Web Analytics
В архітектурному конкурсі з відбудови Північної Салтівки переміг проєкт з Великої Британії: деталі | MediaPort

Журі відібрало найкращі проєкти міжнародного конкурсу «Kharkiv Housing Challenge» з відбудови пошкодженого російськими обстрілами району Північна Салтівка у Харкові. Переміг проєкт Ендрю Джексона, партнера британської компанії Cundell, під назвою «Зцілення Харкова: від руїн до відродження». Друге і третє місця посіли автори з Китаю та Туреччини. Ще шість учасників отримали почесні відзнаки. Що запропонували переможці? «МедіаПорт» зібрав подробиці. 

Хто проводив конкурс і яке стояло завдання

Фонд Нормана Фостера, який співпрацює з Харковом під час повномасштабної війни, оголосив відкритий міжнародний архітектурний конкурс у травні 2024 року. Він відбувається у співпраці з Європейською економічною комісією ООН за фінансової підтримки уряду Німеччини. Проєкти приймали на розгляд до 19 вересня. Завдання розмістили на платформі Buildner.

Учасникам запропонували знайти рішення, що поєднає інноваційний дизайн та практичне застосування, «розробити модульну систему, здатну модернізувати існуючі бетонні панельні будинки та покращити громадські простори».

Скільки проєктів подали

Пакет документів із завданням завантажили понад 18 тисяч разів. На конкурс в результаті надійшло 259 проєктів з 53 країн, в тому числі 27 — з України. Найбільше ідей подали зі США (48). Були учасники з Великої Британії, Німеччини, Італії, Польщі, Південної Кореї, Австралії, Австрії, Канади, Індії, Франції, Нідерландів, Сингапуру і Таїланду.

Звідки надійшли проєкти на конкурс. Графіка з документу за результатами конкурсу, який надала Харківська міськрада

Хто оцінював проєкти

Переможців визначало журі з дев’яти членів, серед яких:

  • Норман Фостер (Фонд Нормана Фостера, Іспанія),
  • Фаршид Мусаві (FMA, Велика Британія),
  • Стюарт Сміт (ARUP, Німеччина),
  • Белінда Тато (Ecosistema Urbano та Harvard GSD, Іспанія),
  • Аммар Аззуз (Оксфордський університет, Велика Британія),
  • Анна Соаве (UN-Habitat, Азербайджан)
  • Ігор Терехов (Харківська міська рада, Україна),
  • Ольга Дем’яненко (Харківська міська рада, Україна),
  • Юрій Спасов (Інститут «Харківпроект», Україна).

Члени журі спочатку склали шортлист з 20 проєктів, а потім топ-5.

  • З 259 проєктів спочатку відібрали 20
  • Потім склали топ-5
  • Переможців визначили 21 жовтня

Хто переміг у конкурсі

Перемогу у міжнародному конкурсі здобув проєкт «Зцілення Харкова: від руїн до відродження» (Велика Британія). Автор проєкту — Ендрю Джеймс Джексон з британської компанії Cundall.

У презентації проєкту зазначається, що працювала команда, яка прагне відбудувати стійке майбутнє для Салтівки та відновити зв’язок людей з цим місцем. До команди залучені архітектори, проєктувальники, ландшафтні архітектори, дизайнери інтер’єру, технічні фахівці з модульних систем, інженери-конструктори, експерти зі сталого розвитку, консультанти з безпеки та мережі українських підрядників, постачальників і благодійних організацій.

Презентація проєкту-переможця складається з чотирьох блоків:

  1. Designed to thrive (Створений для процвітання)
  2. Reconnect (Відновлення зв’язку)
  3. Repair (Ремонт)
  4. Rebuild (Відбудова)

Проєкт фокусується на «зміцненні будівель за допомогою перероблених матеріалів місцевого виробництва, підвищеній безпеці, доступності та теплоізоляції, а також на розширенні житлового простору за рахунок зимових садів і терас», зазначають у міськраді.

  • Профайл Ендрю Джексона на сайті Сundell. Скриншот: cundall.com/people/andrew-jackson

Проєкт представляє «універсальну модульну систему, адаптовану до типології та масштабу будівель, контексту території та спадщини мікрорайону». Концепція, на думку авторів, може бути масштабована по всьому Харкову та Україні, оскільки передбачає використання зруйнованих частин будівель.

«Наш будівельний партнер в Україні [яка компанія, не зазначається — ред.] розробив інноваційний і економічно ефективний процес повторного використання будівельних матеріалів зі зруйнованих будівель для створення наших бетонних модульних систем, що виготовляється заздалегідь», — вказано у презентації.

Інженери з команди проєкту визначили, що серйозно пошкоджені конструкції потрібно повністю демонтувати, а ті, що збереглися у кращому стані — «обрамити модульними збірними екзоскелетами».

«Локально виготовлені високоякісні структурні сітки зі сталебетонного армування, з використанням подрібнених залишків наповнювача, забезпечать не лише підтримку, але й додаткову термоізоляцію. Вони нададуть певний рівень захисту від подальших атак, альтернативні засоби евакуації та додаткові ліфти для доступності, а також додадуть гібридні житлові простори у вигляді розширених зимових садів і терас. Трансформовані таким чином, ці будівлі забезпечать стійкий і позитивний новий старт для громади Харкова», — йдеться у проєкті.

Проєкт також передбачає оновлення громадського простору — «з акцентом на об’єднання громади». Це модульна система навісів для проведення заходів з сидіннями та клумбами.

Громадські простори об’єднані конструкціями навісу для збору дощової води та збереження дерев

Хто посів друге та третє місця

На другому місці — проєкт «Квітучість назустріч сонцю» (Китай), що передбачає розширення житла новими фасадами, облаштування балконів для озеленення.

Третє місце — у команди проєкту «Modus Vita» (Туреччина) із модульною системою підземних укриттів з високоміцних бетонних панелей, у тому числі для проведення громадських заходів.

«Перед нами стоїть завдання поєднати найкращі рішення у цілісний комплекс. У когось були представлені унікальні рішення щодо відновлення фасадів, у інших — щодо будівництва укриттів. Хтось запропонував інноваційний підхід щодо підвищення енергоефктивності, а хтось акцентував увагу на методах реконструкції зруйнованих будівель чи інтеграції елементів задля сталого розвитку. Ми цінуємо кожну ідею і плануємо комбінувати їх, аби створити гармонійний простір для всіх харків’ян», — прокоментував Ігор Терехов.

За його словами, у 2025 році «місто почне перетворювати ці проєкти на реальні дизайн-рішення, які потім будуть втілені в будівництві», і вже ведуться процедури щодо подальшого фінансування.

Організатори конкурсу відзначили ще шість проєктів, які можуть бути корисними для відновлення Харкова.

Читайте також: Обіцяли відновити, а тепер хочуть знести: мешканці будинку на Метробудівників, 8 звертаються до Терехова