У мертвих красиво, а живі помирають: як у селищі на Харківщині борються з відходами
«Що ні вінків, ні штучних квітів не буде? А як тоді ховати людину? Без нічого?» — дивується продавчиня на ринку у селищі Шевченкове, що у 80 кілометрах від Харкова.
«От ви думаєте, щоб у мертвих красиво на цвинтарі було, а що живі помирають від забруднення планети — це вам нічого страшного, — не погоджується одна з торговок. — Я особисто за те, що штучні квіти не потрібні».
Жінки жваво обговорюють останні новини на місцевому базарі. У травні селищна рада винесла на обговорення громади проект рішення про заборону торгівлі штучними квітами, вінками та іншими ритуальними товарами із пластику. Мета нововведення — зменшити кількість відходів з пластику та їх негативний вплив на навколишнє середовище.
Пенсіонерка Зінаїда Руденко приїхала до селища Шевченкове з села Первомайське у справах. Ідея заборонити продаж пластикових квітів їй не подобається.
«Такий букет може стояти і тиждень, і два, і навіть рік, а живі швидко зав’януть. Можна посадити квіти, але ж тоді треба навідуватися, поливати їх, а я вже нездужаю, — розмірковує жінка. — А якщо люди здалеку приїжджають до родичів на могилки? Думаю, що не треба забороняти торгівлю штучними квітами».
Штучні квіти та вінки помічаємо на одному прилавку поряд з халатами, футболками та капцями. Питаю: «Чи активно купляють такі букети?».
— Після Великодня ще ніхто нічого не брав, — відповідає продавщиця Юлія Андранік.
— А якщо заборонять торгівлю штучними квітами та вінками з пластику?
— Ну, якщо заборонять, так не будемо продавати, — одразу погоджується жінка.
У крамниці неподалік продають живі квіти. Поряд з трояндами і гвоздиками — вази зі штучними квітами.
«Держава повинна заборонити продаж штучних квітів, інакше це не буде працювати. Я думаю, що це має бути масово, а не так — у нас, наприклад, заборонили, а в сусідніх містах і селах — ні», — ділиться думками Юлія Несвоєва, яка працює в крамниці своїх батьків.
За її спостереженнями, попит на свіжі букети росте.
— А ви чи ваші батьки готові відмовитись від торгівлі штучними квітами?
— Я думаю, що так. Більш того, напевне, зробимо це у наступному році. Такі квіти виготовляють переважно у Китаї — люди штампують їх і отримують за це зарплатню, а яка шкода при цьому завдається екології, ніхто не враховує. Так не повинно бути.
Почали заробляти на смітті
Шевченківська селищна рада об’єднує селище Шевченкове та вісім сіл. Населення — близько 9 тисяч людей. За збір, вивіз та утилізацію сміття тут відповідає спеціалізоване комунальне підприємство. Відходи вивозять на офіційне звалище на в’їзді в район. Землю під смітник виділили 44 роки тому, розповідає голова Шевченківської селищної ради Володимир Волкодав. Заборонити продаж штучних квітів на території селища — це його ідея.
«Раніше, коли не було такої кількості пластмаси і поліетилену, звалище перегнивало, бо більша частина сміття, яке туди вивозили, була органічною. Потім, коли час від часу проводилась рекультивація, лише вирівнювалася територія звалища. Зараз, на жаль, ситуація інша, — пояснює голова сільради. — Сам був свідком, як наш трактор, коли перегортає сміття, щоб його вирівняти на території звалища, то все під трактором просідає, а коли він з’їжджає, то все знову підіймається».
Рік тому у Шевченковому вирішили придбати контейнери для збору пластикових пляшок та розпочати збір ПЕТ-пляшок. Один контейнер встановили на Шевченківському селищному ринку, ще три — на майданчиках зі збору побутових відходів житлового масиву п’ятиповерхівок.
«За рік наше комунальне підприємство здало ПЕТ-пляшок приблизно на 3000 гривень. Люди ставляться з відповідальністю до такого нововведення. Контейнер наповнюється за тиждень-півтора, — розповідає Володимир Волкодав. — Другий крок, який ми плануємо втілити, це заборонити продаж штучних квітів та вінків. У нас є еко-активісти, які спонукали до цього. Наприклад, Світлана Вознюк взяла шефство над нашим дендропарком, де всі відпочивають на свята, і не раз там прибирала. Тепер у нас там завжди порядок, і люди звикають до цього».
Проект рішення «Заборонити продаж на території смт Шевченкове продукції з синтетичних полімерів, штучних вінків, корзин та інших ритуальних товарів, виготовлених із пластику» підтримали на сесії наприкінці травня. З 26-х депутатів були присутні 16. Під час голосування двоє утрималися, а один проголосував проти.
