Web Analytics
У Харкові покажуть виставку «Харків Сковороди у портретах та міських пейзажах» | MediaPort

У Художній галереї ім. Генріха Семирадського 16 серпня відкриють виставку «Харків Сковороди у портретах та міських пейзажах». Організатори виставки — дослідник історії Слобідської України Андрій Парамонов та благодійний фонд Дениса Парамонова.

Виставку присвятили 370-річчю заснування міста Харкова та 230-річчю з дня смерті Григорія Сковороди, на пресконференції у Kharkiv Media Hub розповів дослідник історії Андрій Парамонов.

На виставці представлять роботи, які увійшли до нової книги дослідника історії Андрія Парамонова про Григорія Сковороду — «Сковорода в місті мудрості Захарполісі».

«Ми будемо представляти Харків, якого ніхто ще не бачив. Є декілька гравюр, офіційних гравюр, які відомі світові, їх публікували вже тисячу разів у можливих виданнях. І дійсно, XVIII століття у нас у Харкові майже не існувало. І я не зустрічав таких художників, які б взагалі мали бажання або наміри малювати Харків XVIII століття, тому що немає натури. Тобто ця натура або знищена, або перебудована, або в більшості вона невідома», — розповів Парамонов.

Книгу презентують цьогоріч до Дня незалежності України.

«Коли я над книгою почав працювати, то для себе вирішив, що я не хочу публікувати вже відомі гравюри або сучасні фотографії. Я для себе обрав, що буду робити ілюстрації нові про XVIII століття. На моє щастя, у Харкові живе художник-реставратор Артем Погрібний, якому я запропонував взяти участь у цьому проєкті. Він намалював головне — першою роботою, яка буде і виставку відкривати, і взагалі у книзі важливу роль має, це панорама міста Харкова 1759 року, яким Харків побачив Григорій Саввич Сковорода, коли вперше прийшов в наше місто», — говорить дослідник історії.

Над роботами, що будуть представлені на виставці, художник-реставратор Артем Погрібний працював пів року. За його словами, це була спроба відтворити тогочасний Харків.

«Андрій мені давав архівні матеріали: креслення, плани нашого міста, деталі окремих будівель. Я ходив по місту, придивлявся, уявляв, де воно могло бути на ті часи. Мені взагалі було дуже цікаво відтворити естетику тих часів, естетику архітектури й взагалі самого міста. Місто дуже змінювалося часами, дещо залишилось, але…», — каже Погрібний.

Окрім робіт Артема Погрібного, на виставці представлять роботи Павла Щукіна та Артема Лазутіна, який працював над оформленням книги про Сковороду.

«Стосовно видів, все, що буде представлено, пов’язане, так чи так зі Сковородою. Оскільки це було необхідно для книги, то там будуть ті церкви, де він бував. Скажімо, буде Миколаївська церква, яку взагалі ніхто не бачив. Кам’яна церква Миколаївська, яка була схожа на Покровську церкву в монастирі. Трохи монастирських келій. Бібліотека Харківського колегіуму, де теж бував Сковорода. До речі, там шинок Харківський або недільний базар у Харкові. Будинок віцегубернатора, який теж ніхто не бачив, як він виглядає. Тобто багато маленьких деталей, які нам вдалося відтворити завдяки або невеличким описами з архівних джерел, або з архівної документації, або якихось малюнків чи проєктів, які існували там колись».

Презентація виставки відбудеться у галереї Семирадського 16 серпня. Побачити роботи можна буде впродовж місяця.