Web Analytics
Топонімічна комісія сьогодні: питання Жукова у порядку денному ще нема | MediaPort

Чергове засідання міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища має відбутися 10 травня. Станом на ранок питання про перейменування проспекту Григоренка в проспект Жукова у порядку денному нема. 

Засідання комісії заплановане на 14.00, сказав кореспонденту «МедіаПорта» відповідальний секретар комісії Олексій Хорошковатий.

«Це засідання щодо встановлення меморіальних дошок, є багато звернень. Ця комісія планувалася ще до того, як з’явилася петиція (про повернення пр. Григоренка імені Жукова). На даний момент формальних підстав для розгляду (цього питання) нема», — сказав він. 

Водночас Олексій Хорошковатий не виключив: якщо документи надійдуть, питання можуть включити у порядок денний. 

«Якщо сьогодні міський голова розпише, я її отримаю, можливо, воно й буде внесено», — додав Хорошковатий. 

UPD 14:30 Питання на комісії не розглядалося

Щодо питання законності повернення імені Жукова проспекту, Хорошковатий зазначив: «Безумовно, перед розглядом ми вивчимо всі моменти. Але, наскільки мені відомо, по-перше, думка Українського інституту національної пам’яті має рекомендований характер, тобто вирішують органи місцевої влади. По-друге, рішень судів щодо Жукова не було, на відміну від, припустімо, інших діячів, Сталіна, Кагановича та інших».

На питання, на якому саме положенні Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» може ґрунтуватися позиція міськради, секретар комісії сказав: «Там прописано: «крім назв, пов’язаних з вигнанням нацизму з України». Тобто якщо йдеться про особистість, яка брала безпосередню участь у звільненні України від нацистських загарбників, ми маємо право залишити його ім’я на мапі міста». 

Харківська міська рада. Фото: архів
Харківська міська рада. Фото: архів

Проспект Маршала Жукова і однойменну станцію метро перейменували у 2016 році в рамках декомунізації розпорядженням голови ХОДА Ігоря Райніна.

8 травня 2019 року на сайті Харківської міської ради було зареєстровано дві петиції — щодо знесення намету «Все для перемоги» на пл. Свободи та щодо повернення проспекту Петра Григоренка імені Жукова. На підтримку обох петицій публічно виступив Харківський міський голова Геннадій Кернес: «Я думаю, що якщо ці дві петиції наберуть необхідну кількість голосів, а це 5000, я зроблю все, що від буде залежати від міської влади, щоб втілити запропоноване у життя».

«Хтось захотів це зробити (перейменувати — ред.), але я вважаю, що маршал Жуков має право на життя і має право його ім’я носити будь-який проспект, вулиця. Я працюю в рамках чинного законодавства. І ми нічого не порушуємо», — сказав Кернес 9 травня.

Пізніше у розмові з представником націоналістичної організації міський голова сказав: «Ім’я Григоренка буде увічнено на іншій добрій вулиці».

Український інститут національної пам’яті відносить постать Жукова до таких, які підпадають під закон про декомунізацію. У міськраді висновки інституту не визнають.

Петиція щодо повернення проспекту Григоренка імені Жукова зібрала на сайті мерії понад п’ять тисяч підписів приблизно за добу і станом на цю хвилину ще не переведена до розділу «На розгляді». Згідно Порядку, правил подання та голосування за електронну петицію, «розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів від дня оприлюднення інформації про початок її розгляду».