«Планували, що обговоримо це рішення протягом місяця, до 24 червня, але зараз вирішили продовжити термін прийому зауважень та пропозицій від мешканців до вересня, — каже сільський голова. — Поки що більшість відгуків — позитивні. Негативу ніякого я не чув, але ще не спілкувався з підприємцями, які займаються реалізацією такої сезонної продукції. Ці пластикові квіти виставляються тільки напередодні Великодня. Це як на 8 березня — тортики і тюльпани. Можливо, ще не всі розуміють, яку шкоду наносять людству такі штучні квіти».
До вересня у сільраді планують розробити методику, як боротися з порушниками, тими, хто не захоче відмовлятися від торгівлі та придбання штучних квітів та вінків.
«Плануємо, що на цвинтарі буде працювати інспекція з благоустрою. Спочатку вони будуть попереджати, якщо побачать на могилах штучні квіти, запрошувати рідних і говорити з ними. Можливо, згодом з’явиться і система штрафів, — розмірковує Володимир Волкодав. — Зрозумійте, щороку комунальне підприємство вивозить дві машини таких квітів та вінків. Спалювати такі вироби не рекомендується. Як мені пояснили, вони виготовляються з токсичних матеріалів нафтової переробки».
Таблиця Менделєєва в повітрі
Ініціатива від громади селища Шевченкове — своєчасна, вважає Тетяна Тихомирова, старша викладачка кафедри Хімічної техніки та промислової екології Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
«Кожного року ми бачимо, як з кладовищ вивозять тонни відходів, більшість з яких — це штучні квіти, — говорить екологиня. — Небезпека в тому, що вони виробляються невідомо з яких матеріалів і їх не переробляють взагалі. Жодний переробник ніколи у житті не візьме у вас ці штучні пластикові квіти».
Прошарки зі штучних квітів та вінків, за словами Тихомирової, перегниватимуть близько 500 років. Оскільки пластик накопичується, територію сміттєзвалищ доводиться постійно збільшувати.
«Традиція носити на цвинтар штучні квіти починалася з паперових. Їх зпалювали, і нічого страшного не відбувалося. Коли ж адміністрація цвинтаря або селищної ради зараз намагаються спалити у відкритий спосіб пластикові квіти, то в повітря потрапляє уся таблиця Менделєєва. І будь-яка пожежа, яка може статися, може стати техногенною катастрофою в межах населеного пункту, бо загасити вогонь, коли горить пластик, дуже важко».
Як не вийти за межі повноважень
Щоб заборона продажу штучних вінків, квітів та інших пластикових ритуальних товарів була законною і мала вплив, це питання має бути врегулювано на законодавчому рівні, вважає адвокат Роман Чумак.
Він порівнює ініціативу із забороною продажу продажу алкоголю в нічний час. До прийняття спеціального закону, який надав повноваження місцевим радам вводити заборону на торгівлю, подібні рішення, ухвалені на місцевому рівні, згодом скасовувалися судом.
«Товари з пластику мають право на реалізацію, оскільки вони не вилучені з обороту та є вільними до продажу в Україні. Місцева ініціатива може бути розглянута судом, якщо хтось вирішить таке рішення оскаржити, — зауважує Чумак. — Законом «Про місцеве самоврядування» чітко визначено обсяг повноважень сільської ради. Згідно з цим документом сільська рада не уповноважена забороняти продаж певних товарів на ринку або на території певної місцевості, якщо такі товари є вільними до обігу в Україні. Отже суд може розглянути позов та вирішити, що сільська рада вийшла за межі повноважень наданих їм законом».
Досвід сусідів
Ініціатива мешканців селища на Харківщині — не унікальна.
Навесні 2018 року боротьбу із пластиком оголосили у Петрівсько-Роменській об’єднаній територіальній громаді на Полтавщині. На кладовищах в межах ОТГ заборонили залишати штучні квіти. Рішення ради оскаржити ніхто не намагався, розповів «МедіаПорту» заступник сільского голови В’ячеслав Титаренко. За його словами, від початку запровадження заборони штучних квітів на цвинтарях поменшало вдвічі.
«Перший рік не дуже вдало виконувалося рішення, цього року вже набагато менше, десь вдвічі менше стало, може, і більше. Дехто з підприємців взагалі припинив продаж, дехто продовжує, але так, з-під прилавку. Роз’яснювальна робота ведеться — таблички, оголошення про заборону, потихеньку все працює. У нас до чогось, знаєте, кардинально змінитися дуже важко. Потрібен не один рік», — каже Титаренко.
Автор: Надія ШОСТАК
Фото: Павло ПАХОМЕНКО
Матеріал підготовлено в рамках спільного проєкту «Від Сходу до Заходу» редакцій «Галицький кореспондент» (Івано-Франківськ) і «МедіаПорт» (Харків), який здійснюється за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.