Web Analytics

У ЄС вважають, що рішення КСУ може стати підставою для призупинення безвізу

У Європейському Союзі заявили, що стурбовані нещодавнім рішенням Конституційного Суду України щодо діяльності антикорупційних органів, і воно може стати підставою для тимчасового призупинення безвізового режиму.

Конституційний Суд України ухвалив рішення щодо відповідності Основному закону окремих положень антикорупційного законодавства 27 жовтня. Подання до КСУ направили 47 народних депутатів ОПЗЖ, в тому числі харківський нардеп, кандидат на посаду Харківського міського голови Олександр Фельдман. 

У своєму рішенні КСУ визнав неконституційними низку положень закону «Про запобігання корупції» 2014 року та ст. 366-1 Кримінального кодексу.

«… визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення», — зазначається в документі.

Серед іншого, суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування даних посадовцями та суддями (або його відсутність взагалі). Також він позбавив Нацагентство з питань запобігання корупції частини контролюючих функцій — зокрема, права здіснювати моніторинг доходів і витрат суддів.

Суддя КСУ Ігор Сліденко пояснив у коментарі «РБК-Україна», що суд скасував перевірку електронного декларування, щоб захистити суддів від тиску на них органів виконавчої влади. За його словами, Конституційний Суд не міг виділити у своєму рішенні право не перевіряти декларації тільки суддів, тому скасував цю норму для всіх категорій посадовців.

Сліденко наголосив, що перевіряти суддів повинні мати право лише органи судової гілки влади.

«Так, так буде якийсь час, поки законодавець не врегулює ситуацію. Так, зараз за фактом ці норми (щодо перевірки декларацій, — ред.) ні до кого не застосовуються, тому що так законодавець сформулював норму, що її не можна розділити», — розповів Ігор Сліденко.

Однак, додав він, е-декларування зберігається в повному обсязі і поширюється на всіх.

Конституційний Суд України. Фото: Facebook/ConstitutionalCourtofUkraine

Нацагентство з питань запобігання корупції увечері 28 жовтня закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.

«Це означає, що державні органи та громадськість більше не мають відкритого цілодобового доступу до електронних декларацій посадовців, а НАЗК припиняє їхню перевірку, зберігання та оприлюднення», — заявили в НАЗК.

Пізніше в агентстві додали: КСУ своїм рішенням позбавив НАЗК доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади.

На переконання НАЗК, Конституційний Суд фактично заблокував реалізацію результатів місцевих виборів. Оскільки призначення кандидатів, обраних на посади, зокрема голів обласних, районних рад та їх заступників, можливе лише після проходження ними спецперевірок.

«Конституційний Суд своїм рішенням не лише знищує антикорупційну систему в Україні, а й паралізує роботу органів місцевого самоврядування та всього державного апарату», — зазначив голова НАЗК Олександр Новіков.

КСУ заблокував призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів. Конституційний Суд...

Опубликовано Національне агентство з питань запобігання корупції - НАЗК Среда, 28 октября 2020 г.

У КСУ тим часом заявили, що вже кілька місяців перебувають «під постійним тиском органів державної влади, зокрема Національного агентства з питань запобігання корупції України, Національного антикорупційного бюро України та деяких політиків».

Як зазначається у зверненні суду, вплив чиниться як на окремих суддів, так і КСУ в цілому — «з метою зупинки його роботи, підриву авторитету та втрати суспільної довіри».

За інформацією «Європейської правди», у Європейському Союзі стурбовані останніми рішеннями Конституційного Суду України щодо діяльності антикорупційних органів, і воно може стати підставою для тимчасового призупинення безвізу.

У листі посла України при ЄС Миколи Точицького на адресу віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, який цитує видання, йдеться:

«Як поки що неофіційно зазначають наші контакти, рішення Конституційного Суду України No 13-р/2020, яке скасувало ключові антикорупційні повноваження НАЗК, кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, є достатньою підставою для початку запуску Європейською комісією механізму тимчасового призупинення дії безвізового режиму».

Як зазначається, одним із офіційних тригерів для запуску механізму призупинення дії безвізу є відхід держави від критеріїв, внаслідок виконання яких було запроваджено безвізовий режим — одним з них є боротьба з корупцією.

«Враховуючи зазначене та з метою запобігання розвитку несприятливого сценарію, пропонували б у стислі строки створити робочу групу високого рівня із опрацювання змін до Конституції України, до якої б також увійшли представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, суддівського самоврядування, наукових кіл та громадянського суспільства», — йдеться у листі.

Підкреслюється, що ключовим завданням такої робочої групи варто визначити опрацювання змін до Конституції України, які б, серед іншого, передбачали повноваження Верховної Ради створювати державні органи зі спеціальним статусом.

В Офісі президента 29 жовтня повідомили, що Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради нацбезпеки та оборони, щоб визначити заходи «невідкладної належної реакції держави на нові загрози та виклики національній безпеці та обороні країни».

«Змушені констатувати, що останнім часом з'явились ознаки того, що окремі суб’єкти намагаються переглянути ключові частини суспільного договору в Україні, які передбачають нульову толерантність до корупції та будь-якої форми непрозорості в державному управлінні. Це неприпустимо», — наголосили в ОПУ.

Президент запропонує членам РНБО обговорити ситуацію, яка склалася в національній безпеці країни, та ухвалити відповідні рішення. Необхідні законопроекти, які в подальшому запобігатимуть виникненню подібних кризових ситуацій, будуть напрацьовані й подані Зеленським до парламенту як невідкладні.

«Необхідна негайна та жорстка оцінка рішенням окремих суб’єктів, дії яких стають дедалі суспільно небезпечнішими», — цитує Зеленського ОПУ.