«Трибунал для Путіна»: Харківська правозахисна група презентувала подання до Міжнародного кримінального суду
Харківська правозахисна група в рамках роботи ініціативи Т4P («Трибунал для Путіна») презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією.
Учасниками ініціативи, засновниками якої є Харківська правозахисна група, Українська спілка з прав людини та Центр громадянських свобод, задокументовано близько 48 тисяч воєнних злочинів, повідомляє Харківська правозахисна група. Понад 80% з них — атаки на цивільні об’єкти та цивільних.
«Цих злочинів так багато, що їх розслідування може розтягнутися на десятиліття. Але де за цей час будуть свідки, жертви, докази? Саме тому ми і намагаємося узагальнювати найбільш масові і жорстокі злочини, що найбільш потребують притягнення винних до відповідальності», — зазначив директор ХПГ Євген Захаров.
Найбільше обстрілів за період з 24 лютого 2022 по 30 квітня 2023 учасники ініціативи задокументували у Харківській області: 7800. Станом на 30 квітня у базі даних T4P зафіксовано 24637 жертв серед цивільних (вбитих, поранених і зниклих безвісти), найбільше — через обстріли.
«Ми проаналізували дані з відкритих джерел щодо російських військових формувань, які були на українській території, і знайшли інформацію про керівний склад цих підрозділів. І ми вважаємо, що через суб’єктивні зовнішні обставини вони повинні були усвідомлювати, що такі напади завдадуть шкоди цивільному населенню та цивільним об’єктам. Через прямий намір, байдужість чи нерозсудливість. Коли особа віддає наказ стріляти із системи залпового вогню по густонаселеному пункту, де мешкає багато людей, він має усвідомлювати, що радіус ураження перевищує 400-500 метрів і окрім ураження військової цілі постраждає і цивільне населення», — каже експерт ХПГ, співавтор подання Максим Ревякін.
За словами Євгена Захарова, коли ХПГ вперше відправляла до МКС подання про російські злочини, у базі було 16800 цивільних жертв злочинів.
«Ми написали три подання: про насильницькі злочини, що були вчинені під час збройного конфлікту, про зниклих безвісти, а також щодо українців, що залишилися в установах виконання покарань на непідконтрольній Україні території. Зараз ми будемо подавати подання і синхронно подаватимемо кейси. Кожне подання супроводжується повним набором випадків, кейсів, які дають уявлення про масштаб, характер, географію злочину. Це буде відбуватися буквально з кінця серпня і протягом кількох наступних місяців. Наша головна мета — притягнути до відповідальності тих, хто скоїв ці злочини, і дати захист і допомогу жертвам цих злочинів», — сказав Захаров.
До складу ініціативи T4P входять 24 правозахисні громадські організації.
Читайте також: «Потрібен постійний міжнародний трибунал», — Євген Захаров