У Липецькій громаді побільшало обстрілів, охочих виїхати евакуюють — голова громади
У прикордонній Липецькій громаді Харківської області залишається майже чверть «довоєнного» населення. Більша частина громади з перших днів російської агресії опинилася під окупацією, а після звільнення від росіян — перебуває під обстрілами. У січні 2024 кількість російських ударів та їхня потужність зросла, розповів «МедіаПорту» начальник Липецької сільської військової адміністрації Олексій Слабченко. Скільки житла пошкоджено та чи евакуюються люди?
Яка ситуація нині з евакуацією у громаді? Чи побільшало запитів на виїзд?
До повномасштабного вторгнення у громаді проживало 13500 людей. Місяць тому проживало 1968 людей. За цей січень інтенсивність обстрілів набагато збільшилась. Почали прилітати дуже потужні снаряди. Це і ракеті, і керовані авіабомби (КАБи), і ствольна артилерія великих калібрів. Люди почали виїжджати. Багато виїжджають на постійне місце проживання в інші регіони, а є такі, що їдуть у Харків і навіть не реєструються, як внутрішньо переміщені особи. Вони приїжджають, щойно дозволяє ситуація, коли немає таких інтенсивних обстрілів, підтримують своє житло і готові будь-якої хвилини повернутися.
Чи звертаються до вас з проханням допомогти виїхати?
Люди знають, ми це доводимо. Нам допомагає районна військова адміністрація, які розміщують людей, а це і Нова Водолага, і Пісочин. Також, ми співпрацюємо з департаментом обласної військової адміністрації, які надають житло у гуртожитках міста Харкова. Люди знають, куди буде евакуація. Ми жителів всіх населених пунктів повідомили, що є гаряча лінія ОВА, за якою допомагають евакуюватися. Волонтери також придбали автомобіль, який передали сільській військовій адміністрації, автомобіль швидкої допомоги. Тому людям, які потребують допомоги, тим, хто має особливі потреби, ми допомагаємо. З села Веселого вивезли жінку після інсульту і потребувала сторонньої допомоги. Хотів би сказати слова щирої вдячності працівникам Південної залізниці. Їй допомогли з речами, надали місце до відправлення потяга, допомогли сісти у потяг.
Хто ще залишається в громаді, чому не виїжджають?
Знаєте, як важко для людей покинути те, що роками наживалося? Це як пуповину перервати. Всіма силами намагаються триматися за своє житло. Покидають його, коли не мають хоч найменшого сподівання або бачать небезпеку. Ми не змушуємо людей виїжджати. Нині ми особливу увагу приділяємо сім’ям, де є діти. У нас залишилось 36 дітей у громаді. З родинами постійно контактуємо, пропонуємо, щоб вони переїхали у більш безпечні місця. Що стосується інших людей, вони самостійно вирішують. Якщо вони приймають рішення, ми готові надати всіляку допомогу для того, щоб вони виїхали, евакуювалися.
Скільки будинків пошкоджено на цей час?
За нашими даними, 1860 пошкоджених будинків, але ця цифра приблизна. У нас 17 населених пунктів і чотири з них розташовані на кордоні. Є населені пункти у 3-5 км зоні. У тих, де 5-кілометрова зона, ми ще можемо знати про пошкодження, хоча комісія туди не може виїхати, щоб зафіксувати з питань безпеки. А в ті села, що розташовані на кордоні, такі як Борисівка, Пильна, Стрілеча, Зелене — там ми не можемо сказати, тому що постійні обстріли зі ствольної артилерії, стрілецької зброї. Є заяви наших жителів, щоб обстежити будинки. 1860 пошкоджених будинків зафіксовані, але не всі обстежені.
23 січня о 22:00 обстріляли Липці. Пошкоджено два будинки житлові, інфраструктура. Знову лікарня, пост швидкої допомоги і авто пошкоджене, аптека, магазин. Поранених та загиблих не було.
У тих селах, що впритул до кордону, зараз живуть люди?
До війни у Стрілечій проживали 1800 людей, на сьогоднішній день — 11. Трохи більше 400 людей проживало у Борисівці, сьогодні — семеро. Є населені пункти, де жодного жителя немає — Зелене, Мале Веселе, Тернова, Олійникове.
Чи є зараз заявки на евакуацію?
Якщо надходить заявка, протягом доби ми евакуюємо людей — своїм транспортом, звертаємося до волонтерів, до ОВА. Всі, хто побажав виїхати — задовольнили їхні побажання.
Чільне фото: Липецька сільська рада