Тема: Едуард Зуб

Репортаж із пекла: харківська тюрма як дзеркало колективізації

2 лютого 1930 року повз історичний заклад проходив депутат міської ради Руденко (мандат №1263). І зупинився, ошелешений побаченим:

«Около ворот ДОПРа №1 стояли в ожидании десятки людей. Между ними были женщины с детьми. Под дождем, на холоде, они прозябали около окошечка указанных ворот в ожидании той или иной справки».

Сумна картинка була прямим наслідком тієї… радості, якою товариш Сталін поділився з радянськими людьми наприкінці 1929-го: «Крестьяне пошли в колхозы, пошли целыми деревнями». Бо ті селяни, які туди не пішли, рушили етапом. І у такій кількості, що пенітенціарна система ледь не вдавилася ними. А харківські тюрми так взагалі опинилися на межі катастрофи.

Холодногірська тюрма з південно-західної сторони
Холодногірська тюрма з південно-західної сторони

Хоча, коли вірити документам, у місті їх… не було. Бо самого слова «тюрма» радвлада старанно уникала. Колишня каторжна ще у 1920-му стала «Будинком примусових робіт №1», а колишня губернська, побувши трохи слідчою тюрмою ЧК, у 1922-му отримала назву «Будинок примусових робіт №2».

У жовтні 1927-го з двох закладів зробили один — Харківський об’єднаний БУПР. А колишні тюрми стали, відповідно, відділеннями №1 і №2. Та за два роки на них знову впала реформа, цього разу — республіканського масштабу…

26 лютого 1930 року старший помічник начальника об’єднаного БУПРу Мєдніков доповідав:

«Перегрузка ДОПРа объясняется, тем, что на Украине произошла реорганизация ДОПРов. И три ДОПРа — Харьковский, Киевский и Житомирский, стали главными, через которые должны проходить все заключенные 18-ти остальных ДОПРов. И тут еще раскулачивание…»

Наслідки розкуркулення для місць ув’язнення ретельно зафіксувала спеціальна група, створена з депутатів Харківської міської ради 12 липня 1929 року. Протоколи її засідань — справжній скарб. І не лише для істориків, а й для сценаристів. Тих, які спеціалізуються на чорнющих комедіях. Бо жахлива трагедія тісно переплелася з кричущим совєцьким безладом.

Кутовий штамп «Об’єднаного БУПРу» з адресами двох відділень
Кутовий штамп «Об’єднаного БУПРу» з адресами двох відділень

Що останній був цілком об’єктивним явищем, свідчить суха статистика. За період з 1 жовтня 1928 року по 1 жовтня 1929-го через Харківський БУПР пройшло 7659 пересильних. А з 1 жовтня 1929-го по 1 жовтня 1930-го — 34 688 людей. В чотири з половиною рази більше! Це на додачу до «постійного населення» — тих, хто відбував термін та знаходився під слідством. Їхня кількість коливалася у межах 4500-5000.

Так що начальник БУПРу Онисенко міг скільки завгодно казати «у нас зараз є куркуль, і потрібно бути всім начеку». Людей все одно не вистачало. Кількість муштрового складу (так тоді перекладали російське «надзорсостав») не доходила навіть до штатної, визначеної хтозна-коли, у більш спокійні часи.

З якістю було ще гірше. Бо за 47 рублів заробітної плати на брудну в усіх сенсах роботу йшли переважно… сезонники. «К нам поступают те, кто зимой не имеет, что делать», — плакався депутатам 18 грудня 1929 року наглядач Пєшков. А у тимчасових працівників і ставлення до служби було відповідним: аби день до вечора!

Загальний вигляд господарчого двору Холодногірської тюрми. Отут депутати знайшли силу-силенну недоліків
Загальний вигляд господарчого двору Холодногірської тюрми. Отут депутати знайшли силу-силенну недоліків

Наслідки колективізації наклалися в умовах БУПРу на застарілу харківську болячку — житлову кризу. Ні багато, ні мало — 28 приміщень адміністративного корпусу займали люди, які не мали до тюрми жодного стосунку. Крім того, що міська рада видала їм колись ордери на проживання там. Тобто, щодня виходило з тюремного двору і поверталося до нього більше сотні людей, яких ніхто не тільки не обшукував — навіть перепустки не питали.

Про це розповів депутат Тупало: «Постовому у главных ворот необходимо зорко следить за проходящими на территорию ДОПРа, так как там живут люди, ничего общего з ДОПРом не имеющие. И под видом этих людей может проходить, кто захочет. А также могут проносить недозволенные предметы, не только пилы и револьверы, но и пулемет. Ибо дежурный, сидя в будке, ничего не видит. Все, что проносят, можно передать в корпуса. Ибо многие ходят по двору, и вечером, при возвращении в корпуса, их никто не обыскивает».

«В таких условиях работать невозможно, — погодився з депутатом начальник БУПРу Онисенко. — Не выселив посторонних — сам попадешь в ДОПР».

Про масштаби безладу красномовно свідчить цифра, яку варто подати прописом. Аби ніхто не подумав, що це помилка. Тисяча сто сорок три (!!!) чоловіка втекло з Харківського об’єднаного БУПРу за період з 1 жовтня 1929 року по 1 жовтня 1930 року. А за попередні дванадцять місяців було «лише» 248.

 Обкладинка журналу, що випускався культпросвітом БУПРу
Обкладинка журналу, що випускався культпросвітом БУПРу

Тікали переважно із зовнішніх робіт. Але траплялося, що й безпосередньо з БУПРу. Хто виїздив тихенько під автомобілем, а хто і проривався з боєм.

18 грудня 1929 року начальник БУПРу доповідав: «Во 2-м отделении ДОПРа заключенные одной из камер не хотели идти на работы, для чего был вызван надзор, благодаря чему в камере получилась суматоха. Была вызвана караульная часть. Последняя была с оружием, чего не полагалось. В суматохе убили надзирателя и одного караульного ранили».

Частенько викликали до БУПРу і кінний резерв міліції. На відміну від 3-го конвойного полку, цей спеціалізувався на втихомирюванні цивільного населення. Тих самих жінок під тюремними мурами, яких так зворушливо описав товариш Руденко.

Отак показував турботу влади про жінок «Харьковский рабочий»: в тюрмі довелося облаштовувати ясла. Це вже січень 1934-го
Отак показував турботу влади про жінок «Харьковский рабочий»: в тюрмі довелося облаштовувати ясла. Це вже січень 1934-го

Наївний депутат щиро вважав, що великі черги — наслідок поганої роботи столу довідок. І, безумовно, мав рацію. Та, з іншого боку, стіл цей працював… дуже добре. За символічний хабар можна було отримати вкрай цінні усні довідки — коли виходить на етап, або в якій камері сидить той, чи інший бідака.

Усі спроби тюремного начальства припинити витік інформації успіху не мали. Бо через нестачу канцелярських працівників до роботи у столі довідок доводилося залучати в’язнів, які анітрохи не були зацікавлені у збереженні таємниць. «Всегда откуда-то узнают, что сегодня будет отправка», — звірявся депутатам наглядач Логінов. Тому у січні-березні 1930-го (може, й пізніше) етапи з БУПРу виходили не інакше, ніж під плач та лайку жінок, які проривалися до своїх чоловіків.

Там само безрезультатно намагалися навести лад у пункті прийому передач.

«Наблюдаются ненормальности, — констатувала депутатська перевірка 29 січня 1930 року. — Крысы прогрызают дно корзин, перекидывают их, что задерживает передачи».

Але начальник БУПРу вважав, що значно більшу загрозу становили «крысы» двоногі: «Поменял людей на передаче, но все равно крадут!»

А як було не красти? Не вистачало найнеобхіднішого. І в’язням, і «надзорсоставу». Оскільки й на волі все було нормованим. А за ґратами так і зовсім фантастичні картинки спостерігалися.

Злощасний 5-ий корпус Холодногірського БУПРу
Злощасний 5-ий корпус Холодногірського БУПРу

25 вересня 1929 року депутатська перевірка знайшла у п’ятому корпусі «голых заключенных». У прямому сенсі слова голих. А одягли їх лише 16 жовтня. Після бюрократичної тяганини та відповідної обробки одягу померлих в’язнів.

