«Цим фільмом я хотіла поговорити з батьками»: у Харкові відбулася прем’єра стрічки Ірини Цілик «Я і Фелікс»
У Харкові 14 квітня презентували художній фільм режисерки Ірини Цілик «Я і Фелікс» за мотивами романа Артема Чеха «Хто ти такий?».
Це перший повнометражний фільм режисерки та дебют для її сина, який зіграв головну роль.
«Це кіно різних дебютантів, тому що це мій ігровий повнометражний дебют, також це дебют для трьох акторів. Це двоє хлопців, які зіграли головного героя в дитинстві і в підлітковому віці, а також Юрко Іздрик, якого, я сподіваюся, ви всі добре знаєте. Це його перша роль у фільмі. Це була захоплива гра для нас, тому що Артем Чех також мій чоловік, кращий друг, партнер, який багато чого побачив інакше», — говорить Ірина Цілик.
Дія у фільмі відбувається в 1990-ті роки. Головний герой Тимофій, який зростав без батька, багато часу проводить з ветераном афганської війни Феліксом. Він став наставником і другом для Тимофія.
Роботу режисерка вважає ще й розмовою зі своїми батьками.
«Сама я, коли виросла і стала мамою, коли почала робити помилки і чимось, мабуть, травмувати свою дитину, так багато всього побачила іншими очима. І ця лінія теж є у фільмі. Це теж досвід Чеха, він багато чого побачив інакше. Особливо якщо говорити про цей військовий досвід. Він ненавидів, все, що пов’язане з військовими у дитинстві. І ніколи не думав, що йому доведеться приміряти взуття свого друга. Тому, звісно, ми виросли, ми почали рефлексувати. Ми відчули потребу говорити з поколінням наших батьків, інакше говорити ніж до цього. Бо, мені здається, зараз ми їм можемо щось вибачити, а за щось подякувати. То це важливо. Водночас наші діти, які ось тут зараз, я сподіваюсь, і я зараз вже бачу — їм багато чого тут відгукується. І тому — це звучить так пафосно, але мені хотілось би вірити, що цей фільм певною мірою будує якісь містки між нашими поколіннями», — каже Цілик.
До Харкова на прем’єру режисерка приїхала, щоб отримати зворотній зв’язок:
«Знаєте, фільм «Я і Фелікс» я знімала, передусім, для українських глядачів і глядачок. І для мене дуже важливо, от зараз, коли ми обирали, куди їхати в тур, було найперше поїхати в міста Півдня, Сходу, також інші регіони України, але там, де культурне життя стало більш напруженим. Я маю на увазі, не так легко проводити зустрічі. Але зараз, я думаю, що це не тільки кінопокази, не тільки розмови чи поетичне читання, це ще діалоги між нами і певний жест підтримки. І завжди, коли я тільки можу, я їду туди, де людям потрібно зайвий раз обійнятися, поговорити про важливе».
Прем’єрний показ зібрав дві повні зали. Серед перших глядачів — Сергій Поднос. Чоловік народивя у Харкові, нині живе у Польщі. Каже, фільм «переніс» у його юність:
«Я не був готовий до цього фільму, я не читав навіть роман. Дуже-дуже сильне враження, але воно вимагає від мене багато думок, які треба зібрати до купи. Були роки, коли ми думали хто ми, нащо ми і куди ми йдемо? Дякую, я дуже вражений.
Вважаю, що людям зараз потрібно показувати такі стрічки, іншого часу немає. Ми живемо в цьому часі й іншого не буде».
Глядачка Аліна Пономарьова про часи, що зображені у фільмі, знає з розповідей своїх батьків.
«Мені дуже сподобалось, як показана атмосфера тих часів. Я не можу оцінювати, наскільки вона правильно передана. У моєї мами, до речі, схожа історія, як з головним героєм. Вона також народилась в цей час, і вона також пішла доброволицею в 2014 році. Тому я… Вона сьогодні не прийшла, вона працює. Але я переконана, що їй би сподобалось. Я планую їй написати, щоб вона йшла також», — говорить Пономарьова.
Роман Артема Чеха «Хто ти такий?» у 2021 році став «книгою року ВВС». Уперше фільм «Я і Фелікс» показали на 38-му Варшавському міжнародному кінофестивалі. Два роки тому прем’єрний показ відбувся в Україні на Київському тижні критики.
Стрічка отримала спеціальну нагороду 53-го італійського кінофестивалю Giffoni у категорії «Generator +16», спецвідзнаки української «Молодості» у 2023 році та польського фестивалю «Ukraina! Festiwal Filmowy».
Стрічку «Я і Фелікс» демонструватимуть у Харкові до 17 квітня включно.