Тріумф України на Всесвітніх Іграх
Збірна України побила рекорд за золотими нагородами на Всесвітніх Іграх-2017, посіла найвище місце у загальному заліку World Games в історії країни та стала першою у загальному заліку Invitation sports, тобто запрошених оргкомітетом видів спорту. Як очевидець історичної звитяги ділюся враженнями, знайомлю з чемпіонами, рідкісними видами спорту та розповідаю про Всесвітні Ігри як явище.
Форум неолімпійських видів спорту проходив з 20-го по 30-те липня у польському Вроцлаві. 31 дисципліна, деякі з них увійдуть до олімпійської програми Токіо-2020 (карате, скелелазіння), деякі вже у ній, втім тут були представлені неолімпійськими підвидами (наприклад, спортивна гімнастика: вправи на кільцях у олімпійській програмі є, а от акробатичних стрибків на доріжці — немає). Деякі види виглядали для пересічного українця кумедно та екзотично, особливо ігрові — корфбол, фістбол, хокей на роликах, флоорбол.
Здобуток України — 25 нагород: 10 золотих, 7 срібних та 8 бронзових. П’яте загальнокомандне місце — найвище в історії збірної. У 2013-му, в колумбійському Калі, було 28 медалей, але 9 золотих і сьома сходинка серед усіх збірних.
До окремого заліку увійшли медалі, завойовані у запрошених польським оргкомітетом видах: кікбоксингу, веслуванні на ергометрах (тренажерах), американському футболі та спідвеї (молоперегонах по колу). Тут Україна стала першою з п’ятьма золотими нагородами.
Чемпіони
Найуспішнішим для нас став пауерліфтинг: три золота, два срібла і дві бронзи. Успіх 38-річної Лариси Соловйової особливий — вона перемогла на четвертих Всесвітніх Іграх поспіль. Раніше Лариса вправно встановлювала світові рекорди у своїй коронній середній вазі і сама ж їх згодом била, тепер же встановила рекорд за кількістю нагород World Games: чотири золота не має ніхто.
Інші золоті призери — суперважковаговик Олексій Рокочій (Лиман, Донецька область) та важковаговик Сергій Білий (Харків).
Також три золота на рахунку муайтайців, або ж боксерів таїландського стилю. Усі три поєдинки у своїх вагових категоріях вдалося виграти Ігорю Любченку (до 63,5 кг), Сергію Кулябі (до 67 кг) та Олегу Приймачову (до 91 кг). Перші двоє — одесити, останній — полтавчанин, який мав битися у фіналі проти польського опонента, гоподаря змагань, але останній відмовився виходити у ринг через травму.
Головний тренер збірної з муайтаю Павло Євтушенко говорив, що харків’янин Станіслав Пержановський мусив перемагати у категорії до 75-ти кг, але за три дні до старту Ігор зламав ногу. Станіслава вдалося замінити на лозівчанина Василя Сорокіна, який у фіналі поступився білорусу Віталу Гуркову і задовольнився сріблом. Гурков не тільки один з найвидатніших тайбоксерів сучасності, а й вокаліст рок-групи «BRUTTO».
Золото з бразильського джиу-джитсу виграв лучанин Богдан Мочульський (до 62 кг). А от один з найбільш медійних спортсменів нашої збірної, переможець World Games-2013, Іван Настенко (до 85 кг) не зміг подолати кваліфікацію.
Зрештою, колоритне сумо. Якщо таїландці привезли на Всесвітні Ігри найсильніший склад тайбоксерів, то японці найвидатніших йокодзун (найвище звання борців сумо) приберегли, мабуть, для імператорських боїв. Розповідали, що приїхали молодіші і менш популярні в Японії борці. Україна і в сумо, за словами головного тренера збірної Сергія Коробко, мала апетит до кількох золотих нагород, втім чемпіонкою стала лише легковаговик Світлана Тросюк (Вінниця).
Найбільше шарму у сумо, як на мене, має абсолютна першість, коли на дошйо (майданчик для боротьби сумо) виходять борці усіх трьох вагових категорій. Інколи важковаговику достатньо одного поштовху у сутичці з меншим за габаритами опонентом, зрідка легковаговики нав’язують вайлуватим суперникам відчайдушний опір. Так, російських легковаговик Батир Алтиєв дістався до фіналу після перемоги над вдвічі важчими суперниками.
Золота нагорода з іншого японського двобою — карате — належить львів’янину Станіславу Горуні, який отримав останню для України, 80-ту ліцензію на Всесвітні Ігри, посівши друге місце на травневому Чемпіонаті Європи. Маємо також срібло Аніти Серьогіної, тож сподівання на цих спортсменів, а також їхніх партнерів по збірній переносяться на Олімпіаду-2020, відколи карате стане олімпійським видом.
