Тема: Мобілізація

У центрі підготовки до нацспротиву пройшли вишкіл понад 260 добровольців Харківщини

Про це розповів на брифінгу заступник голови Харківської обладміністрації Роман Семенуха.

Обласний центр підготовки населення до нацспротиву створили торік у грудні, працює він з березня. Навчальні дільниці є в чотирьох районах регіону. 

«Базову загальновійськову підготовку за програмою центру вже пройшли 262 людини. Здебільшого це держслужбовці, працівники органів місцевого самоврядування, депутати місцевих рад, а також цивільні. Наразі підготовку проходять 358. Триває набір добровольців у нові групи», — розповів Семенуха.

До підготовки добровольців залучили 21 фахівця. З них 12 — інструктори з-поміж кадрових офіцерів у відставці, а також учасники бойових дій. Центр співпрацює з низкою військових частин і добровольчих формувань тергромад.

Навчальна програма розрахована на 96 годин. Головні напрямки — такі:

  • тактична медицина;
  • психологічна підготовка;
  • національно-патріотична підготовка;
  • тактична підготовка;
  • вогнева підготовка;
  • виживання;
  • інженерна підготовка;
  • підготовка зі зв’язку;
  • військова топографія;
  • основи лідерства;
  • основи радиаційно-хімічного-біологічного захисту;
  • безпека бою;
  • заходи безпеки;
  • міжнародне гуманітарне право;
  • статути ЗСУ;
  • комплексні контрольні тактико-спеціальне заняття. 

«Особлива увага приділяється заняттям з тактичної медицини. До їх проведення залучили інструкторів громадської організації «Центр медичної підготовки «Схід», який має міжнародний сертифікат і працює за стандартами НАТО», — зазначив директор установи Олександр Заліван.

Більше інформації про центр — на сайті Харківської ОВА за посиланням

Чільне фото: Telegram/kyivresistcenterr

Зеленський підписав законопроєкт про мобілізацію: текст документа

Про це йдеться в повідомленні на сайті Верховної Ради.

Спікер парламенту Руслан Стефанчук 15 квітня підписав законопроєкт №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

На сайті ВРУ виклали текст, затверджений Стефанчуком.

Документ передали на підпис президентові Володимиру Зеленському.

Оновлено. 16 квітня глава держави підписав законопроєкт.


Верховна Рада схвалила законопроєкт про мобілізацію 11 квітня, його підтримали 283 нардепи. Документ передбачає зміни в організації призову, бронюванні, соціальних і мотиваційних питаннях. 

Чільне фото: Офіс президента

Допомагав ухилятися від мобілізації: офтальмологу харківської лікарні оголосили підозру — СБУ

Підозрюваний — офтальмолог, завідувач відділенням однієї з міських лікарень, повідомив речник Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

За даними слідства, лікар домовлявся з чоловіками, яких направляли з ТЦК на обстеження, та вносив до медичних документів неправдиві дані. Це дозволяло чоловікам уникнути військової служби.

«У липні минулого року лікар-офтальмолог на прохання 40-річного призовника «намалював» йому неіснуючий діагноз нібито серйозного захворювання очей, згідно з яким той «виявився» непридатним до військової служби. Насправді ніякого захворювання очей у чоловіка не було, це підтвердила судово-медична експертиза», — йдеться у повідомленні.

Фото: Харківська обласна прокуратура
Фото: Харківська обласна прокуратура

Як додають у Харківській обласній прокуратурі, медику оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 1 ст. 366 (складання та видача службовою особою завідомо неправдивих документів);
  • ч. 5 ст. 27, ст. 336 (пособництво в ухиленні від призову на військову службу).

Лікарю загрожує до п’яти років ув’язнення.

Слідчі шукають інших призовників, які скористалися цією схемою.

Як на Харківщині розслідують порушення у роботі ВЛК: інформація поліції

За рік на Харківщині відкрили 14 кримінальних справ щодо роботи військово-лікарських комісій, повідомив начальник слідчого управління ГУНП в Харківській області Сергій Болвінов.

Йдеться загалом про 21 правопорушення. До суду скерували чотири справи.

«Виявлені порушення стосуються як медпрацівників закладів охорони здоров’я, так і службовців Терцентрів комплектування, військово-лікарських комісій та медико-соціальної експертизи», — зазначив Болвінов.

