Уряд посилить карантин у січні: які обмеження запровадять і що працюватиме
Кабінет міністрів вирішив посилити карантин в Україні з 8 по 24 січня. У Міністерстві охорони здоров’я розраховують, що де допоможе скоротити кількість хворих на COVID-19 приблизно вполовину.
Рішення про запровадження жорсткого карантину уряд ухвалив під час засідання 9 грудня. Посилені обмеження діятимуть з 8 до 24 січня включно, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, таке рішення уряд ухвалив за підсумками обговорень з представниками місцевої влади, медками та підприємцями.
Режим посиленого карантину Шмигаль назвав «зимовим канікуламіи заради безпеки»
«Зимові канікули заради безпеки» запроваджуються для того, щоб не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити зокрема і після новорічних свят. Посилені карантинні обмеження будуть запроваджуватися для того, щоб розірвати ланцюг захворюваності, який може сформуватися протягом свят», — пояснив прем’єр.
- Під час жорсткого карантину забороняється робота кав’ярень, ресторанів і барів (крім доставки та замовлень на винос). Зачиняються кінотеатри, театри, фітнес-клуби, спортивні зали та басейни.
- У торговельно-розважальних центрах дозволять продавати лише продукти харчування, ліки, ветеринарні препарати, товари особистої гігієни та побутову хімію. Також не дозволяється робота непродовольчих ринків.
- Будуть заборонені будь-які розважальні, спортивні або культурні масові заходи.
- Усі заклади освіти, крім дитячих садків, на період локдауну закриють.
«Водночас із обмеженнями помаранчевої зони продовжить працювати громадський транспорт, аби люди могли їздити на роботу на ті підприємства, що працюватимуть в період посиленого карантину. Також працюватимуть продуктові магазини, аптеки, банки, поштові оператори, готелі», — додав Шмигаль.
Як працюватиме громадський транспорт, розповів міністр інфраструктури Владислав Криклій. За його словам, маршрутні таксі, тролейбуси, трамваї та залізниця перевозитимуть пасажирів у кількості місць для сидіння — це стосується міського, приміського, міжміського, внутрішньообласного та міжобласного сполучення.
Метро перевозитиме пасажирів без обмежень щодо кількості місць.
Внутрішні авіаперевезення здійснюватимуться без обмежень. Але під час авіаподорожей за кордон Криклій порадив заздалегідь перевіряити умови в’їзду та виїзду.
Поштові відділення працюватимуть у звичайному режимі, без змін, запевнив міністр.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов зазначив, що однією з причин запровадження посиленого карантину у січні є типове для цього періоду зростання захворюваності на грип.
«З кінця січня — початку лютого традиційно спостерігається зростання захворюваності на грип. Для нас дуже важливо підійти до цього періоду з найменшими цифрами щодо захворюваності на коронавірусну хворобу», — зазначив очільник МОЗ.
МОЗ рекомендує всім установам, які мають таку можливість, на період з 8 по 24 січня перейти на дистанційний режим роботи.
«Ми максимально шукали баланс, щоб обмежувальні заходи не створювали значного дискомфорту, але розраховуємо, що вони будуть виконуватись в повному обсязі. Це рішення — компроміс між нагальною потребою уповільнити поширення COVID-19 та збереженням звичного способу життя громадян», — каже керівник МОЗ.
На брифінгу 10 грудня Максим Степанов також розповів, що МОЗ очікує скорочення кількості захворілих на COVID-19 уполовину після жорсткого карантину.
«Найбільше громадяни інфікуються на масових заходах, де не дотримуються маскового режиму. Якого ефекту ми очікуємо? Якщо говорити про локдауни, які запроваджують у європейських країнах, то там за три тижні кількість захворілих скорочується до 80%. Ми розраховуємо на 40-50%», — сказав він.
За даними Міністерства охорони здоров’я, протягом минулої доби, 9 грудня, в Україні зафіксували 13 371 новий випадок COVID-19 (від початку епідемії — вже 858 714).
Одужали за добу 13 903 людини, померли — 266 (за весь час — 465 021 та 14 470 відповідно).
2 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомляв, що уряд не планує подовжувати режим карантину вихідного дня, що тривав з 14 до 30 листопада. Очільник Кабміну анонсував локдаун, пообіцявши, що уряд підготує «найбільш збалансоване» рішення.
Водночас, у МОЗ вважають, що карантин вихідного дня дав позитивний ефект. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов казав, що у боротьбі з COVID-19 намітилося певне покращення показників.