Так само у Токіо-2020 візьмуть участь скелелази. Україна дуже розраховувала на золото чемпіона світу-2014 одеського автора трьох світових рекордів Даниїла Болдирева, але у фіналі він поступився іранському супернику через фальш-старт.
Мали би чемпіонів лише у силовому пауерліфтинзі та у єдиноборствах, якби не сенсаційний успіх пари батутисток Наталія Москвіна (Харків) — Світлана Малькова (Миколаїв). Це новий дует у синхронних стрибках, сформований лише за місяць-два до початку змагань. У кваліфікації вони припустилися помилок, але з одним із найгірших результатів таки пробилися до фіналу. Головний старт вони провели вдало, а далі — допомагали суперниці. Половина пар, в тому числі з Росії та Китаю, припускалася дитячих помилок — з падіннями додолу.
З п’яти нагород у запрошених видах, які не йшли до загального заліку, дві, знову ж таки, на рахунку бійців. Чемпіонами з кікбоксингу стали Орфан Сананзаде (до 63,5 кг, Кривий Ріг) та Віталій Дубіна (до 71 кг, Херсон). Ще три завоювали миколаївські гребці на ергометрах: золотий дубль Олени Буряк та золото Антона Бондаренка. Ергометр — це веслувальний тренажер, за допомоги якого спортсмени готуються до змагань взимку. Дуже високі атлети (зріст Олени —197 см, Антона — 205) демонструють солідний рівень і у класичному веслуванні. Буряк, наприклад, стала четвертою в одному з заїздів Олімпіади-2016.
За кожну золоту нагороду Міністерство молоді та спорту України встановило премію у 480 тисяч гривень. 400 тисяч — за срібло і 240 — за бронзу. Ці цифри вдвічі більші, ніж винагороди за успіхи у Калі-2013. І вони значно менше за минулорічні олімпійські премії, коли за золото спортсмени отримували по 120 тисяч долларів (понад три мільйони гривень).
Екзотичні види спорту
З ігрових видів Україна була представлена лише у сквоші та боулінгу, втім нагород у них не мала. А от командні ігрові змагання проходили зовсім без нас. Більшість із цих видів — велика екзотика для українців. Наприклад, каноеполо, змагання з якого проводяться у басейні. Грати можна руками та веслами, можна вести і силову боротьбу: перекидання каное — нормальна річ у цьому виді. Важко пояснити, як це все відбувається, краще дивитися.
Якщо у кануполо перемогли німці та німкені, то золото з пляжного гандболу здобули бразильці і бразилійки. Жіночі команди грають у купальниках та часом виконують гімнастичні етюди. Правила не дуже відрізняються від класичного гандболу, але якщо гол красивий, наприклад, закинутий з обертом на 360 градусів, то це вже два очки.
Суто німецький вид — фістбол. Я назвав би його дивакуватим волейболом. Відкритою долонею грати не можна, тільки кулаком. У щось схоже грали ще стародавні римляни.
А ось і дивна версія баскетболу — корфбол. Дуже популярний вид спорту у Нідерландах.
Два прототипи хокею — флоорбол та хокей на роликах. Роликовий хокей мало чим відрізняється від крижаного побратима, а от флоорбол все ж інший.
Для фанів американської молодіжної комедії «Американський Пиріг» не чужим буде лакросс, в який грав один з героїв фільму. Тут теж важко пояснити сутність гри у двох словах. У Штатах це дуже популярний командний вид: задля комерції створена ліга лакроссу, ігри збирають тисячі шанувальників.
Організаційні моменти
Не можу не відмітити високу організацію Вроцлава-2017. Комфортні умови відзначали й самі спортсмени. Всього участь в Іграх взяли понад три тисячі атлетів. Вони жили у кампусах місцевих університетів.
Адміністративні функції в українській збірній виконував Спортивний комітет України (організація, яка об’єднує та розвиває неолімпійські види спорту) та Міністерство молоді та спорту України. Наступний масштабний проект СКУ — BeachGames-2017 у Затоці на Одещині. Це всеукраїнські змагання з пляжних видів спорту, що пройдуть з 21-го по 27-е серпня.
Цьогоріч Всесвітні Ігри вперше повністю транслювалися на українському телебаченні. Бродкастером виступив канал UA:Перший, реалізувавши проект на кшталт Олімпіади.
Вроцлав місію виконав, тепер черга за американським Бірмінгемом (не плутати з англійським містом з такою ж назвою), де пройдуть Всесвітні Ігри-2021.
Усі фото: Спортивний комітет України