Зафіксувала пильна комісія миття підлоги з параші через нестачу відер, «отсутствие столов в женской камере с малолетними детьми». У надлишку були хіба що клопи. Як у камерах, так і у гуртожитку муштрового складу.

Побут останнього був анітрохи не кращим за побут в’язнів: «В помещении надзора нет на кроватях простыней, наволочек и т.д. На некоторых койках нет и матрацев. Солома в матрацах долго не менялась». І родзинка на тістечку: «Общежитие надзора находится в антисанитарном состоянии — из общежития дверь выходит в уборную, что отравляет воздух в общежитии».

Так само довго, як вбиральня повітря, отруювали прискіпливі депутати життя начальнику об’єднаного БУПРу. Аж до 28 травня 1930 року. Поки Онисенка не прорвало. Як каналізацію у п’ятому корпусі.

У той день «громадянин начальник» не прийшов на засідання депутатської групи, призначене у його ж кабінеті. Викликали через парторга. І нагадали Онисенку, що він спочатку комуніст, а уже потім — все інше. Після чого секретар ледве встигав записувати за начальником!

Персональна картка в’язня Харківського БУПРу 1927 року
Персональна картка в’язня Харківського БУПРу 1927 року

Про те, що за минулу ніч один зек повісився, одного втопили і ще один втік через пролом у димарі. І тому начальник не спав ані хвилини. А тут якісь балакуни ще сміють йому вказувати на йому ж підпорядкованій території!

Попри гучний конфлікт, роботу начальника БУПРу секретаріат міської ради все-таки визнав задовільною. Бо стрибнути вище голови Онисенко не міг. Перевантаженість БУПРу на кінець травня 1930 року становила, за оцінками депутатів, 300-400%! З чого й витікала більшість пекучих проблем. Як і з того факту, що тюрму ремонтували востаннє ще за клятого царату.

Натомість радянській владі краще, ніж ремонт, вдавався ребрендинг. Уже в наступному, 1931 році, офіційні документи зарясніли виразом «поправно-трудова колонія». А «Харьковский рабочий» якось дописався до того, що репортаж з Холодної Гори про «перековку» правопорушників почав словами «Когда-то здесь была тюрьма…» Начебто вона зникла після чергового перейменування!

Та коли б і так, шокуючі цифри все одно залишилися. І жодна словесна еквілібристика їх уже не перекреслить.

«Новий соціялістичний побут», або Задвірки індустріалізації

Здавалося б, що там ще лишалося штурмувати? Адже не пройшло і двох місяців після надзвичайно помпезного пуску. Коли і найбільш нетямущим вбили у голови знамените висловлювання товариша Сталіна:

«Нет таких крепостей, которые большевики не могли бы взять!»

Але одна відшукалася — сумнозвісний «соцкультбыт». Ще дуже довго після урочистого відкриття гідні умови існування залишалися недосяжною мрією для дуже багатьох робітників. Тому і «штурм» оголосили вельми специфічний — декаду санітарії.

«Харківський пролетар» за 21 листопада 1931 року
«Харківський пролетар» за 21 листопада 1931 року

Бо ж припекло. У широко розрекламованому «новому соціялістичному місті» спостерігалося дещо дуже старе і звичне: «Усі бараки перевантажені до несхочу. Замість 60-70 чоловік у бараках часто густо живе щонайменше 100-120… Звідси — бруд, неохайність, сморід, зараза».

Дев’яноста річниця від початку санітарного штурму здалася непоганим приводом розповісти про суворий побут «ентузіястів тракторного велетня». Почавши з тих, чий ентузіазм викликає обґрунтовані сумніви.

Одними з перших у степу біля станції Лосєве з’явилися в’язні. Уже навесні 1930-го там функціонував виправний табір. І саме з нього до редакції «Харківського пролетаря» надійшов 13 березня цікавий лист.

В’язні скаржилися, що їх обдурили. Коли забирали з Холодної Гори, обіцяли, «что каждый заключенный будет обеспечен хлебом, горячим, сахаром, а также выдадут полушубки, фуфайки, штаны, сапоги, ботинки». По факту ж вийшло таке: «Дают на заключенного полтора фунта хлеба, борща или супа — по одной кружке, а чая совсем не дают».

Комендатура ХТЗ у вересні 1930-го. З книги «Харьков. 1941-й: часть 1. У края грозы»
Комендатура ХТЗ у вересні 1930-го. З книги «Харьков. 1941-й: часть 1. У края грозы»

З одягом теж не склалося:

«Заключенные, у которых есть приятели среди надсмотрщиков по лагерю, те получили хорошую одежду и обувь, а те заключенные, которые проводят тяжелую физическую работу — голые, босые и голодные — получили фигу с маслом».

Перевірили «сигнал» аж за два місяці — 20 травня. Депутати міськради Погребняк та Проніна офіційно констатували, що в’язні анітрохи не збрехали: не вистачає матраців, мила, спецодягу. Відсутня медична допомога.

Розвантажуючи голіруч вагони з камінням, в’язні понатирали та позривали криваві мозолі. А всі три медпункти Тракторобуду категорично відмовилися обслуговувати зеків.

Вкрай погано було з харчуванням:

«Выдают на каждого человека 100 гр. картофеля и 100 гр. круп для приварка. Жиров дают 4 гр. на человека. Это норма на сутки. Сахару дают на 5 дней 65 грамм».

«Трудові подвиги» в’язнів на Тракторобуді потрапили навіть до парадної книжки. Тоді цього не соромилися. Вважалося, що «бупрівців» перевиховують працею
«Трудові подвиги» в’язнів на Тракторобуді потрапили навіть до парадної книжки. Тоді цього не соромилися. Вважалося, що «бупрівців» перевиховують працею

Вільнонайманих годували за трохи вищими нормами. Але точно не краще. Навіть напередодні урочистого пуску, коли вже діяла створена ударними темпами ціла система громадського харчування.

Станом на кінець вересня 1931 року мешканців окремого адміністративного району ХТЗ обслуговували 5 їдалень, 18 розподільників і 74 буфети. Найбільшими були їдальня № 49 (північне селище) та їдальня № 50 (південне).

Останній присвятили кілька пронизливих рядків працівники робітничо-селянської інспекції. Цитуємо:

«В їдальні, що відпускає 2 000 страв на добу, тільки 300 ложок. Їдальня вміщує 600 чоловік, але вона весь час порожня через недохват ложок. На пів-верстви від їдальні вишикується черга, що чекає, поки звільняться ложки… Стоять по 2 години і більше».

Та воно й не шкодило — ухопити свіжого повітря, перед тим, як сісти за стіл. Бо у закладах громадського харчування воно таким не було.

«Харківський пролетар» мобілізує екзорцистів на трудові подвиги. Ні, напевне, це про щось інше. 17 червня 1931 року
«Харківський пролетар» мобілізує екзорцистів на трудові подвиги. Ні, напевне, це про щось інше. 17 червня 1931 року

Ось цікава замальовка з їдальні для технічних працівників: «Обстановка нагадує колишні брудні шинки. Вода, якою миють посуд, брудна, мов помиї. Мийня невеличка, брудна, мух — аж кишить. У кухні теж неймовірний бруд, запах гнилі й безліч мух».

Техпрацівникам ще пощастило. Хай «невеличка», але мийня у них була. Їдальня ливарного цеху не мала і такої. Проєктували нашвидкуруч — забули передбачити. Довелося виділити під мийню непристосовану для такого використання комору.

Цехові їдальні — то взагалі окрема історія. У кращий бік виділявся лише ковальський цех — єдиний, де підігрівали їжу перед тим, як подати. Робітники інших давилися холодними стравами. А іноді й взагалі відмовлялися від них, як це сталося у ливарному цеху 16 вересня 1931 року. «При нас другу страву повертали, — звітували інспектори. — Від картопляного пюре відгонило гниллю, там лежали шматочки коси».

