У Харкові 8 березня вшанували пам’ять полеглих військових та звернулися до Терехова Фото
На перехресті майдану Свободи та вулиці Сумської вранці 8 березня перекрили рух на хвилину мовчання. Також у центрі відбулася акція за права жінок, організатори якої порушували питання безпеки та пріоритетів міста.
Учасники акції тримали портрети полеглих військовослужбовиць з Харкова та інших міст, серед яких Владислава Черних, Яна Червона, Ганна Бєляєва, Юлія Шевченко, Ірина Цибух, Дар’я Філіп’єва, Юлія Бояновська, Надія Смук.
Представниці громадської організації «Вшануй», яка у Харкові щонайменше двічі на тиждень проводить акції з ушанування у центрі міста, закликали міську владу запровадити щоденну загальноміську хвилину мовчання. Поки місто ввело оголошення про хвилину мовчання в метро із призупинкою показу рекламно-інформаційних роликів на станціях.
«Донат, а не святковий плакат»
Одночасно із заходом пам’яті захисників та захисниць на Сумській провели акцію до Міжнародного дня боротьби за права жінок — «для того, щоб нагадати, що безпека міста має бути в пріоритеті у міської влади, а не штучні квіти», сказала членкиня Харківського жіночого об’єднання «Сфера» Анастасія Попова.
«Учасниці акції рушили ходою вздовж вул. Сумської. Вони розміщували плакати та стікери на «святкових» інсталяціях, встановлених міською радою, щоб підкреслити: в умовах війни пріоритет — безпека жінок, а не символічні прикраси. Перехожі жінки фотографували плакати та казали слова підтримки учасницям, натомість деякі чоловіки навпаки обурювалися непотрібністю цієї акції», — зазначають у «Сфері».
«Подарунки і квіти — особиста справа кожної людини, і немає сенсу сперечатися про смаки. Але давайте не підміняти права людини теплими словами. І якщо ми маємо обирати між укріпленням безпеки Харкова й інсталяціями троянд, то ми готові відмовитися від квітів аж до Перемоги. Державні ресурси мають йти на те, що справді рятує життя: турнікети, бронежилети, дрони, евакуаційні машини, якісне медичне забезпечення», — прокоментувала президентка ХЖО «Сфера» Анна Шаригіна.




Представниці Харківського жіночого об’єднання «Сфера», а також організацій «Центр гендерної культури», «Крок в нове життя», «Позитивні жінки», «Вік Можливостей», «Радолада», «Жіноча Асоціація «ПРО ЖІНОК…», «Харківський фонд психологічних досліджень» та «ГРІН-ЛАНДІЯ», які належать до коаліції «Харківщина 1325», склали відкритий лист Харківському міському голові Ігоря Терехова, в якому звертають увагу на текст його вітальних плакатів.
«У 1977 році Організація Об’єднаних Націй офіційно визнала 8 березня Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир, підкреслюючи необхідність привернення уваги до прав жінок та надання рівних можливостей жінкам і чоловікам. Сьогодні всі жінки України мають право голосувати та висувати свої кандидатури на виборах, водити потяги метро та літаки, служити у Збройних силах та інших структурах сектору безпеки і оборони, отримувати гідну освіту та очолювати державу. Проте за кожним з цих досягнень стоять десятиліття та сотні років затятої боротьби наших посестер. Впродовж всієї історії України жінки були не тільки матерями, сестрами, доньками тощо. Вони захищали і захищають незалежність країни, були і є лідерками у сферах науки, культури, освіти, медицини та багатьох інших важливих галузях. У зв’язку з цим, нам прикро та болісно бачити на вулицях Харкова банери із вітанням мешканців і мешканок міста зі святом весни і краси.
По-перше, такого свята в Україні не існує. По-друге, зміст такого вітання суперечить основній сутності державного свята, яке відзначається 8 березня, і знецінює попередні досягнення українського жіночого руху, який має 140-річну історію. Також нам прикро і болісно бачити на станціях метро на екранах METROINFORM соціальну рекламу, яка з’явилася саме напередодні 8 березня. На фоні котиків, рибок та інших тварин, жінку називають “силою, загорнутою в ніжність”, та “музикою серця, що звучить у ритмі кохання”. Ця рекламна патетика не тільки закріплює, а й продукує стереотипи щодо жінок. Вважаємо, що підміна понять і спотворення сутності державного свята через радянські наративи не мають права існувати в інформаційному просторі нашого міста, і тим більше, офіційно проголошуватись лідерами думок», — йдеться у листі меру.
Ініціатори звернення пропонують міському голові напередодні 8 березня «порушувати питання рівності прав, досягнення жінок у різних сферах соціально-економічного життя міста, підтримувати та просувати жіночі ініціативи, мотивувати харків’янок до активності та висловлювати їм повагу з боку влади, а не акцентувати увагу на фізичних характеристиках жінок та їхніх репродуктивних особливостях».
Дивіться відео з акції на сторінках MediaPort в Instagram, TikTok або Facebook
Читайте також: У Харківській міськраді кажуть, що не витрачалися на весняні прикраси у центрі міста
-
Теги:
- 8 березня,
- війна,
- вшанування,
- Харків