Web Analytics
У Харкові поховали почесного харків'янина Валерія Алтухова | MediaPort

Кларнетист, педагог, засновник музичних конкурсів Валерій Алтухов помер 29 квітня на 80 році життя. 

Прощання з музикантом і педагогом відбулося 1 травня на 2 міському кладовищі, повідомили у Харківському державному музичному ліцеї. 

Фото: facebook.com/hssmshi
Фото: facebook.com/hssmshi

Заслуженому діячу мистецтв України та почесному громадянину міста Харкова Валерію Алтухову було 79 років.

Фото: kharkivoda.gov.ua
Фото: kharkivoda.gov.ua

Валерій Алтухов став почесним громадянином Харкова у 2017 році
Валерій Алтухов став почесним громадянином Харкова у 2017 році

В роки Другої світової війни він потрапив до дитячого будинку в Узбекистані й у 13 років почав займатися музикою. Як говорив сам — випадково. У 1965 році Валерій Алтухов закінчив з відзнакою Ленінградську державну консерваторію ім. Римського-Корсакова (за фахом — кларнет), з 1966 працював викладачем класу кларнета в Харківській середній спеціальній музичній школі-інтернаті (нині Харківський державний музичний ліцей) та концертмейстером групи кларнета симфонічного оркестру в обласній філармонії. Понад 35 років Алтухов очолював школу-інтернат, викладав в університеті мистецтв. 

Валерій Алтухов був професором кафедри оркестрових духових інструментів та оперно-симфонічного диригування ХНУМ імені І.П.Котляревського. Фото: num.kharkiv.ua
Валерій Алтухов був професором кафедри оркестрових духових інструментів та оперно-симфонічного диригування ХНУМ імені І.П.Котляревського. Фото: num.kharkiv.ua

«Тривалий час я був безробітним у цьому місті. Я ходив з кларнетом — мене ніхто не брав, ні до школи, ні в оперу, ні в філармонію, нікуди. І навіть у дитячу школу. Тут своя консерваторія, тут дуже багато кларнетистів… Я зіграв сонату Брамса №1 — і наступного дня роботи було дуже багато», — згадував Валерій Алтухов. 

Саме йому належала ідея створення у Харкові міжнародного конкурсу піаністів ім. Володимира Крайнєва. 

«Коли мене призначили директором, я не знав, що робити з музичною школою. Весь світ займається музичними класами, фестивалями, конкурсами, літніми школами. На якійсь педраді я сказав: перепрошую, дорогі колеги, давайте займатися тим, чим займається увесь світ. Не тільки сказав, але й запропонував ідею. У нас є видатний піаніст Володимир Крайнєв. Чому б нам не зробити конкурс? Я йому зателефонував, кажу: «Володю ти нам потрібен», — розповідав Алтухов у 2017-му. 

Читайте також: Конкурс Крайнева: новая эра

За його ініціативою в Україні з’явився пам’ятник кларнету. 

«Я найголовніше зробив для кларнета — відкрив пам’ятник кларнету! Але не у Харкові, у Житомирі. Ми там багато років проводимо фестиваль «Сонячні кларнети». І там замість Леніна встановили двометровий пам’ятник, валун 6 тонн», — казав Валерій Алтухов.

Фото: zhitomir.today
Фото: zhitomir.today

Він називав себе щасливою людиною, пишався досягненнями своїх учнів та мріяв перетворити спеціалізований заклад на «школу майбутнього». 

«Мені не вистачає, щоб Україна стала нормальною державою, щоб молоді люди звідси не їхали, а якщо їхали, то поверталися б вже на гідне місце», — говорив Валерій Алтухов.