Фото робітничої їдальні знайти не пощастило. Це — вагон-крамниця харківського Церабкоопу. От з таких торгували, поки не збудували стаціонарні
Фото робітничої їдальні знайти не пощастило. Це — вагон-крамниця харківського Церабкоопу. От з таких торгували, поки не збудували стаціонарні

Виготовляла такі «делікатеси» і розподіляла їх по цехових їдальнях фабрика-кухня №1, яку «Харківський пролетар» назвав «більш-менш впорядженим свинарником». Цілком заслужено: «На м’ясі — рої мух. У всіх кімнатах, де готується і обробляється зелень — бруд, огидний кислотний та гнилий сморід. Очищену картоплю миють не в воді, а в бочках, наповнених застійним та запліснявілим брудом».

Не набагато краще виглядала і єдина на весь район пекарня, яка видавала щоденно по 35 тонн хліба.

«Про санітарію тут не чули і не знають, що воно таке, – повідомляв 1 грудня 1931 року «Харківський пролетар». — Скрізь брудно. Робітники ночують у приміщенні пекарні, працюють в трусах без халатів. Немає душів, немає кімнати для одежі».

І трохи про якість продукції, що випускалася в антисанітарних умовах: «Приміщення хлібопекарні занадто тісне. Через це хліб деформується і виходить бракованим. Розвозять його нічим не прикритими фурами».

Звісно ж, «не хлібом єдиним» жили творці нового світу. Іноді їм треба було помитися і постригтися. А з цим теж існували серйозні проблеми. Бо на 60 тисяч людності було лише дві лазні і дві перукарні.

Вельми цікавий заклик пролунав 19 вересня 1931 року
Вельми цікавий заклик пролунав 19 вересня 1931 року

19 вересня 1931 року друкований орган окружкому партії писав: «Величезні черги біля лазень – звичайне явище. В лазні північного селища і до цього часу не устатковано казанів. А найбільше лихо те, що не завжди буває вода. Часто-густо робітник, дочекавшись своєї черги, заходить до лазні, роздягається, а тут йому кажуть: води нема! Так, витративши кілька годин, робітник іде до бараку, не помившись».

Що його чекало у тому бараці, з цифрами на руках розповів завідуючий агітмасовим відділом заводського парткому товариш Бібіков: «39 бараків перелюднено на 1000 чоловік. Дах протікає у 39 бараках, не вистачає рукомийників, лавок, чайників. В 28 бараках не впорядковано ще і не відремонтовано печі».

Останнє, очевидячки, було найболючішим. Як і постійна нестача палива у тих бараках, яким з печами пощастило. Бо ж датована сумна статистика 20 листопада 1931 року. А Харків — точно не тропіки. Але змерзлі робітники давали собі раду старим дідівським способом: «Ламали стіни, меблі, паркани, щоб хоч трохи погрітися».

Отаким показували дозвілля робітників ХТЗ у пропагандистських виданнях. 1931 рік
Отаким показували дозвілля робітників ХТЗ у пропагандистських виданнях. 1931 рік

Через побутові негаразди страждала святая святих — агітаційно-масова робота, адже відведені для неї «червоні куточки» та окремі «бараки культури» використовувалися як житло. Тому дозвілля робітництва було геть не соціалістичним: «В бараках цвіте пияцтво, картіжна гра і інші побутові гидоти».

І от що цікаво: з «гидотами» радянська влада ніколи й не крилася. «Тяготами и лишениями» хіба що не пишалися. Кому не доводилося читати стандартне: «Несмотря на огромные трудности, в кратчайшие сроки были построены…?»

Все так. Але замість «несмотря» треба писати «завдяки». Коли б тодішнє життя не було суцільними труднощами, чи знайшлися б тисячі робітників, готових у диких умовах працювати за убогу копійку?

Загадки чекістського життєпису

Та сфабриковане «органами» підпілля, яке начебто працювало на чехословацький генштаб, виявилося лише одним із епізодів яскравої чекістської біографії. Тому захотілося викласти її у форматі, ширшому, ніж скупа довідка. Хоча б для «внутрішнього споживача».

Проблем не передбачалося. Адже лишилися цілі гори джерел — анкети, слідчі справи, послужні списки. І, на додаток, складена чекістом автобіографія. Та варто було вдатися до порівнянь, як посипалися сюрпризи. Цілком у дусі часу: стовідсотково чесним перед владою не міг бути навіть її ревний охоронець.

Згідно з автобіографією, народився майбутній чекіст 10 березня 1903 року. У Харкові, на вулиці Пєтінській, «№ будинку не пам’ятаю».

Національності своєї Павло Кисельов теж не пам’ятав. У різні роки то українцем називався, то росіянином. Лише у спецанкеті 1935-го визначився остаточно: «Батько росіянин, я народився і виріс на Україні. Вважаю себе українцем».

Випуск 30-го парафіяльного училища 1915 року. Павло Кисельов у другому ряду зверху. Обличчя кимось обведене. З особистого архіву Ольги Ромасько
Випуск 30-го парафіяльного училища 1915 року. Павло Кисельов у другому ряду зверху. Обличчя кимось обведене. З особистого архіву Ольги Ромасько

Пустити б тут патріотичну сльозу, а вона не ллється! Бо достеменно відомо, що Кисельов певний час керував «Відділенням по розробці діяльності укр. контрреволюційної еміграції та галицьких націоналістичних організацій». Хоча, коли вірити автобіографії, частку української крові мав. Бо мати його, Параска Миколаївна, за анкетою, «українка», походила з Рогані Харківського повіту.

Все б нічого, та зберігся її «вид на проживання», виданий у 1923-му: «Уродженка Орловської губернії Малоархангельського повіту». Точно не Україна! Коли не брати до уваги уявлення Павла Кисельова про географію.

Ось що він писав про свого батька, Петра Гнатовича: «Походить з селян-бідняків с. Алісового Малоархангельського повіту Орловської губернії. 7-ми років залишився без батьків (померли) і з села переїхав на Україну, в Ростов, потім у Харків».

На відміну від «українізації» Ростова, «українізацію» рідної матері можна хоча б пояснити. Намаганням покращити соціальне походження — необхідну чекістові «класову ненависть» оголосити заледве не генетичною.

Під час першої російської революції Рогань відзначилася аграрними заворушеннями. За версією Кисельова, мамин батько брав участь «у селянському повстанні», був засланий до Сибіру і там помер. Перевірити важко — дівочого прізвища матері немає в жодній з анкет чекіста.

Сімейство Кисельових. На велосипеді — майбутній чекіст. З особистого архіву Ольги Ромасько
Сімейство Кисельових. На велосипеді — майбутній чекіст. З особистого архіву Ольги Ромасько

Зате лишилися документи, котрі свідчать, що попри голосно задеклароване робітничо-селянське походження Павлуші, до зовсім убогих сімейство Кисельових точно не належало. Батько чекіста був кравцем. І, очевидячки, непоганим, коли утримував чотирьох дітей і дружину-домогосподарку. У серпні 1915-го (світова війна у розпалі!) Кисельови придбали 300 квадратних сажнів садибної ділянки.

В тому ж році Павлуша закінчив парафіяльне училище, з якого його тричі відраховували, коли вірити анкеті. Та офіційному документу суперечать збережені нащадками «Сочінения Пушкина», з дарчим написом «Павлу Кисельову за відмінні успіхи і поведінку». Суперечать вони і автобіографії — «30-те парафіяльне училище закінчив в 1914-му, навесні». Число на книжці проставлене чітко — 25 квітня 1915 року.

Незначна маніпуляція з датою мала свій сенс. Вона дозволяла Павлуші дописати собі ще одну повну освіту — «2-ге вище початкове міське училище, яке закінчив навесні 1918-го». Програма таких училищ була чотирикласною і, за логікою, розпрощатися з пером та чорнильницею майбутній чекіст мав би у 1919-му. Але у той час його, недовченого, уже крутив щосили «революційний вихор».

