Web Analytics
У Харкові в тестовому режимі запустили нову систему повітряної тривоги: подробиці | MediaPort

Диференційована система оповіщення коштувала близько 22 млн грн. 

Суть нової системи — давати сигнал у разі реальної загрози, розповів директор департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міськради Богдан Гладких в ефірі радіо «Накипіло» 11 лютого.

За його словами, торік 65% сигналів тривоги не стосувалася безпосередньо ризиків для Харкова. 

«У нас може «шахед» літати в Ізюмському районі, водночас тривога в усій Харківській області. А всі розуміють, що реальної небезпеки Харкову він не становить. Тому відповідні алгоритми й механізми на погодженні в Генеральному штабі — саме за тими критеріями, за якими оголошуватимуть повітряну тривогу. «Шахед» може пролетіти відповідний периметр, що вже, наприклад, не становить загрози місту, і відразу даватимуть відбій», — пояснив Гладких.

Утім у разі загальної ракетної загрози тривогу оголошуватимуть і в Харкові.

«Швидкість таких ракет — 7,5-8 тис. кілометрів на годину. Ми повинні розуміти, що зліт МіГ-31, усі тривоги загальні, де є застосування засобів ураження, де льотний час становить дуже мало часу, такі тривоги будуть на рівні з іншими тривогами також звучати по Харкову», — заявив Богдан Гладких.

Як приклад він згадав нещодавній удар по Ізюму, де балістична ракета «пролетіла 1000 км за 41 секунду». 

З чого складається система

У системі є 65 точок, на кожній — по вісім сирен, загалом по Харкову їх 520. 

«Це більш ніж удосталь, щоб сигнал було чути. І це тільки перший етап реалізації. Цього року планують повністю інтегрувати нашу систему з усіма радіостанціями на території міста», — розповів Гладких.

В ефіри трьох телерадіокомпаній її вже інтегрували.

«Усі підприємства, на яких, відповідно до законодавства, повинні встановити такі системи, зобов’язані інтегруватися у місцеву систему оповіщення. Це, зокрема, і торговельні центри, і нові сховища, які будують. Тому роботи ще дуже багато, але основний функціонал уже виконано, він повністю готовий до застосування», — додав посадовець.

Система сповіщатиме й про тип небезпеки. Записано 16 команд. Серед них — загроза керованих авіабомб, артобстрілу, ракетна небезпека. 

«Є загальна повітряна тривога, яка, умовно кажучи, умикатиметься тоді, коли невідома причина надання команди оперативного командування ЗСУ. Далі — сигнали цивільного захисту: радіаційна небезпека, хімічна загроза», — перелічив директор департаменту.  

Також буде сигнал перевірки системи — в мирний час її треба раз на квартал перевіряти на справність.

Витрати на нову систему

Запровадження системи коштувало майже 22 млн грн. Зазвичай подібні коштують близько 60-80 млн грн, навів цифри Гладких.

«Комунальне підприємство Харківської міської ради також повністю у цьому брало участь: й у встановленні, й у виготовленні певних речей для монтажу системи, і в підведенні зв’язку. Тому система вийшла найдешевшою. Іще я можу сказати, що це був харківський підрядник, харківська компанія, яка дуже давно на ринку виробництва сирен. Ми дуже раді із цього, оскільки є технічна підтримка 24/7 і фізична наявність фахівців», — сказав він.

У мерії сподіваються, що на новий звук люди реагуватимуть краще, ніж на попередній, до якого призвичаїлися за час війни.

«Це зроблено спеціально для того, щоб людина розуміла, що працює нова система і на неї потрібно реагувати. Що стосується часу озвучення, є відповідний норматив, проміжок тривалістю 3–5 хвилин, сирена повинна звучати щонайменше 3 хвилини. Ми поставили мінімум, тобто йде звукова сирена, а після цього — причина такої тривоги», — пояснив посадовець.

Остаточно схвалити роботу нової системи ще має Генеральний штаб ЗСУ та ДСНС. Водночас департамент керується регламентом, за яким «у разі отримання оперативної інформації про реальну загрозу можливо оминути складний алгоритм і оголошувати тривогу». Наприклад — якщо до Харкова залітає дрон «Молнія». 

Новий сигнал уперше тестували 4 грудня. 7 лютого виконком Харківської міськради схвалив введення системи в експлуатацію.

У січні сигнал повітряної тривоги лунав у Харкові 182 рази. З них 54 стосувалися реальної загрози для міста

Чільне фото: Харківська міська рада/Telegram