Web Analytics
У Харкові відбувся вечір пам'яті художниці Вероніки Кожушко: фото | MediaPort

Цього тижня минає 40 днів з дня загибелі від російського обстрілу 18-річної харків’янки Вероніки Кожушко. 7 жовтня її близькі та друзі організували вечір пам’яті, де показали роботи Ніки та читали її твори. Книгу з роботами Кожушко планує видати харківське видавництво «Фоліо».

Письменник Сергій Жадан на вечорі пам’яті прочитав оповідання Вероніки, героїня якого живе у Харкові:

«…Любила стояти під час поїздок у метрополітені, лише не притуляючись до дверей. І не любила переходити з гілки на гілку. Хоча ситуація, в якій існують лише такі стигми міста, вимагає порушень правил. Це наче береш і мандруєш чужим життєвим шляхом, який тобі зовсім не пасує. Якщо народився біля того ж таки Турбоатому, то користуйся своєю червоною. А коли біля майдану Конституції, то, очевидно, вибору в житті, можливостей у тебе більше, загонів немає, проблем із грошима теж. «Тож мовчки заходь на червону чи синю і не ви**буйся», — казала вона постійно. Останнє речення, щоправда, додавала не завжди».

Жадан товаришував з Веронікою, знав, що вона малює, але не знав, що пише. Зараз він вичитує її рукописи, які знаходять батьки та друзі. У творах Ніки, за словами письменника, упізнаються її вподобання.

«Це і література 20-х років, і сучасна література. Видно постійно відсилки до якихось авторів. Навіть це повідання, яке я сьогодні читав, відверто постхвильовистське, є імпресіоністичність, перепади, рваність сюжету, але разом з тим наскрізна ліричність. Видно, що вона доволі добре відчувала літературу, що з цього всього могло вирости і постати щось дуже цікаве. Дуже печальне відчуття, відчуття обірваного голосу, обірваної мелодії, яка тільки-тільки зав’язалася і видавалася дуже перспективною і цікавою. Дуже важливо зберегти те, що є», — сказав Жадан.

Батько Вероніки Ігор Кожушко та друг сім’ї Артем Ревчук ініціювали створення благодійного фонду на честь Вероніки.

«Щоб пам’ять про неї жила і справи, які вона започаткувала, хотіла втілити в життя щодо творчості, допомоги Збройним силам, всього, що стосується України, рідного міста, ми з батьком Вероніки, родиною, подумали і вирішили створити благодійний фонд на її честь, який буде називатися «Ніка Generation». Цей фонд буде підтримувати всі ті справи, якими жила Ніки: допомога талановитим людям, талановитій молоді, які пов’язані з Харковом, Україною. Друга частина фонду буде присвячена допомозі Збройним силам України, рідним бригадам, які встали на захист нашого міста», — сказав Артем Ревчук.

Художник Гамлет Зіньківський розповів, що Ніка не показувала йому свої роботи, а тепер художниця її твори будуть з ним усе життя.

«Я був вражений текстами, які є в малюнках. Багато що зачепило. Як сказала її подруга Аріна після того, як я розвісив усі її роботи: «Ніка вішала б зовсім по-іншому, вона була б з тобою зовсім не згодна». На що у мене була відповідь: «Я б залюбки «покачався» би з Нікою, як правильно вішати її роботи». Але, на жаль… Я був би щасливий побачити те, як вона це бачить… Так сталося, що Ніка тепер буде усе життя зі мною. І коли якісь, пробачте, пі**ри за кордоном будуть розповідати мені про «нормальних руських», у мене буде обличчя Ніки», — сказав Гамлет.

Крім створення благодійного фонду, видання книги з малюнками та творами Ніки, її друзі також ініціюють заснування премії пам’яті Вероніки Кожушко на підтримку творчої молоді.