Лиха доля знайшла Павлушу у 2-й пекарні Харківського Совдепу, де він, шістнадцятилітній, заробляв на життя підсобником. Смикнуло хлопця вступити до збройного загону профспілки харчовиків. Все ж не мішки з борошном тягати — романтика!

Перша нагорода Павла Кисельова. Іменні маузери будуть пізніше
Перша нагорода Павла Кисельова. Іменні маузери будуть пізніше

«Тоді (навесні 1919-го — авт.) кожна профспілка мала свій збройний загін», — розповідав пізніше Кисельов. Оскільки харчовики добре знали, де що лежить, їх використовували «за профілем»: «Наш загін… залучався Начальником гарнізону до виявлення та реквізиції продовольчих запасів для Червоної Армії, націоналізації приватної власності».

«Революційна» діяльність звела Кисельова з живим уособленням червоного терору — «самим» Степаном Саєнком: «Іноді наш загін підпорядковувався Нач. концтаборів Харківської губ. ЧК …, який, перед захопленням Харкова білими, вилучав буржуазію і конфісковував у неї майно».

Епізодичне спілкування ледь не стало для Павлуші фатальним. Коли до міста прийшли денікінці, знайомі гімназисти «здали» його контррозвідці: «Служив у загоні Саєнка, ходив при більшовиках з гвинтівкою, брав участь в арештах ЧК».

Влітку-восени 1919-го не існувало надійнішого засобу звести з кимось рахунки, ніж оголосити його наближеним до демонізованого ката. «Родичів» та «знайомих» Саєнка знаходили тоді чи не під кожним кущем. Як пізніше, у 1937-му — «правотроцькістів».

Кисельову добряче натовкли пику, але розстрілювати не стали: до тих жахіть, що творилися у концтаборі на Чайковській, хлопець не мав жодного стосунку. Інакше він би втік з Харкова. Чи, щонайменше, ховався б. Павлуша ж спокійно працював у пекарні, не почуваючи за собою вини.

Одначе, «біла» Феміда мала іншу думку з цього приводу: «Нас — партію арештованих в 700-800 чоловік, об’єднали з величезною партією з Харківської каторжної тюрми і етапом погнали в Новочеркаськ, в концтабори».

Під цією обкладинкою ховається справжній пригодницький роман
Під цією обкладинкою ховається справжній пригодницький роман

Конвоїри-корніловці були не більш милосердними, ніж Павлушин «друг» Саєнко. І розстрілювали в’язнів по дорозі, і рубали, і топили у Дінці. Та доля змилосердилася над Кисельовим: разом з кількома відчайдухами він втік з етапу десь між Святогорськом та Слов’янськом.

Повернувшись до Харкова і перехворівши тифом, Павлуша взявся за старе: у травні 1920-го записався добровольцем до продовольчого загону. Ті ж самі реквізиції, тільки тепер на селі. Немовби й не було допитів з мордобоєм!

Щоправда, добровільність вступу на шлях конфіскації чужого добра виглядає сумнівною. На ній Павлуша наголошував у 1935-му. Одначе послужний список 1931 року містить інше формулювання: «мобілізований на продрозкладку». Фактично — на війну із селянством.

«У жовтні 1920-го, — пише Кисельов у автобіографії, — з огляду на неможливість невеличкому загонові вести роботу з вилучення хліба і боротьбі з бандитизмом, наш загін влили до 1-ї Червоногусарської бригади Заволзької дивізії… У складі  Червоногусарської бригади вилучали хлібні залишки та ліквідовували політбанди: Брови, Циби — на Полтавщині, Каменюки і Савонова — на Харківщині. І часто зіштовхувалися з махновськими бандами на Катеринославщині».

Чи гасав Павлуша з шаблею на коні, достеменно не відомо. На питання про участь у бойових діях відповідав «так». Хоча у продзагоні був порученцем, а у бригаді — співробітником Управління харчування. Там його помітив бригадний чекіст і допоміг влаштуватися на оперативну роботу: 6 вересня 1921 року Павло Кисельов став розвідником Південного окружного відділу транспортної ЧК.

Павло Кисельов у 1921 році. Щічки явно «продзагонівські»
Павло Кисельов у 1921 році. Щічки явно «продзагонівські»

Відтоді суперечності з його біографії щезають, а просування по кар’єрній драбині можна відстежити заледве не поденно. Та краще описати найцікавіші її щаблі.

У залізничній ЧК (ДПУ) Павло пропрацював чотири роки — до жовтня 1925-го: розвідник — старший розвідник — уповноважений по боротьбі з бандитизмом — уповноважений «по осведомлєнію». Ватажок стукачів, простіше кажучи.

Власне, і слово «розвідник» геть не означає Штірліца у ворожому тилу. Та не писати ж в документах «топтун» чи «тіхушечнік»?! Хоча, з іншого боку, свій же власний тил для радянської влади довго був ворожим. Тому, подібно полковнику Ісаєву, Кисельов користувався ще й запасним прізвищем — «Краснов».

В жовтні 1925-го, згідно з тодішнім законодавством, Павла призвали на військову службу. Одначе рідне відомство він не залишив: став курсантом 3-ої Прикордонної школи військ ДПУ.

Закінчивши її у січні 1927-го, Кисельов прибув до 24-го Могилів-Подільського прикордонного загону на посаду помічника уповноваженого комендатури. Тут він «брав участь у ліквідації диверсійних банд» і… зводив старі рахунки. Це ж треба було — зустріти на кордоні свого колишнього конвоїра, корніловця Нестеренка! Та ще й… політруком. Гикнувся політрукові давно забутий етап!

«В боротьбі з українською к/р, румунським шпигунством та бандитизмом» прикордонник Кисельов досяг значних успіхів. За що був відзначений подякою у наказі по ДПУ УСРР №86 від 19 квітня 1929 року. Всемогутній Всеволод Балицький підписав! Та повернути Павлуші здоров’я, що почало стрімко погіршуватися, не зміг би навіть він…

Павло Кисельов у 1929-му. З особистого архіву Ольги Ромасько
Павло Кисельов у 1929-му. З особистого архіву Ольги Ромасько

У червні 1930-го, маючи з роду лише 27 років, Кисельов був визнаний непридатним до стройової служби. Одначе звільнили його з найкращими рекомендаціями.

«Т. Кисельов — дуже здібний працівник, — писав начальник прикордонного загону. — Виявив себе в роботі, незважаючи на те, що хворів, з найкращого боку. Він може бути прекрасним уповноваженим у будь-якому Окружному відділі».

Та потрапив Павло відразу до республіканського управління! Помічником уповноваженого 4-го відділку Особливого відділу ДПУ УСРР і Українського військового округу.

Змінюючи підрозділи та посади, Кисельов пропрацював у центральному апараті майже вісім років. Незмінно зберігаючи один і той же напрямок руху службовими сходами: тільки вгору!

Керівництво Павла шанувало: «Грамотний і політично розвинутий цілком задовільно. Активний, чесний та відданий член партії… Працюючи над собою, підвищує свій культурний та ідейно-політичний рівень. З морально-побутової точки зору виключно бездоганний та чесний. Побутове середовище — тільки чекістське. Прекрасний товариш».

Та значно цікавішим виглядає короткий перелік його чекістських заслуг, датований 15 квітня 1935 року: «Працюючи в органах ЧК-ГПУ-НКВД з 1921 року, брав активну участь в розробці та ліквідації солідних контрреволюційних справ: «ЕМІГРАНТ», «НАЛЬОТЧИКИ», «ФІЛАТЕЛІСТИ», «ШИФР» та ін… Хороший слідчий, виявив себе в минулому у справах «ВЕСНА» та «ПРОФЕССОР».

Срібний портсигар чекіста Кисельова
Срібний портсигар чекіста Кисельова

У 1959-му, коли постало питання про реабілітацію Кисельова, за цей документ, мов Бог за душу грішну, вхопилися одеські кагебісти. І почали пошуки та вивчення згаданих справ: а чи не порушував Павло «соцзаконність»?

На «ВЕСНУ» (побиття офіцерства у всесоюзному масштабі) розпачливо махнули рукою. Та хай її собака злий вивчає: 3 717 томів! Все ж 65 з них «вибірково» переглянули, але згадок про Кисельова там не знайшли.