Здебільшого йдеться про такі статті Кримінального кодексу України:

  • зловживання впливом (ст. 369-2);
  • службове підроблення (ст. 366);
  • підроблення документів (ст. 358).

Наразі в регіоні працюють 42 постійні військово-лікарські комісії. 


6 грудня поліція провела серію обшуків у підрозділах Обласного центру медико-соціальної експертизи.

Втік з військової частини та провокував правоохоронців: харків’янина судитимуть за дезертирство

Про це повідомили в Державному бюро розслідувань.

Обвинувачений — житель Харкова, якого мобілізували до війська. За даними слідства, він відслужив деякий час в одній з військових частин Полтави, а потім без дозволу залишив її.

«Чоловік переховувався у своєму рідному місті Харкові та намагався всіляко дискредитувати правоохоронців, які його розшукували. Для цього у соцмережах публікував відео з провокативними заявами. Зокрема, на своєму каналі в одній з популярних соцмереж він пропонував ДБР його зловити та навіть розповідав, що переховується у Харкові», — зазначають у бюро.

Фото: ДБР
Фото: ДБР

Чоловіка затримали, він під вартою.

Розслідування вже завершили, справу скерували до суду. Харків’янина звинувачують у самовільному залишенні військової частини в умовах воєнного стану (ч. 5 ст. 407 Кримінального кодексу України). Йому загрожує до 10 років ув’язнення.

Допомагав ухилянтам виїхати за системою «Шлях»: жителю Харкова оголосили підозру — СБУ

Про це повідомив речник Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

За даними слідства, організатор схеми — 39-річний житель Харкова.

Фото: СБУ
Фото: СБУ

«Він домовлявся про безпідставне внесення чоловіків до інформаційної системи «Шлях» як волонтерів благодійного фонду. Це дозволяло ухилянтам безперешкодно виїхати за кордон як водіям, які нібито доставляють гуманітарні вантажі для ЗСУ, і врешті-решт залишитися за кордоном», — йдеться в дописі на сторінці Абдули у Facebook.

Послуга коштувала 12 тис. доларів.

Організатор схеми, стверджують у СБУ, також давав клієнтам поради, як безперешкодно перетнути кордон. А щоб убезпечити себе — вимагав власноруч складати розписки, що вони нібито зобов’язуються повернутися в Україну з гуманітарним вантажем.

Фото: СБУ
Фото: СБУ

Чоловіка затримали в Салтівському районі Харкова, коли він отримав від клієнта 10,9 тис. доларів і передавав йому документи, додають у Харківській обласній прокуратурі. Це була друга частина обумовленої суми.

Затриманому оголосили підозру за ч. 3 ст. 332 Кримінального кодексу України (сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України). Йому загрожує до дев’яти років ув’язнення.

Чоловік під вартою. Правоохоронці шукають його ймовірних спільників.  

На Харківщині блокували схему ухилення від мобілізації за участі військкома — СБУ

Про це повідомив речник Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

«До протиправної схеми були залучені начальник військкомату та голова військово-лікарської комісії одного із ТЦК Харкова. За гроші вони допомагали пройти ВЛК комісію та отримати документи про непридатність до військової служби. На основі цих даних військовозобов’язані чоловіки отримували посвідчення, за допомогою яких могли безперешкодно перетинати кордон», — йдеться в його дописі у Facebook.

Фото: СБУ
Фото: СБУ

У Службі безпеки стверджують, що в деяких випадках «клієнти» навіть не приходили на ВЛК.

Вартість послуг сягала 8 тис. доларів.

За даними слідства, схемою скористалися понад 200 людей.

Фото: СБУ
Фото: СБУ

Як додають у Головному управлінні Нацполіції в Харківській області, до схеми причетні й інші учасники — слідчі намагаються встановити всіх.

Начальнику військкомату оголосили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 332 (сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України);
  • ч. 1 ст. 366 (службове підроблення).

Голова комісії отримала підозру лише за ст. 366.

Шахрайство з «виїздом за кордон»: у Харкові судитимуть сімох підозрюваних

Про це повідомили в Харківській обласній прокуратурі.

Обвинувачені у справі — семеро людей: 19-річний харків’янин, якого прокуратура називає організатором, і шестеро його знайомих. За даними слідства, вони створили шахрайську схему після запуску в Україні системи «Шлях», яка дозволяє водіям призовного віку перетинати кордон.

