Тема: голодомор

Леся Гасиджак у Харкові розповіла, як поповнюється колекція Національного музею Голодомору

Про це 28 січня під час розмови в межах проєкту Харківського літературного музею «П’ятий Харків» розповіла в.о. гендиректора музею Леся Гасиджак

«Ми за цей рік збільшили фондову колекцію на 25%, що для музею — дуже великий відсоток. Це все речі, які приносять родини, люди, які прийшли на екскурсію, щось зрозуміли, почули, зробили висновки і кажуть: «Ми вважаємо, хай це зберігається в музеї». Що це за експонати? Предмети побуту, які належали тим чи іншим членам родини, пов’язаним з Голодомором, документи», — сказала Гасиджак. 

Є випадки, коли люди передають речі виключно на дослідження та зберігання. 

«Люди передали документи, але з припискою, що ми не оприлюднюємо їх, поки що вони зберігаються, «ви можете досліджувати, але не пускати далі». Це нормально, на мою думку. Пройде час, коли буде зроблено наступний крок. По-друге, це особисті речі. Те, що лишилося після численного обміну предметів побуту, одягу, прикрас на їжу для того, щоб родини врятувалися. І за цим всім стоїть історія. Це фотографії, фотодокументи, на яких можна хрестики ставити, бо там з 12 людей, наприклад, одна залишилася дитина», — розповіла Леся Гасиджак. 

У музеї відмічають зацікавленість українців темою Голодомору-геноциду на тлі російського повномасштабного вторгнення. 

«Найбільшим моїм здивуванням було те, що в 2023 році у нас в музеї було в 2,5 рази більше екскурсій, ніж у 2021, першому постковідному році і до вторгнення, коли всі музеї працювали у відносно нормальному, звичному режимі. Ми за рік провели понад 750 екскурсій… І висновок наш: це результат повномасштабного вторгнення, коли українські родини почали копатися в своїй історії і зрозуміли, що нинішня війна є наслідком непокараності росії як організатора війни», — вважає Гасиджак. 

Цифрова історія та щоденник свідка

Музей продовжує публікувати свідчення Голодомору в цифровому форматі, документувати місця масового поховання жертв злочину. 

Цьогоріч музей також видав близько 600 примірників щоденника вчителя фізики з Київщини Лавріна Нечипоренка зі спогадами про Голодомор на рідній Житомирщині. 

«Людина пережила Голодомор, і коли вже пройшло 20 років, він працював вчителем і написав свої спогади про те, що він побачив. Це була Київщина і Житомирщина. Ми цього року видали цей щоденник. Скоро будемо презентувати. Звісно, це не рівень щоденника Ґарет Джонса. Але це ще одне джерело дослідження теми Голодомору у скарбницю», — сказала Леся Гасиджак. 

Фото: holodomormuseum.org.uа
Фото: holodomormuseum.org.uа

Видання щоденника презентують 8 лютого. Його планують передати бібліотекам України. Один примірник отримав Харківський літературний музей. 

Читайте також: Софія Андрухович у Харкові: «Говорити про катастрофу Голокосту — велика потреба»

На майдані Свободи в Харкові вшанували жертв голодоморів

Харків’яни зібралися біля намету «Все для перемоги».

Харків щороку приєднується до всеукраїнської акції «Запали свічку». Фото Анни Черненко
Харків щороку приєднується до всеукраїнської акції «Запали свічку». Фото Анни Черненко
Харків'яни принесли на майдан колоски та лампадки. Фото: Інфоцентр Євро Харків
Харків
Минуло 90 років з часів Голоду, що забрав життя мільйонів людей
Минуло 90 років з часів Голоду, що забрав життя мільйонів людей
Жертв голодоморів вшановують в останню суботу листопада. Фото: Інфоцентр Євро Харків
Жертв голодоморів вшановують в останню суботу листопада. Фото: Інфоцентр Євро Харків
Фото: Інфоцентр Євро Харків
Фото: Інфоцентр Євро Харків
Фото: Інфоцентр Євро Харків
Фото: Інфоцентр Євро Харків
Фото: Інфоцентр Євро Харків
Фото: Інфоцентр Євро Харків

До 90-х роковин геноциду до Києва, що пережив чергову російську атаку, прибули делегації Швейцарії, Латвії, Литви, Естонії, Ірландії, Чехії, Бельгії, Фінляндії.

90 роковини: Україна вшановує жертв голодоморів

«Нас прагнули винищити, упокорити, замордувати. Не змогли. Від нас хотіли приховати правду й замовчати страшні злочини назавжди. Не змогли. Нас хотіли заплутати, ввести в оману, зробити так, щоб ми не вірили, сумнівалися, не пам’ятали, а тому пробачили. Не змогли. І сьогодні з глибоким сумом, повагою ми вшановуємо пам’ять про мільйони наших людей», — йдеться у зверненні президента України Володимира Зеленського

О 16:00 розпочнеться всеукраїнська акція «Запали свічку пам’яті».  

«Ідеологи, організатори та виконавці тих злочинів не понесли відповідальності й справедливого покарання під час життя. Але це не значить, що ми маємо пробачити й забути. Сьогодні мають нести й несуть покарання імена та біографії всіх винних. Покарання ганьбою, клеймом сорому для їхньої ролі у світовій історії, правдою, яку мають знати всі на планеті», — сказав глава держави. 

Він подякував усім державам, які визнали Голодомор в Україні геноцидом.

Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

У День пам’яті жертв голодоморів до Києва, який цієї ночі пережив чергову російську атаку дронами, приїхали президенти Швейцарії та Латвії, прем’єр-міністерка Литви, голова Комісії у закордонних справах Рійгікогу Естонії, голова Парламентської асамблеї НАТО, голови сенатів Ірландії, Чехії, Бельгії, спікер парламенту Фінляндії, голова Палати депутатів Парламенту Чехії. Разом з українськими посадовцями іноземна делегація взяла участь у панахиді та пройшла пішою ходою до пам’ятника жертвам Голодомору в Києві.