А от у «ПРОФЕССОРІ» (32 томи) Павлушині сліди відшукалися. В 1930-31 роках уповноважений особвідділу Кисельов добряче приклався до ліквідації «контрреволюційної організації, створеної чеським генштабом». Насправді — вигаданої чекістами.

Значними були його «досягнення» і на українському напрямку. Залишилося декілька вельми красномовних «довідок про оперативну діяльність начальника 3-го відділу ІНО УДБ НКВС УРСР ст. лейтенанта Кисельова Павла Петровича».

На кшталт оцієї, за друге півріччя 1936-го: «Керував роботою 7 закордонних і 4 внутрішніх агентів. Підготував та завербував кур’єра-вербувальника, через якого здійснив вербовку 2 закордонних агентів. Через іншого кур’єра завербовано одного закордонного агента в Галичині по ОУН. Безпосередньо вів закордонну розробку «Проводу ОУН», по якій працювало 2 закордонних агенти… Провів спеціальну роботу з виявлення явок та переправ (23) ОУН на польсько-радянському кордон. Виявив ділові зв’язки в УРСР резидента ОУН, що знаходився в одній з сусідніх країн. Завів 20 справ-формулярів на активних членів ОУН, що ведуть боротьбу проти України…». Суто чекістська логіка: ОУН — проти, НКВС — за Україну!

«Шапка» першого послужного списку чекіста Кисельова. Чомусь без прізвища
«Шапка» першого послужного списку чекіста Кисельова. Чомусь без прізвища

В дійсності ж, Павло мав добре знати, хто друг Україні, хто ворог. Його старший брат Сашко (1899 року народження), за сімейними переказами, служив у Петлюри. А потім емігрував до Франції. Таємна зустріч з братом на борту французького судна, що прибуло до Одеси, начебто, і стала причиною краху службової кар’єри чекіста.

Жодних документальних підтверджень цієї історії знайти не вдалося. Та в тому, що вона темна, можна не сумніватися. За версією, яку Павло озвучив в автобіографії, Сашко у 1918-му пішов до Махна. Потім став «червоним козаком», воював з поляками. «Останню звістку, — пише Кисельов, — рідня отримала від нього у 1921 р., з врангелівського фронту, і потім він пропав безвісти». От тільки врангелівський фронт перестав існувати ще у листопаді 1920-го.

Псував чекістську анкету і наймолодший брат, Микола: «В 1928 чи 1929 році, обертаючись серед злодіїв, був ними убитий». Поки Павло давив на кордоні політичний бандитизм, його брат став жертвою бандитизму кримінального. Миколу застрелили у Харкові при спробі отримати картярський борг.

Насправді, не близький родич, а дуже далекий посприяв падінню Кисельова. У квітні 1937-го на нього написав донос чоловік жінчиної двоюрідної сестри, такий собі Леонід Демченко. Прислухайтесь, мовляв, товаришу Балицький, ваш чекіст веде антирадянські розмови!

Якимось дивом Кисельов виправдався. Можливо тому, що з листа виразно стирчали вуха його колег. Ну, не міг Демченко, рядовий плановик райвиконкому, знати назву підрозділу, в якому служив Кисельов! Дуже вже підозріло збіглися арешт Демченка за кримінальний злочин, його швидке звільнення і поява доносу.

Останнє фото Кисельова. 1938 рік
Останнє фото Кисельова. 1938 рік

Так чи інакше, з контррозвідки Павла поперли — відправили керувати водним відділом республіканського НКВС. Потім він протягом двох місяців очолював відділ оперативної техніки, і врешті-решт, 28 травня 1938 року зайняв свою останню посаду — начальника Одеського УНКВС.

Колишній підлеглий Кисельова, чекіст Сальніков, засвідчив під час допиту, що у 1938-му «за квартал від приміщення УНКВС можна було почути «калісь, шпіон!», а також крики та лайку». Сам Павло, здається, не катував, але підлеглим наказував.

«Я Кисельову пояснив, що ні в чому не винен, — свідчив громадянин Дубецький. — А він, замість того, щоб розібратися… вилаяв, наказав покликати кількох чоловік, розкласти і побити мене, а потім погрожував арештом моєї сім`ї».

Ось іще цікава цитата, з прокурорського висновку від 30 січня 1990 року: «Трійкою УНКВС УРСР по Одеській області під головуванням Кисельова в період з 21 вересня по 2 листопада 1938 року на 17 засіданнях були розглянуті справи на 2084 громадянина, з яких 1381 визначили розстріл». Врешті-решт, сумну статистику поповнив і сам Павло.

Капітана держбезпеки Кисельова арештували 15 листопада 1938 року, в кабінеті першого секретаря Одеського обкому партії Телешева. За особистою вказівкою товариша Берії.

Павло потрапив під зачистку, викликану втечею наркома внутрішніх справ УРСР Успенського. 14 листопада той несподівано зник, залишивши записку «труп мій шукайте… у Дніпрі». І хоча, замість того, щоб шубовснути у річку, накивав п’ятами, «кола по воді» все ж таки пішли: розпочалися арешти «наближених».

Павла Кисельова оголосили членом «антирадянської змовницької організації», начебто створеної наркомом-втікачем. І отримав він за це кулю в потилицю, згідно з вироком Військової Колегії Верховного Суду СРСР. За іронією долі, якраз у день Червоної Армії — 23 лютого 1939-го.

Нарком-утікач Олександр Успенський
Нарком-утікач Олександр Успенський

Звістку про смерть свого служаки радянська влада надіслала його дружині із запізненням на вісімнадцять років. За звичаєм, збрехавши. І дата стояла інша, і причина смерті. Та, власне, і дружина була… не та. Адже Павлуша ще й в особистому житті начудив.

Довідку прислали «офіційній» дружині — Аллі Тарасовій. А побивалася за чекістом та робила спроби дізнатися про його долю зовсім інша жінка — Зінаїда Сєргєєва-Кисельова.

«Дорогий Микита Сергійович, — писала вона Хрущову у грудні 1958-го. — В м. Одеса працював депутат Верховної Ради СРСР Павло Петрович Кисельов. 18 листопада 1938 року його забрали. Нас вигнали з квартири на вулицю і конфіскували всі речі. І наші теж. І ми в чому стояли, в тому і поїхали додому, до Харкова. Дочці було лише 18 днів… Зараз їй 20 років. Вона нічого про це не знає… Прошу дуже вас написати, щоб ми знали хоча б що-небудь про нього…».

З цього листа і почалася пошукова робота одеських кагебістів. Одначе результат її виявися для Павлушиної рідні невтішним: реабілітації не підлягає. Хоча антирадянським змовником Кисельов не був, зате відзначився «перевищенням влади»: незаконні методи ведення слідства, фальсифікація справ. З тих, кого Павлуша в Одесі прирік на смерть, 677 чоловік реабілітували уже 1957-му.

…Пам’ять про чекіста та його речі зберіг брат Сергій, який прожив більше ніж Павло, Микола та Олександр, разом узяті — 92 роки. Можливо тому, що все своє життя чесно пропрацював на заводі.

Це не мораль — лише припущення.

Парфенон на Пушкінській: нездійснена обіцянка

Тепер можна зустріти твердження, буцімто відкривали клуб імені ІІІ Інтернаціоналу, але це не так. Згаданий заклад на той час вже існував. В будинку Гофмана і Деуеля по вулиці Куликівській (Мельникова). Звідтіля його і переселили на Пушкінську.

Можливо, для багатьох буде відкриттям, що розважальні заклади радвлада влаштовувала не лише у церквах. Таке ж лихо спіткало і юдейські молельні міста Харкова. Саме на хоральній синагозі відпрацьовували пропагандистські прийоми, які будуть широко використані трохи пізніше, коли закриття та знищення культових споруд набуде характеру всесоюзної пошесті.

