Web Analytics
У конкурсі проєктів з відбудови Харківської ОДА та площі Свободи визначили переможців | MediaPort

Перші місця посіли команди архітекторів з Австралії, Ізраїлю та Індії.

Результати конкурсу опубліковані на платформі Architecture Competitions.

Memory 

Автор — Янсен Че (Австралія).

  • Фото: architecturecompetitions.com

«Центром проєкту є підземний меморіал, що забезпечує споглядальний простір, який вшановує стійкість та історію Харкова. Дизайн окулуса пропонує символічний зв’язок між меморіалом і навколишньою площею, підкреслюючи теми відображення, прозорості та доступності. Проєкт зберігає відкритість площі, зберігаючи її монументальний масштаб, одночасно включаючи сучасні елементи, які визнають останні виклики міста», — йдеться в описі. 

Автор пропонує розвивати підземну частину ОДА — як громадський простір і вхід до пішохідного коридору, що поєднує будівлю та площу. 

Недоліком проєкту журі вважає передусім сітку з великих колон.

«Хоча вони мали на меті забезпечити ритм і структуру площі, вони вважалися занадто нагадуючими імперську чи авторитарну естетику, що ризикує передати неправильний символічний меседж. Цей аспект, зокрема, контрастує з ідентичністю площі як простору свободи та демократії», — зазначають члени жури.

Є питання й до підземного меморіалу — через складну міську інфраструктуру.

In-time 

Автор — Даніель Мінтц (Ізраїль).

  • Фото: architecturecompetitions.com

Проєкт, зазначає журі, зосередився на збереженні монументального масштабу площі Свободи, одночасно пропонуючи «тонкі сучасні оновлення». 

«Особливо варто відзначити використання в пропозиції світлопрозорого фасаду будівлі Харківської ОДА, який пом’якшує будівлю та символізує прозорість і доступність», — сказано  в описі.

Головним недоліком назвали ідею облаштувати на площі великий басейн. Члени журі вважають, що це заважало б масовим зборам і було б недоцільним, зважаючи на клімат та інфраструктуру.

Garden state

Автор — Нішал Ба (Індія).

  • Фото: architecturecompetitions.com

Проєкт сфокусований на ландшафтному дизайні.

«Біорізноманітні зелені зони, затінені стежки та багатофункціональні простори створюють можливості для цілорічного використання. Пропозиція ретельно розглядає питання екологічної стійкості та пропонує більш орієнтований на людину підхід до дизайну площі, підкреслюючи релаксацію та зв’язок із природою», — зазначається в описі.

Утім, вважає журі, такий підхід може зменшити символічне значення площі, «поставити під загрозу відчуття відкритості та значущості». Також можуть виникнути складнощі з рухом транспорту і пішоходів.

Висновки журі

Журі визначило переможців як «рівноправних учасників діалогу» про майбутнє площі Свободи та Харківської ОДА, а обрані проєкти — як сходинки до більш збалансованого результату.

«Хоча вибрані проєкти не слід розглядати як остаточні рішення, вони є основою для продовження досліджень. Разом вони досягають мети конкурсу — розпочати змістовні розмови та підготувати основу для майбутніх зусиль», — резюмують члени журі.

Міжнародний архітектурний конкурс проєктів відбудови Харківської ОДА та майдану Свободи оголосили у вересні. Учасникам пропонували переосмислити дизайн будівлі Харківської обласної державної адміністрації та прилеглої до неї площі Свободи. Як зазначали організатори, майдан у нинішньому вигляді недостатньо використовується в житті міста і не орієнтований на взаємодію з людьми, а будівля ОДА, пошкоджена від ракетного удару на початку повномасштабного вторгнення, також потребує трансформації колишній радянський символ має стати втіленням майбутнього міста.

Чільне фото: Ігор Терехов/Telegram