У Печенігах відкрили підземний освітній простір для дітей: фото
Підземний освітній простір у селищі Печеніги на Харківщині відкрили 22 січня. Він стане опорним для громади.
В осередку облаштували п’ять кімнат, одна з яких — для арттерапії. Займатися під землею зможуть 150 дітей одночасно, до цього вони чотири роки поспіль навчалися онлайн, повідомили у фонді savED.
Восени 2023 року фонд створив в укритті Печенізького ліцею освітній центр «Вулик» — перше у громаді безпечне місце для позакласних занять і гуртків. У грудні 2024-го простір дооблаштували меблями, технікою, дидактичними матеріалами та мінібібліотекою.
«Нам вдалося перетворити старий занедбаний підвал у справжні підземні класи, які є затишними і яскравими, тобто схожими на місце для уроків, а не просто приміщення для перебування під час повітряної тривоги. В цьому і полягає головна мета освітніх рішень фонду під час війни — створити умови для безпечного і водночас безперервного офлайн-навчання», — зазначила співзасновниця savED Анна Пуцова.
Створення простору обійшлося більш ніж у 4 млн гр. Ремонт — з улаштуванням нової електромережі, вентиляції, водопостачання, каналізації та опалення — коштував понад 3,4 млн грн, його провели за допомогою компанії ЕРАМ.
«Для нас принциповим є облаштування у навчальних просторах не лише безпечних умов, а і якісного інтернету та технічної бази. Доступ до глобальної мережі та сучасна техніка дозволяють значно покращити якість STEM-освіти, а це важливий фактор розвитку сучасного покоління і рівня цифровізації в громаді», — прокоментував Євген Гріцков, керівник офісів ЕРАМ на сході України.
Ще понад 300 тис. грн виділили з місцевого бюджету, з меблюванням допомогла некомерційна міжнародна організація GlobalGiving.
Підземний освітній простір зможуть відвідувати школярі з усієї громади. За словами директорки Печенізького ліцею Оксани Помиляйко, заняття проводитимуть у кілька змін у змішаному форматі.
«Ми спеціально повернулися в Печеніги з Німеччини, куди поїхали від війни, саме заради того, аби син пішов до української школи. Нарешті він має офлайн-заняття, але це дуже незвично для малечі, їм поки важко концентруватися», — зазначила мама другокласника Оксана Дроздова, вчителька Печенізького ліцею.
У громаді навчаються 750 дітей, понад 400 з них — у Печенізькому ліцеї. У 2022 році селище Печеніги опинилось на лінії вогню, опорний ліцей пошкоджений від обстрілів. Низка сусідніх сіл були в окупації до вересня 2022-го, більшість місцевих шкіл також понівечені. Через напружену безпекову ситуацію офлайн-навчання досі неможливе.
Фонді savED працює у п’яти прифронтових областях, де доступ до освіти найбільш обмежений — Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській та Дніпропетровській.
«Це громади, що пережили значні ушкодження та окупацію. У 2025-му маємо план створити нові освітні центри та підземні класи. Зокрема на Харківщині хочемо розширити можливості в Ізюмі та Балаклії, де проживає і навчається велика кількість дітей», — повідомила співзасновниця фонду Ганна Новосад.
Читайте також: У Сахновщині готові поновити офлайн-навчання