Сумна статистика від 27 березня 1923 року
Сумна статистика від 27 березня 1923 року

Знавці старої харківської преси погодяться: з кількох десятків закритих більшовиками православних храмів по-справжньому серйозного газетного лементу удостоїлися лише Мироносицька церква та Миколаївський собор. Але так само було і з хоральною синагогою. Тільки на шість років раніше.

Через те, що вона часто потрапляла у поле зору журналістів, процес перетворення культової споруди на розважальну вдалося простежити у розвитку. І картинка намалювалася геть не весела…

Саме під час закриття синагоги вперше в історії міста було зафіксоване масове використання «писем трудящихся». Навіть у 1922-му, коли йшла надзвичайно гучна кампанія з вилучення церковних цінностей, такого не було. Один тільки лист і з’явився у «Пролетарии». Від робітника Григорія Ткаченка, який пропонував зняти срібний дзвін з Успенського собору.

А тут мов греблю прорвало! Лише 26 березня 1923 року відразу дев’ять листів надійшло до редакції «Коммуниста». Відправники були різними, а зміст однаковим: «Требуем от Губисполкома передачи хоральной синагоги под рабочий клуб!» Євреї-робітники ХПЗ навіть до погрози вдалися: «Рабочий класс не потерпит, чтобы буржуазия использовала лучшие в городе здания для насаждения религиозной отравы»!

 Травень 1923-го, з претензією на гумор: у релігії, виявляється, була шапка
Травень 1923-го, з претензією на гумор: у релігії, виявляється, була шапка

Гучними заявами відзначилися кондитери, студенти-медики і студенти-ветеринари, працівники ткацької та шкіряної промисловості. Але найцікавішою з точки зору логіки була резолюція, затверджена під час зборів «еврейских рабочих, ежедневных посетителей клуба им. III Интернационала». Коли вірити «Коммунисту», у них взяли участь півтори тисячі людей.

Колективний розум народив справжній шедевр: «Недопустимо, чтобы в советской республике рабочие задыхались в клубах, в маленьких каморках, не имея возможности втянуть в культурную работу широкие круги рабочих». Можете уявити «каморку» на півтори тисячі чоловік?!

Так чи інакше, станом на 27 березня губвиконком зібрав дві з половиною тисячі підписів за передачу синагоги під клуб. До кінця травня додалося ще три тисячі. Солідна цифра, коли врахувати, що починалася ця історія з чотирнадцяти автографів робітників фабрики «Червона нитка».

Червень 1923-го, акт чорної невдячності. Знімають таблиці з іменами тих, хто жертвував на побудову синагоги
Червень 1923-го, акт чорної невдячності. Знімають таблиці з іменами тих, хто жертвував на побудову синагоги

Та існував рух і у протилежному напрямку! Про нього згадувала 31 березня «Рабочая Украина»: «Хитрую штуку надумали и харьковские раввины. Прочитав в газетах, сколько рабочих подает голоса за передачу хоральной синагоги для клуба, они решили вместе с благбазниками тоже добыть голоса… Раздают темной еврейской бедноте мацу бесплатно, а в виде платы требуют подписей под свои петиции».

Скільки зібрали «альтернативних» автографів, жодна газета не повідомила. Очевидно, що їх не вистачило для збереження статус-кво. Бо 31 травня та ж «Рабочая Украина» повідомила про закриття синагоги і передачу її під клуб відділу народної освіти губернського виконкому.

Саме його керівникові, товаришу Коломойцеву, довірили 14 червня відкривати урочистості. По-справжньому грандіозні — з духовим оркестром, морем червоних прапорів і величезним натовпом допитливих. Їх було стільки, що довелося задіяти кінну міліцію, аби утримати хоч якийсь лад на початку вулиці Пушкінської.

Над людським морем вирували гасла: «Наша родина — царство труда! Наша молитва — беспощадная борьба! Наше царство небесное — царство коммунизма! В борьбе щита Давида с пятиконечной звездой — победа за последней!».

14 червня 1923 року. «Рабочая Украина» анонсує важливу подію
14 червня 1923 року. «Рабочая Украина» анонсує важливу подію

З огляду на важливість події, відкриття клубу висвітлювало відразу троє журналістів — Балтер, Гарфінкль і Вєтлугін. Та характерної для таких випадків об’ємної картинки все одно не вийшло. Бо всі торочили в унісон: розсадник темряви перетворено на розсадник світла! Далі за інших пішов Вєтлугін. Він побачив у колишній синагозі «будущий Парфенон пролетарской культуры и рабочего торжества».

Але першим «культурним» видовищем, яке організували у новоствореному клубі наступного дня після урочистостей, став… судовий процес. У наскрізь гнилій і страшенно заплутаній справі Омельченка та Сахаровича.

Протягом тижня, з 15 червня починаючи, колишня синагога ломилася від глядачів. Бо ж сюжет був цікавим. Хабарника Сахаровича затримали з тільки-но отриманими грошима, але він клявся, буцімто взяв їх лише для передачі наркому робітничо-селянської інспекції. А хабародавець Омельченко стверджував, що «давав на лапу» за особистою вказівкою наркома освіти. Сплило також вічно актуальне: численні «відкати» під час закупок для державної установи.

Але культура у недавній молитовні все ж таки забуяла. Істино пролетарська, як і обіцяли. Про що свідчить цікаве повідомлення з газети «Пролетарий» за 28 травня 1926-го: «В клубе III Интернационала по Пушкинской улице, Г. и А. Расторгуевы, будучи в пьяном виде, избили некоторых посетителей».

У листопаді 1927 року, здавалося б, намітилися зміни на краще: в синагозі (вона ж — клуб ІІІ Інтернаціоналу) відкрили так званий робітничий університет. Щось на кшталт вечірніх курсів для «піднесення культурного рівня рядового бійця на фронті соціалістичного будівництва». І харківський «Комуніст», тоді вже українізований, відгукнувся на цю подію вельми докладною публікацією.

Газета завела старої пісні: більшовицьке світло знову перемогло релігійну темряву! Та в ній прорізалися і дещо несподівані нотки: «Як не перероблювали, не перебудовували і прикрашували клуб, все-таки лишилося щось старе від містики. Архітектуру і стиль не перекроїш».

Несподівано осяяння відвідало Якова Бєльського — талановитого письменника, художника-карикатуриста і… колишнього чекіста. Але й ця, геть не дурна людина, принагідно познущалася над вірою предків.

Яків Бєльський, автор найцікавішої статті про клуб імені ІІІ інтернаціоналу
Яків Бєльський, автор найцікавішої статті про клуб імені ІІІ інтернаціоналу

Цитуємо: «Ще недавно в цьому будинку молилися побожні старі. Їх змінила весела робітнича молодь. Полетіли кудись згортки тори і срібне шиття амвону. На стінах з’явилися вогневі гасла і «божий будинок» став культурним вогнищем. Ієгова мовчки переніс образу».

Може, й мовчки. Але за десять років після виходу статті «Синєблузий університет» Бєльського розстріляли.

Така сама доля спіткала філософа Семена Семковського, який у тому «робітничому університеті» викладав. І під склепінням колишньої синагоги розповідав Бєльському, що їхній заклад даватиме робітничій молоді справжні знання. А не «покидьки з наукового столу», як на буржуазному Заході.

Листопад 1927-го, студенти робітничого університету в колишній синагозі
Листопад 1927-го, студенти робітничого університету в колишній синагозі

Хоча в цьому випадку про жодну містику говорити не випадає. Двоюрідного брата товариша Троцького у сталінському СРСР не врятували б, напевне, і всі боги світу.

На початку 1928-го розхвалений «Комуністом» навчальний заклад перевели з Пушкінської на Сумську. А до колишньої синагоги знову завітали газетярі. Цього разу — з «Харьковского пролетария». І… міцно затиснули носи.

Клуб імені ІІІ Інтернаціоналу зустрів допитливих репортерів диком смородом: «Пахнет вокзалом. Мы не смогли сфотографировать клубного запаха, но после упорного боя с завклубом удалось заснять грязную урну для окурков и разбитый умывальник. Все это находится у самого входа в клубный буфет. Приятного аппетита, посетитель! Закройте глаза на урну, зажмите нос и шагайте в буфет!»

