Через брак фінансування науковці можуть зупинити дослідження космосу, які свого часу розпочав астроном Микола Барабашов.

На проблеми з фінансуванням вказав провідний науковий співробітник Національного державного інституту астрономії Харківського національного університету ім. Каразіна, кандидат фізико-математичних наук Віктор Корохін

На початку квітня він поширив у Facebook посилання на публікацію Національного управління США з аеронавтики й дослідження космічного простору.

«Ось тут NASA посилається на наші роботи. А наше МОН вважає, що нам давати фінансування не треба. До 2026 року наша унікальна місячна-планетна група — представник 100-річної наукової школи Барабашова скоріш за все не доживе», — написав Корохін.

Детальніше він розповів в інтерв’ю радіо «Накипіло», опублікованому 24 квітня. За словами астронома, кожні три роки інститут подає запит на фінансування, який розглядає експертна рада при Міністерстві освіти і науки. Цьогоріч подали на конкурс чотири проєкти, жоден з них не пройшов.

«Це проблема фінансування. Для співробітників інституту — це основна робота. На відміну від викладачів на кафедрах, у яких є учбове навантаження, і вони мають гроші за викладання, а наукові конкурси — додатковий підробіток. Для нас це стовідсоткове фінансування. Якщо ми програємо конкурс, інститут залишається без фінансування», — пояснив Корохін.

За його інформацією, на конкурс МОН надійшло близько 700 проєктів, з них фінансування отримали 130 (з 24 проєктів ХНУ — чотири). У минулі ж роки подавалися 750-800 проєктів, отримували гроші — близько 700.

Нині через брак коштів у Харкові можуть зупинити дослідження, які свого часу розпочав астроном Микола Барабашов.

«Ми зараз продовжуємо дослідження, яке розпочав наш відомий харківець Микола Павлович Барабашов. Фундаментальну науку повинна держава фінансувати. Фундаментальна наука — це як фундамент для будівлі», — заявив Віктор Корохін. 

Фото: Institute of Astronomy, Kharkiv V.N. Karazin National University/Facebook

На допис астронома відреагував у коментарях заступник міністра освіти Денис Курбатов — зазначив, що міністерство не розподіляє фінансування в ручному режимі. За словами Курбатова, за конкурсом фінансування отримають близько 19% проєктів, і «буде більше коштів платників податків — можна буде говорити про покращення цього показника». 

«З 2023 року ми відновили базове фінансування наукової діяльності ЗВО за результатами атестації. У ХНУ Каразіна на природничий напрям у 2025 році є 9,5 млн. Ми говорили з керівництвом університету, що важливо за рахунок цих коштів підтримати сильні наукові школи, які не змогли отримати фінансування на конкурсній основі», — додав посадовець. 

Він також запропонував подаватися на інші конкурси та шукати фінансування за кордоном.