«Шахраї розміщували в Telegram-чатах оголошення, в яких пропонували допомогу в законному перетині кордону України. Узгоджували деталі поїздки під час листування в месенджерах та за телефоном — у приміщенні «колцентру», обладнаного необхідною технікою», — йдеться в повідомленні. 

Клієнтам обіцяли допомогти у виготовленні документів, потрібних для виїзду, і в перевезенні. Послуги коштували від 1000 до 2500 доларів. 

Фото: Харківська обласна прокуратура
Фото: Харківська обласна прокуратура

За інформацією правоохоронців, у день виїзду клієнти передавали гроші, натомість отримуючи документи нібито для перетину кордону.

«Ділок зазначав, що поїздка відбудеться на автомобілі під керуванням жінок. Проїхавши частину дороги, водійки під різними приводами робили зупинку, під час якої пасажири виходили з машини. Згідно з планом, жінки не чекали їх повернення, а їхали, залишаючи пасажирів на дорозі», — додають у прокуратурі.

Фото: Харківська обласна прокуратура
Фото: Харківська обласна прокуратура

Відомо про вісім епізодів. Загальна сума збитків — майже 400 тис. грн.

Обвинувальний акт склали за ч. 3, 4 ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство за допомогою електронно-обчислювальної техніки).

Справу розглядатимуть у Ленінському районному суді Харкова.


Правоохоронці блокували схему ухилення від мобілізації на Харківщині: за даними слідства, працівник одного з районних військкоматів за хабарі допомагав військовозобов’язаним уникнути призову.

У Харкові посадовця виконавчої служби затримали на хабарі

Підозрюваний — начальник одного з відділів виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Мін’юсту в Харкові, повідомили в Харківській обласній прокуратурі.

У відділі вели провадження про стягнення з жінки боргу — майже 165 тис. доларів і понад 45 тис. грн. Примусове виконання зупинили, бо щодо неї відкрили справу про неплатоспроможність.

Згодом, коли процедуру реалізації майна завершили, суд закрив цю справу. Жінка звернулась до відділу ДВС, щоб виконавче провадження теж закрили, а її виключили з реєстру боржників.

«Проте начальник відділу висунув боржниці вимогу — 4000 доларів за безперешкодне закриття виконавчого провадження, на що вона погодилась. Чоловік висловив вимогу про передачу грошей в доларах, а потім додав, що не проти отримати гроші й в українській гривні», — йдеться в повідомленні прокуратури.

Фото: Харківська обласна прокуратура
Фото: Харківська обласна прокуратура

За інформацією слідчих, службовець запросив жінку з грошима до виконавчої служби. Його затримали в кабінеті, коли він одержав 154 тис. грн, додають у Головному управлінні Нацполіції в Харківській області.

Чоловікові оголосили підозру за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання службовою особою неправомірної вигоди). Йому загрожує до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Фото: ГУНП у Харківській області
Фото: ГУНП у Харківській області


Правоохоронці блокували схему ухилення від мобілізації на Харківщині. За даними слідства, посадовець одного з районних військкоматів за хабарі допомагав військовозобов’язаним уникнути призову.

Допомагав ухилятися від мобілізації: начальнику військкомату на Харківщині оголосили підозру — СБУ

Про це повідомив речник Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

За його словами, підозрюваний — начальник одного з районних військкоматів.

«За хабарі він допомагав військовозобов’язаним уникнути призову на підставі фіктивних документів. Забезпечував ухилянтів довідками військово-лікарської комісії та посвідченнями, які підтверджували непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку», — зазначає Абдула.

З кожного охочого уникнути мобілізації брали від 3 до 8 тис. доларів.

Для передачі хабарів, за даними СБУ, посадовець неодноразово залучав посередників.

Фото: СБУ
Фото: СБУ

Як уточнює Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону, військовий за чином — полковник. Один з епізодів, що йому інкримінують, стався у вересні 2022 року.

«Використовуючи своє службове становище, діючи за попередньою змовою групою осіб, підписав та видав військовозобов’язаному підроблене тимчасове посвідчення з відміткою про непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку без фактичного проходження ним ВЛК, що є засобами для перетину державного кордону», — йдеться в повідомленні прокуратури.

Військкому оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 332 (сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України);
  • ч. 1 ст. 366 (службове підроблення).

Слідчі з’ясовують, хто ще причетний до схеми.


Поліція відкрила справу щодо фіктивного нарахування зарплати в одному з районних військкоматів Харківщини. За інформацією слідчих, йдеться про 680 тис. грн.