У Швейцарії завершився Глобальний саміт миру: головні підсумки
Учасники зустрічі узгодили спільну позицію щодо трьох пунктів: ядерна й енергетична безпека, продовольча безпека та звільнення всіх полонених і депортованих українців.
Глобальний саміт миру проходив у Бюрґенштоці (Швейцарія) 15-16 червня. За інформацією Офісу президента України, в ньому взяли участь 101 країна та міжнародна організація, що представляють усі частини світу та континенти — Латинську Америку, Близький Схід та Азію, Африку, Європу, Тихоокеанський регіон, Австралію, Північну Америку.
«Дві третини країн-учасниць були представлені на найвищому рівні», — зазначають в ОПУ.
Комюніке
У спільній заяві за підсумками зустрічі зазначається, що війна росії проти України «продовжує спричиняти масштабні страждання людей та руйнування, а також створювати ризики та кризи з глобальними наслідками для світу».
Учасники узгодили спільну позицію щодо трьох пунктів.
- Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю. «Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька АЕС, повинні працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом. Будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими», — йдеться в заяві.
- Глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання продуктів. «У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торговельне судноплавство, а також доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях є надзвичайно важливими. Напади на торговельні судна в портах і на всьому маршруті, а також на цивільні порти та цивільну портову інфраструктуру є неприйнятними», — вказано в комюніке.
- Усі військовополонені мають бути звільнені в рамках повного обміну. Усіх депортованих та незаконно переміщених українських цивільних, зокрема дітей, необхідно повернути в Україну.
«Ми підтверджуємо нашу відданість утриманню від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави, принципам суверенітету, незалежності й територіальної цілісності всіх держав, включно з Україною, у межах їх міжнародно визнаних кордонів, включно з територіальними водами, і вирішенню спорів мирними засобами як принципам міжнародного права», — зазначається в документі.
Учасники також погодилися, що досягнення миру «вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами».
«Тому ми вирішили в майбутньому вжити конкретних заходів у вищезазначених сферах із подальшим залученням представників усіх сторін», — йдеться в комюніке.
Підписанти
Міністерство закордонних справ Швейцарії оприлюднило список країн, які підписали комюніке за підсумками саміту. Утім, згодом з нього прибрали Йорданію та Ірак, повідомляє «Суспільне».
На ранок 17 червня по повідомленні МЗС перелічені 82 держави та міжнародні організації: Албанія, Андорра, Аргентина, Австралія, Австрія, Бельгія, Бенін, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Кабо-Верде, Канада, Чилі, Коморські Острови, Коста-Ріка, Кот-д’Івуар, Рада Європи, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Домініканська Республіка, Еквадор, Естонія, Європейська комісія, Європейська рада, Європейський парламент, Фіджі, Фінляндія, Франція, Гамбія, Грузія, Німеччина, Гана, Греція, Гватемала, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Японія, Кенія, Косово, Латвія , Ліберія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Палау, Перу, Філіппіни, Польща, Португалія, Катар, Республіка Корея, Румунія, Руанда, Сан-Марино, Сан-Томе і Принсіпі, Сербія, Сінгапур, Словацька Республіка, Словенія, Сомалі, Іспанія, Сурінам, Швеція, Швейцарія, Східний Тимор, Туреччина, Україна, Сполучене Королівство, США, Уругвай.
Підсумкова заява Зеленського
Зібрання представників такої кількості країн, організацій і релігійних лідерів свідчить, що «мир потрібен усім», заявив на пресконференції за підсумками саміту президент України Володимир Зеленський.
«Незалежність, територіальну цілісність і суверенітет визнали абсолютно всі учасники саміту. Більшість світу. Це дає потужну підтримку для України. Це один з успіхів цього саміту», — сказав він.
Зеленський зазначив, що примусити росію до миру можна двома шляхами. Перший —дипломатичний, другий — міцна оборона і потужна армія.
«Найголовніший успіх для нас — це, безумовно, закінчення війни. Це не успіх, це єдина можливість існування в цьому світі, єдина справедлива можливість життя. І ми будемо робити все, щоб закінчити війну. Сьогодні тільки перший крок, але такий потужний», — зазначив глава держави.
Зеленський додав, що дипломатична робота триватиме на рівні радників з питань національної безпеки. Вони розроблятимуть покроковий план щодо трьох пунктів комюніке про основи миру.
«Безумовно, ми — частина Європи і географічно, і ментально. Але дуже важливо, щоб усі ці зустрічі були на різних континентах, на територіях країн, які, може, не об’єднані з нами кордонами, але які точно об’єднані з нами цінностями. І це дуже важливо. І тому будуть ці зустрічі і в Африці, і в Латинській Америці, у Європі, в Азії. Ми спрямовуємо зараз свої зусилля саме на це. Після цього буде план — спільний план», — підсумував президент.