На Харківщині — нова хвиля евакуації з Куп’янського району. Крім жителів Куп’янська та прифронтових сіл, до Харкова також виїжджають люди з Донецької області.

25 березня волонтери евакуювали 16 людей, розповів «МедіаПорту» керівник команди по роботі з евакуйованими людьми у транзитному центрі в Харкові Сергій Мусієнко. Евакуаційні команди працюють щодня. 

Анжела Жукова приїхала до Харкова з Костянтинівки Донецької області. У центрі отримала гуманітарну допомогу та консультацію, як оформити статус внутрішньо переміщеної особи. До останнього Анжела не планувала виїжджати з рідного міста. Але останнім часом обстріли почастішали:

«Нам пощастило, що у наш будинок не попало, але поряд прилітало дуже часто. Пошкоджено вікна, двері, все. Забивали. Потім переїхали до сусідів. У центрі нас спочатку менше тривожили, а зараз частіше. Дуже страшно».

Наталя Гірник виїхала із донькою з села Велика Шапківка Куп’янського району.

«У нас страшно, треба тікати. Покидали все. Треба життя рятувати. Думали, що все тихо буде. Ми в яру жили. А у неділю, 16 березня, чотири прильоти були. Дуже полякалися. Поранених четверо, у Харкові у лікарні зараз», — розповідає Наталя Гірник.

Щоб виїхати з села шукали волонтерів, каже пенсіонерка:

«Я старенька, дуже боюся. Вже 82 роки мені. Людей 20 як залишилось у селі і все, а то виїжджають, виїжджають. Залишились старенькі й кажуть: «А куди їхати?» А я якась мнітельна, не витримую. Ой, Боже, хіба ми знали, що до цього доживемо? Ніколи, ніхто не думав й не знав. Таке горе на старість… Ну нічого! Все буде добре!»

Евакуюватися з Куп’янська подружжя Остапенків змусив обстріл міста 16 березня. До цього виїжджати відмовлялися, говорить Володимир Остапенко:

«Цього разу самі шукали контакти волонтерів, щоб виїхати. Прилетів КАБ-500, і нам пошкодило вікна, двері, дах. Жити неможливо там. Торік вже пережили пошкодження будинку, відремонтували, а вже після цього удару жити неможливо».  

У координаційному центрі для переселенців щодня приймають від 50 до 100 людей, яких з прифронтових громад привозять волонтери, розповідає Сергій Мусієнко, керівник команди по роботі з евакуйованими людьми:

«Це і самостійна евакуація, і централізована. Тобто, деяких привозять волонтери. Більш-менш спокійно, люди потроху виїжджають. На зараз це Куп’янський напрямок. І дуже багато людей самостійної евакуації з Донецької області».

Переселенці отримують грошову допомогу у розмірі 10 800 гривень на людину. Їм також видають гуманітарну допомогу: продуктовий набір, постільну білизну, набір посуду та гігієни. За потреби надають медичну, психологічну та юридичну допомогу.

«Зараз здебільшого люди приїжджають без документів і потребують відновлення. Юристи є, працюють. Загалом це паспорти. На жаль, така тенденція, що люди виїжджають тільки після прильотів. У людей все згоріло, вони без нічого», — каже Сергій Мусієнко.

За даними Харківської ОВА, через посилення заходів з евакуації з Куп’янського та Борівського напрямків станом на ранок 26 березня вдалося вивезти 31 людину.