«Важко, але працюємо»: як без світла у Харкові виживає бізнес
У Харкові третій тиждень діють графіки погодинних відключень електроенергії. За відсутності потужностей через навантаження виникають аварії. Підприємці у Харкові працюють від генераторів.
Зазнають збитків, але працюють
Генератори запускають на ринках, в кафе, аптеках, магазинах.
«Працювати складно, бензин не дешевий. Доводиться виводити не всіх майстрів, тому що генератор не тягне всю техніку. Два дні тому у нас взагалі не було світла. Пропрацювали 12 годин на генераторі, а це 15 літрів бензину. Тисяча гривень йде просто на бензин, не враховуючи електроенергію та комунальні послуги», — говорить власниця салону краси «Iris» на Салтівці Оксана Кізей.
«Обов’язково нам потрібен фен. Машинки працюють на акумуляторах. І ще необхідно, щоб працював бойлер», — пояснює майстриня-перукарка Вікторія Андрейченко.
Лише за тиждень на бензин для генератора у салоні витратили близько 5 тисяч гривень.
«В таких умовах важко працювати, але ми намагаємося, адже розуміємо, що майстри потребують грошей, плюс треба робити процедури, ми не відмовляємося працювати. Будемо працювати, наскільки це буде можливо», — говорить Оксана Кізей.
Відновлення триває, є аварії
Проблеми з електроенергією у Харкові та на Харківщині виникли після російської атаки 22 березня. Через руйнування енергооб’єктів, зокрема ТЕЦ-5, Харків залишився без світла, зупинився транспорт. Поступово потужності наростили, застосували резервні схеми. «Харківобленерго» сформувало графіки погодинних відключень. Проте через нові удари по енергоінфраструктурі, високовольтних лініях та аварії ситуація залишається нестабільною.
«На жаль, пошкодження електричних мереж внаслідок бойових дій та додаткові обмеження на постачання електроенергії до Харківського регіону, які застосовує НЕК «Укренерго», змушують здійснювати відключення споживачів Харкова та області в обсягах, що перевищують погодинні графіки», — пояснюють в «Харківобленерго».
Джерело фото, авторка: Ольга Іващенко
«У нас дуже велика кількість аварійних випадків, тому, звісно, ми маємо зробити все можливе, щоб хоча б відповідати тим графікам, які ми заявили», — коментує начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Бізнесу потрібна підтримка — Олександр Чумак
Державні програми підтримки бізнесу, що існують, не адаптовані до сучасних викликів, вважає президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак. Він радить підприємцям стежити за міжнародними програмами, які надають гранти на утримання бізнесу.
«Міжнародні донори надають мікрогранти від трьох тисяч доларів і більше, щоб бізнес міг продовжувати свою діяльність, забезпечувати поточну діяльність, відновлюватися після прильотів, закуповувати пошкоджене, втрачене майно, плюс компенсувати частково заробітну платню найманому персоналу. І це в такий час, коли продажі суттєво впали. Дуже класний інструмент для допомоги мікробізнесу», — говорить Олександр Чумак.
Складні умови можуть спонукати бізнес до закриття або релокації.
«Не всі можуть скористатися релокацією, але, наприклад, релокувати тимчасово сім’ї, це я дуже рекомендую, особливо якщо у вас є діти і ви можете дозволити перерву у перебуванні в Харкові, це питання безпеки, це дуже добрий варіант», — певен Олександр Чумак.
На економічному форумі 4 квітня у Харкові обговорювали тему підтримки бізнесу Харківщини. Олександр Чумак сподівається на прогрес у цьому питанні.
«Після форуму у нас відбувається спілкування з Мінекономіки. Президент поставив завдання Міністерству економіки, Кабінету міністрів терміново підготувати програми підтримки бізнесу Харкова, Харківщини щодо відкриття грантових програм, зміни правил надання чинних програм, щоб бізнес міг ними скористатися, щоб враховувати військові ризики, запровадити інші програми, які точно допомогли бізнесу вживати в цей складний час», — говорить Чумак.
Він сподівається, що такі інструменти запустять якнайшвидше.