Web Analytics

У П'ятихатках очікують ремонту пошкодженого житла: які результати перших тендерів 2024 року

На реконструкцію після російських обстрілів очікують три будинки у районі П'ятихаток на півночі Харкова. В якому стані дев'ятиповерхівка на вулиці Академіка Вальтера і що пережили її мешканці?

Снаряд пробив дах

Життя і діяльність Олександра Золочевського та його батька Віктора пов'язані з Харківським фізико-технічним інститутом у П'ятихатках. Вони отримали квартиру у дев’ятиповерхівці на вулиці Академіка Вальтера наприкінці 70-х. 

П'ятихатки опинилися під щільним російським вогнем з перших днів великої війни.

З перших днів повномасштабної російського вторгнення російська армія щільно обстрілювала П'ятихатки. Попри удари та часткову відрізаність району від міста, Золочевські залишилися вдома. До укриття спускалися лише раз. 

«У травні вже квітли кульбабки. Ми отримали гуманітарну допомогу, я сидів тут у дворі, коли наді мною снаряди пролетіли на БАМ (місцевість у П'ятихатках — ред.), у ліфтову шахту. Я приліг... А так якось вже звик», — згадує Віктор. 

87-річний Віктор Золочевський переживає війну вдруге. Дитиною зустрів Другу світову, тоді його родина жила у Старому Мерчику на Харківщині

28 березня 2022 року російська ракета влучила у багатоповерхівку, де мешкають Золочевські. Люди не постраждали. 

«Прилетів «Град», 122 мм. Це було вночі. І вибило отвір 42 на 22 см. Пробитий дах, пробитий технічний поверх. Увійшло у 9-й поверх, у квартиру однокімнатну. Потім по діагоналі пробило стіну на кухню, вже по кухні проповзло по підлозі через вентиляційний отвір у сусідню квартиру», — згадує Олександр.

Залишки ракети він показує на фото. Зробив її, коли сапери змогли забрати уламки з пошкодженої квартири. Прямих влучань у будинок більше не було, розповідає Олександр. Та від того, що снаряди падали поряд, вибуховою хвилею неодноразово вибивало вікна.

«А потім мешканець нашого другого під'їзду за свій кошт придбав шматок руберойду і закрив діру на даху», — говорить Олександр.

«Рвалася додому»

Понад пів року П’ятихатки перебували у постійній небезпеці, поки у травні українські війська не відігнали окупантів до державного кордону. Олександр намагався допомагати сусідам. Одна з них — 92-річна Валентина Смєлова. 

Жительці П'ятихаток Валентині Смєловій 92 роки. Вона застала масштабні удари по П'ятихатках у лютому-березні 2022. Квартира Валентини уціліла

«Війна є війною. Звісно, не чекали, не думали, щоб росія на нас напала. Зараз дуже багато людей вбивають. Шкода. Дітей скільки загинуло», — говорить Валентина.

Валентина родом з Луганська, де пережила Другу світову війну. Від бомбардувань ховалася у погребі. 

«Ці громихання, бомби сипали, трясло. Ліжка їздили по кімнаті, пам'ятаю. Але німці мало стояли у нас. Пішли тоді на Харків через Луганськ, бомбити так нас не стали», — згадує жителька П'ятихаток. 

У перший день повномасштабного російського нападу Валентина ховалася у підвалі будинку. 

«Тоді [під час Другої світової війни] не було такої зброї. Вечір приходить, чуєш гул, летять літаки з бомбами на якийсь об'єкт. А зараз — піди знай. Прилетіла кудись... Тоді вона була страшна по-своєму. Ми діти були. Мені ще 10 років не було, як ось і зараз діти страждають, бачать це, з мамою кудись в підвал треба бігти. Так і в нас було страшно», — розповідає Валентина.

Валентина виїжджала з П'ятихаток на кілька місяців, але все одно повернулася додому.

У перші дні вторгнення племінник евакуював Валентину до себе — в інший район Харкова. Згадує, як насилу виїжджали: їхати було небезпечно, літали снаряди.

«Газу не було, води не було, електрики не було. Я на кухні сиділа. Стріляли. Бігала в ванну. Навіть в кімнату не заходила. Мені чогось було страшно. В підвал один раз чи два спускалися, коли тут вдарили по людях біля магазину», — згадує Валентина.  

Повернулася у П’ятихатки у травні. Вдома почувається спокійніше. Ввечері читає церковні книги, вдень ходить з собакою до магазину. 

«Це пекінес Юка, хлопчик, йому 14 років. Мені подарували його цуценям. Я по П'ятихатках вже далеко не ходжу. Удвох прогулюємось. Такий от він у мене сторож. Хазяїн», — говорить Валентина.

Чотирилапий друг Валентини Юка.

Чекають на ремонт

Комісії від комунальників фіксували пошкодження будинку влітку 2022 року. Хто мав можливість, замінив вибиті вікна самостійно, дехто чекає на заміну досі. 

«Майже з самого початку тут був начальник відділення «Жилкомсервісу». А 11 червня, за ідеєю нашого директора школи Олександра Гряника, був суботник. Хто був тут у червні, все скло підбирали, наймали трактор, все це вивозили», — говорить Олександр.

Повної заміни також потребують вікна у загальних коридорах — за словами Золочевського, вода від дощів частково потрапляє у під'їзд, над входом в один з під'їздів є підтікання.   

Ремонт трьох пошкоджених від російської агресії багатоповерхівок на вулицях Академіка Вальтера, 5 та 12, а також на вул. Академіка Волкова, 1 у П'ятихатках — серед перших оголошених Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Харківської міськради тендерів 2024 року. В усіх перемогла будівельна компанія «Житлобуд-2». Переможця визначили у лютому. 

На аварійно-відновлювальні роботи (капремонт) будинку, де мешкають Золочевські, планують витратити 2,4 млн грн. З договору випливає, що на роботи 2024 року витратять 99 753 грн, у 2025 році — понад 2,3 млн грн. 

Джерело: Prozorro

У календарному плані вказано, що деякі роботи (розбирання та улаштування перегородок і монолітних перекриттів) мали виконати у березні 2024. За словами Олександра Золочевського, ремонт ще не починали. 

Слухайте також: Воєнний Харків: як вистояли П'ятихатки

Блок новин за темою