…Закінчувався п’ятий рік бурхливого палахкотіння «культурного вогнища».

Піонери проти вчених — будівельники у виграші

Звісно, сміятися над храмом Божим, перетвореним, врешті-решт, на навчальний корпус, геть не випадає. Інша справа — люди, які запустили процес перетворення, не уявляючи до пуття, чим він закінчиться. Бо ніколи було уявляти: на харківське керівництво тиснули «згори».

Формально, до закриття храму Вознесіння Господнього, як і тисяч інших, радянська влада мала лише опосередкований стосунок. Вона тільки виконувала волю народних мас, чітко виголошену і документально зафіксовану. Ось таку: «За відібрання Вознесенської церкви голосувало 9 виборчих участків — 7590 голосів».

Церква Вознесіння Господнього. Друга половина ХІХ ст.
Церква Вознесіння Господнього. Друга половина ХІХ ст.

Дорослих підтримали дітлахи: «Піонери та учні школи Донецьких залізниць та районова піонерська антирелігійна конференція ухвалили зачинити церкву та передати таку для організації районового Журавлівського клюбу». На тій підставі, що «в цьому районі міститься більше 12000 школярів та біля 6 ½ тисяч піонерів, які цілком ухвалили закрити церкву».

Добре уявляючи радянське повсякдення на зламі двадцятих-тридцятих років, важко повірити, буцімто діючі храми були найпекучішою проблемою харківців. Тим більше, що подібні бажання — закрити чи й зовсім знищити культові споруди — висловлювалися тоді майже одночасно по всьому Союзу. Невже випадковий збіг?

Але, так чи інакше, всі накази виборців, з найчуднішими включно, ретельно фіксувалися у спеціальному реєстрі. І влада повинна була звітувати про їх виконання.

Адміністративно-міліцейська секція Харківської міськради XII скликання отримала аж 2283 накази. Після видалення повторів їх залишилося 418. Деякі не виконані й дотепер. Як-от № 398: «Заборонити на базарах продавати з землі продукти». Або ж наказ 415-ий: «Слідкувати, щоб на стінах не було нецензурних написів».

Зате вимоги про закриття церков виконувалися не лише швидко, а й з використанням творчого підходу. Майже у кожному випадку спочатку створювалося відповідне пропагандистське тло.

Вельми промовистий заголовок, датований груднем 1929-го
Вельми промовистий заголовок, датований груднем 1929-го

На Вознесенську кинули школярів: хочете собі клуб — працюйте. І морозного грудневого ранку молоді та непосидючі відкрили біля церкви піонерський пост. Рахували, скільки людей туди заходить і хто саме. Потім пішли по заводах — збирати підписи робітників за закриття.

Державний електромеханічний (теперішній ХЕМЗ) розщедрився аж на 800 автографів. Ще скількись сотень підкинув піонерам неіснуючий нині «Серп і молот».

З підписами, церковною статистикою та палкою надією, 22 грудня 1929 року діточки заявилися до міської ради. Аби довести харківському керівництву, що церкву треба віддати саме їм, оскільки ходить туди не більше, ніж 20 людей на день. Та й ті старі бабусі. Тобто, давно відпрацьований і не потрібний для будівництва нового ладу матеріал.

Піонерську делегацію радо привітали члени президії міської ради Ронін та Будяков. Вони подякували діточкам за наполегливість і порадили «ще ширше розгорнути кампанію». Пообіцяли також «всебічну підтримку в організації громадської думки навколо закриття церкви».

Початок 1930-го. З тільки-но закритої Вознесенської церкви знімають дзвони
Початок 1930-го. З тільки-но закритої Вознесенської церкви знімають дзвони

А товариш Ронін Самуїл Львович, зав організаційного відділу, навіть на коротку промову спромігся. Про те, що одурманюють працюючих дві речі — горілка і церква. І бажано б «геть знищити» і ту, і іншу, «але це одразу зробити не можна». Та з чогось же треба починати!

Втішені тим, що зростає гідна зміна, дорослі дяді урочисто пообіцяли: «До 1 лютого 1930 року піонери Журавлівки матимуть свій піонерський клюб». А от де саме, конкретизувати не стали. Немов передчували, що скоро прокинуться сусіди Вознесенської церкви — навчальний заклад з неоковирною назвою ХГЗУІ.

1 січня 1930 року (робити нічого було у свято!) правління Харківського геодезичного та земельного устрою інституту «гаряче привітало постанову міськради про закриття цілої низки церквів». І заявило, що йому «конче потрібне» приміщення саме Вознесенської. «Для організації в ній учбово-зразкової обсерваторії, яка буде провадити певну антирелігійну роботу».

Уклінне прохання своїх виборців передав до президії міської ради депутат Захаревич. Чесно вказавши, що «претендують на церкву ще й піонери Журавльовського району». Та, з іншого боку, «гроші на устаткування обсерваторії у Інституту є».

Переконала, врешті-решт, міське керівництво солідна делегація, очолювана визначним астрономом Борисом Остащенком-Кудрявцевим. А піонерам за їхню роботу виділили… місце на цвинтарі.

Без жартів! Пішла під клубну роботу Кирило-Мефодіївська церква, яка з перших днів свого існування була кладовищенською. І теж не без проблем пішла.

Церкву св. Кирила і Мефодія розібрали у 1934-му. Стояла з лівого боку нинішнього Московського проспекту, коли рухатися від «Турбоатома» до центру міста
Церкву св. Кирила і Мефодія розібрали у 1934-му. Стояла з лівого боку нинішнього Московського проспекту, коли рухатися від «Турбоатома» до центру міста

В реєстрі було зафіксовано кілька пропозицій щодо можливого її використання. Єдина притомна надійшла від працівників Інституту психіатрії: влаштуйте там крематорій! Натомість робітники спиртозаводу вже бачили церкву… дитячим садочком. У підсумку — вийшов клуб.

На жаль, не вдалося поки що з’ясувати, як він сусідив з «юдолью скорби». Адже ховати на Кирило-Мефодіївському цвинтарі заборонили лише у серпні 1933-го. Цілком можливо, що три з половиною роки покійників спускали в ями під звуки бадьорої пісні: «Взвейтесь кострами, синие ночи!».

А от астрономи коли й співали, то сумної. Бо обсерваторії з Вознесенської церкви не вийшло. Отримавши її в користування, правління інституту передумало: хай краще стане клубом!

Але на облаштування клубу теж не знайшлося коштів. Тоді концепція змінилася ще раз: нехай вчорашній храм сам їх і заробляє! Половину церкви здали будівельникам під гуртожиток, а друга стояла порожньою аж до жовтня 1931-го, поки її не зробили складом.

Напевне, «творців нового, соціалістичного Харкова» така ситуація цілком влаштовувала. Бо ж їхнім колегам-будівельникам — недавнім селянам, зірваним з місця колективізацією — доводилося мешкати у бараках, а не за кам’яними стінами. Та обурився інспектор бюро культів товариш Чепіженко: інститут не виконує умов оренди!

15 березня 1932 року президія міськради прийняла постанову про передачу Вознесенської церкви відділу охорони здоров’я «для організації театру санітарної культури». Був ще один претендент — деревообробний комбінат товариства інвалідів «Сельпродукт». Але йому відмовили.

Отак колишня Вознесенська церква виглядає зараз
Отак колишня Вознесенська церква виглядає зараз

Та чи склалося з театром — незрозуміло. Бо геодезисти довго не хотіли віддавати церкву, і 20 листопада 1932 року міська рада мусила їм нагадати про це повторною постановою. Спробували б священники нехтувати вказівкою влади протягом восьми місяців!

Але ж ні. Бо суть гучної кампанії полягала не в тому, кому віддати. А в тому, аби забрати у церкви.

Тепер перебудований храм належить ХНТУСГ — Харківському національному технічному університету сільського господарства.

Ой, був та й нема: чому Мойсей у Харкові заблукав

Історія радянського Харкова по вінця забита подібними проектами. Сміливими, амбіційними, гучно розпіареними. І… тихесенько спущеними на гальмах.

