У Польщі визнали неконституційними поправки до закону про Інститут нацпам’яті
Конституційний суд Польщі визнав, що поправки до закону про Інститут національної пам’яті щодо «злочинів українських націоналістів» є неконституційними.
Про рішення суду повідомляється на сторінці президента України Петра Порошенка у Twitter.
«Конституційний Трибунал Польщі визнав неконституційними терміни «українські націоналісти» і «Східна Малопольща» в Законі про Інститут нацпам’яті. Дякую Президенту Польщі Анджею Дуді за ініціювання провадження і вітаю рішення Трибуналу. Працюємо далі на зміцнення партнерства», — йдеться у повідомленні.
Як повідомляє «Укрінформ», справу розглядала колегія з п’яти суддів на чолі з головою суду Юлією Пшілембською.
«Закон про ІНП взагалі не уточнює, чи слід під терміном «українські націоналісти» розуміти організовані політичні і парамілітарні структури, члени яких брали участь в діях, спрямованих проти державної влади та цивільного населення, або кожного, хто, ідентифікуючи себе з ідеями українського національного руху, діяв проти польської держави та її громадян під час існування Другої Речі Посполитої (1918-1939 рр.), Другої світової війни та в післявоєнний період», — обґрунтував неконституційність цього положення закону суддя Анджей Зеленацький.
Він додав, що термін «українські націоналісти» також є в польському законі про ветеранів. Однак і в ньому, як і в законі про ІНП, «законодавець знехтував визначенням цього поняття».
Законопроект «Про внесення змін до Закону про Інститут національної пам’яті», який передбачає кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків, Сейм Польщі прийняв на початку лютого 2018 року. Документ стосувався визначення злочинів українських націоналістів і організацій, які співпрацювали із Третім рейхом, а також можливості кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці злочини. Закон також забороняв описувати нацистські табори смерті в Польщі як польські і звинувачувати поляків у співучасті в Голокості.
Президент України Петро Порошенко після прийняття документа заявив, що законопроект «не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею».
У Харкові представники націоналістичних партій і громадських організацій провели пікет проти прийняття закону під стінами Генерального консульства Польщі.
Читайте MediaPort у Telegram