фізичних осіб. Тобто це превентивні питання, щоб у країні зберігався спокій, працювала економіка», — сказав Олексій Данілов.

На житті українців режим надзвичайного стану «майже ніяк не відіб’ється», зауважив він.  

Контролюватимуть дотримання режиму спеціальні штаби за участі військових.

«Президент дав доручення, щоб в складі кожного обласного штабу був представник військових. У разі необхідності військові можуть ухвалювати ті чи інші рішення. У них є на сьогодні всі правові документи для здійснення повноважень згідно з нашою Конституцією та законами», — наголосив секретар РНБО.

В указі президента Володимира Зеленського, розміщеному на сайті парламенту, пропонується запровадити надзвичайний стан з опівночі 24 лютого на 30 днів у Києві та усіх областях України, крім Донецької та Луганської. 

«Підривна діяльність спеціальних служб Російської Федерації, підтримувана нею діяльність сепаратистських сил, кримінальних та незаконних військових угруповань на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, знійснення ними терористичної діяльності набули характеру збройного протистояння і загрожують поширенням на інші регіони України», — йдеться в документі.

Надзвичайний стан запроваджують для нормалізації обстановки у державі, забезпечення захисту кордону, протидії злочинності, підтримання порядку, створення належних умов для роботи органів влади, запобігання спробам захопити владу тощо.

Верховна Рада на вечірньому позачерговому засіданні 23 лютого схвалила проголошення надзвичайного стану. Це рішення підтримали 335 нардепів, проти не висловився жоден.Також жоден не утримався, четверо не голосували.

Скріншот: трансляція телеканалу «Рада»

Указ президента про надзвичайний стан опублікували ввечері 23 лютого. 

«Без паніки. Це не воєнний стан (хоча адекватним рішенням в окремих областях було би введення саме воєнного стану). Режим надзвичайного стану порівняно менш болісний для економіки та не має жорстких обмежень», — коментує указ нардеп Роман Лозинський, перший заступник голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

  • За потреби можуть запровадити особливі правила користування зв'язком.
  • Можлива евакуація населення у разі загроз.
  • Може запроваджуватися комендантська година (за потреби).
  • Можуть частіше перевіряти документи на вулицях, дорогах, а за необхідності  оглядати особисті речі або багаж.
  • Можуть заборонити масові заходи та страйки.
  • Посилять охорону критичної інфраструктури.
  • Можуть скасовувати роботу аеропортів та перекривати дороги, обмежувати рух транспорту та оглядати його.
  • Може відбуватися відчуження або вилучення майна юридичних осіб чи громадян.
  • Заборонено поширення матеріалів, що дестабілізують ситуацію.
  • Призовники, військовослужбовці та резервісти не зможуть змінювати місце проживання без відома військкомату.
Тотальної мобілізації не буде, можлива часткова або цільова за окремими рішеннями. Населення не залучатимуть для виконання трудових обов'язків, заводи та інші підприємства наразі також переводитимуть на «воєнні рейки», додав нардеп.

Надзвичайний стан запровадили на тлі загострення ситуації на Донбасі та визнання Росією незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР». 

Президент Володимир Зеленський оголосив призов резервістів Збройних сил з 23 лютого. 

Фото на головній: Верховна Рада

Верховна Рада під час засідання 23 лютого схвалила пропозицію РНБО. Запровадження надзвичайного стану підтримали………… нардепів, проти висловилися……., утрималися…….., не голосували………...