Web Analytics

Україна наполягає на міжнародному розслідуванні катастрофи Іл під Бєлгородом — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні прокоментував інформацію про падіння літака Іл-76 у Бєлгородській області 24 січня, коли мав відбутися обмін полоненими між Україною та державою-агресором російською федерацією.

Він повідомив, що заслухав доповіді військових та розвідників 

«Очевидно, що росіяни граються із життями українських полонених, із почуттями рідних та з емоціями нашого суспільства. Потрібно встановити всі чіткі факти. Настільки, наскільки це можливо, враховуючи, що падіння літака сталося на російській території — поза нашим контролем», — сказав Володимир Зеленський

«Факти» — це головне слово зараз. Заслухав Головкома та Генштаб щодо застосування Повітряних сил. ГУР займається зʼясуванням долі всіх полонених. Служба безпеки України розслідує всі обставини. І я дав доручення міністру закордонних справ України поінформувати партнерів щодо наявних даних в України. Наша держава буде наполягати на міжнародному розслідуванні», — додав глава держави. 

Українська розвідка підтвердила, що 24 січня мав відбутися обмін полоненими, однак Україна не має достовірної інформації про те, хто перебував на борту Іл-76, повідомило Головне управління розвідки Міноборони України.

«Сьогодні мав відбутися обмін полоненими, який не відбувся. За твердженням російської сторони, це сталося внаслідок збиття російського літака Іл-76, який буцімто перевозив українських полонених. Наразі Україна не володіє достовірною та вичерпною інформацією з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості», — вказує ГУР.

Розвідка зазначає, що Україна виконала всі домовленості: російських полонених вчасно доставили на обумовлене місце, де вони перебували у безпеці, безпеку українських військовослужбовців мала забезпечити російська сторона. 

«Водночас українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому. Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених. Відомо, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом. Це може свідчити про навмисні дії росії, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених. Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну. Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії рф з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави», — прокоментували у ГУР.

Генеральний штаб ЗСУ заявив, що повітряний простір потребує контролю через ракетні загрози, передусім для Харківщини. Лише впродовж тижня російські війська завдали 19 ракетних ударів по області, внаслідок яких загинули 16 людей і майже 80 поранені.

«Задля зменшення саме ракетної загрози Збройні Сили України не тільки контролюють повітряний простір, а й детально відстежують точки запусків ракет та логістику їх постачання, особливо із застосуванням засобів військово-транспортної авіації. Зафіксована інтенсивність обстрілів прямо повʼязана із зростанням кількості військово-транспортних літаків, що протягом останнього часу направлялися до аеродрому Бєлгорода», — йдеться у дописі.

Збройні сили України, за заявою Генштабу, і надалі «вживатимуть заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку».

Вранці 24 січня російські пропагандистські ЗМІ повідомили про падіння літака Іл-76, на борту якого були понад 60 людей — усі вони загинули. Міноборони держави-агресора російської федерації заявило, що в літаку «перебували 65 полонених українських військовослужбовців», 6 членів екіпажу і 3 супроводжуючих.

В українських медіа, із посиланням на джерела, почала з'являтися суперечлива інформація щодо падіння літака. 

Омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що перевіряє всю інформацію. Він закликав не робити передчасних висновків. Координаційний штаб з питань військовополонених попросив українців відповідально ставитися до чутливої інформації та утриматися від поширення неперевірених даних. 

Блок новин за темою

Новини за темою