Класичний приклад — «театр масового музичного дійства», який обіцяли збудувати на місці зруйнованої Мироносицької церкви. Лемент навколо нього стояв неймовірний: найбільший у Європі! Ла-Скалу переплюнемо! Гранд-Опера від заздрощів заплаче!

Не заплакала. Бо замість театру відкрили… тролейбусне депо. У травні 1939-го. Аж за дев’ять років після знищення храму, яке провадилося, начебто, задля спорудження «фортеці культури». 

Найвідоміший з нездійснених проектів. Газета «Харківський пролетар» від 1 квітня 1933 р.
Найвідоміший з нездійснених проектів. Газета «Харківський пролетар» від 1 квітня 1933 р.

Та в цьому випадку хоча б пояснення знайшлося. І навіть правдоподібне. Мовляв, необхідність у величезному театрі щезла після перенесення столиці УСРР до Києва. А от щодо згаданого вище пам’ятника пояснень не пролунало. Тому довелося шукати їх самотужки. На слизькому шляху більш чи менш обґрунтованих гіпотез.

Перше, що спало на думку — надзвичайна розпливчастість особи, яку хотіли вшанувати монументом. Постати у бронзі мав товариш Тєвєлєв Мойсей Соломонович. А, може, Яків. А, може, Архип.

Щодо останнього — не жартуємо. Саме Архипом посмертно охрестила Тєвєлєва 24 липня 1935 року вздовж і впоперек цензурована «Ленінська зміна». Не бульварний листок — офіційний рупор Харківського обкому комсомолу.

Поет Терень Масенко розстарався:

За бугром степи,

Там пирій кипить.

В Харкові стовпи

Й Тевелев Архип.

Згадані у поемі стовпи ще можна сяк-так пояснити. За однією із версій, кляті німецькі окупанти не розстріляли, а повісили більшовицького підпільника. Але чому Архип? У нарисі Кедрова («Харьковский рабочий» від 3 серпня 1935 року) стверджується, буцімто від народження Тєвєлєв був Яковом. А Мойсеєм його прозвали товариші по партії. За велику руду бороду, яка, начебто, робила полум’яного більшовика схожим на біблійного пророка.

Двозначно якось оспівав Тєвєлєва Терень Масенко. Нагадує відомий «садистський» віршик
Двозначно якось оспівав Тєвєлєва Терень Масенко. Нагадує відомий «садистський» віршик

Не все просто і з винуватцями смерті товариша Тєвєлєва. Київська «Літературна газета» (число від 17 вересня 1935 року) писала, буцімто Яків-Мойсей «загинув на своєму посту у Харкові від денікінських банд».

Частка правди є і у цьому твердженні. Щоправда, від денікінців Тєвєлєв постраждав уже посмертно. Братську могилу на Соборному майдані, де він був похований разом з двадцятьма такими ж, як сам, борці «за единую-неделимую» зруйнували наприкінці червня 1919-го.

І шести місяців не пролежав! Бо ж поховали 12 січня. Зате центральний майдан міста — колишній Миколаївський, нині — Конституції, носив ім’я Тєвєлєва цілих п’ятдесят шість років — з 1919-го по 1975-ий.

Чому питання про монумент постало саме у 1935-му, можна лише гадати. Хоч рік народження віднімай (1890), хоч рік смерті (1918), хоч рік «Великого Жовтня» (1917) — ювілею не виходить. Не буде його і тоді, коли проробити ту саму операцію з датою, на яку призначили відкриття пам’ятника — 1 травня 1936 року.

Припускаємо, що влада просто хотіла «осідлати хвилю», спричинену відкриттям пам’ятника Шевченку (24 березня 1935 року). Бо резонанс від цієї події вийшов, без перебільшення, всесвітнім. То ж повторити його «на біс», як кажуть, сам Бог велів. Хоч комуністи його і не визнавали.

Яків-Мойсей був дуже зручної фігурою для увічнення. На відміну від Тараса, його не треба було «відбирати в українських буржуазних націоналістів». Оскільки ані вони, ані будь-хто інший на Тєвєлєва не претендував. Цей від початку вважався «своїм», і можна було зекономити на пропагандистському супроводі.

Та мова йшла не тільки і не скільки про увічнення конкретного історичного персонажу. Тєвєлєва трактували як «типово збірний образ професіонала-революціонера, більшовика-підпільника часів громадянської війни на Україні». І є підозра, що саме через цю типовість він і не зійшов на п’єдестал.

Можливо, хтось «нагорі» вчасно отямився. Відлити таке у бронзі — означало погодитися з улюбленою тезою «ідеологічних противників»: типовий український більшовик не був ані українцем, ані робітником.

Реальний Тєвєлєв встиг отримати до революції лише одну професію — помічника провізора. І ще приторговував потроху. За офіційною версією, для прикриття основної, підпільної діяльності.

Оскільки радвлада до монументальної пропаганди ставилася дуже серйозно, символічне навантаження мав нести не лише сам пам’ятник, а й місце, де його планували встановити. «Літературна газета» повідомляла: «За генеральним планом реконструкції Харкова, пам’ятник відкриватиме собою широкий проспект до річки Харків. Всі маленькі будівлі, що тут є, будуть знесені». Тобто, мав назавжди зникнути старий єврейський квартал між вулицями Короленка і Громадянською (Миколаївською і Міщанською).

Ідея була непоганою. Мойсей комуністичний, як колись біблійний, виводив свій народ на широкий шлях до світлого майбуття. Щоправда, дивним чином. За проектом, Тєвєлєв повинен був дивитися на міськраду. А, значить, стояти до майбутнього проспекту боком, коли не задом.

Навмисне, а чи ні, але місце розташування пам’ятника мало нагадувати харківцям про насильницьку зміну кумирів. Звести Тєвєлєва на п’єдестал планували там, де ще у 1930-му височів Миколаївський автокефальний собор.

Автор пам’ятника Адольф Йосипович Страхов (Браславський)
Автор пам’ятника Адольф Йосипович Страхов (Браславський)

Коли вірити «Літературній газеті», скульптор Адольф Страхов «приступив до практичної роботи над здійсненням свого проекту» не пізніше, ніж у вересні 1935 року. Для чого міська рада «відвела і устаткувала йому спеціальну майстерню».

Та Першотравень 1936-го днем відкриття пам’ятника все одно не став. І не міг стати. Оскільки темно-сірий лабрадор з Головинського кар’єру, що на Житомирщині, відправили до Харкова лише 5 червня 1936 року. Незадовго перед тим місто отримало 11 вагонів буту, які мали піти на фундамент.

«57 лабрадорных глыб, каждая весом от 2 до 5 тонн, установят сплошным массивом, — обіцяв «Харьковский рабочий». — На самом крупном блоке укрепляется бронзовая фигура Якова Тевелева».

Але не закріпилася. Бо й блоки ті до майдану Тєвєлєва не доїхали. Їх розмістили на пустирі, що виник після знищення Мироносицької церкви (теперішній «Дзеркальний струмінь»). Саме там повинні були здійснюватися «первичные строительные процессы». Аби гори каміння не ускладнювали дорожній рух у центрі міста, який вже тоді був надзвичайно жвавим.

Майдан Тєвєлєва у серпні 1938-го: майдан є, а Тєвєлєва нема!
Майдан Тєвєлєва у серпні 1938-го: майдан є, а Тєвєлєва нема!

Що сталося далі з призначеними для пам’ятника матеріалами, з’ясувати не вдалося. Бо після червня 1936-го повідомлення про хід будівництва у пресі не з’являлися. Але у серпні 1938 року «Харьковский рабочий» вмістив фото круглої клумби на майдані Тєвєлєва. Тієї, де планували встановити «незламного більшовика». Якова-Мойсея на ній не було і близько.

Завіявся десь, залишивши майбутнім дослідникам широке поле для припущень.

Перший пішов. Суперечливі наслідки влучного пострілу

Олександра Свєта убили із засідки ввечері 19-го, коли він піднімався на автомобілі Скрипницьким провулком (тепер — вул. Воробйова). Першим пострілом зупинили двигун, а другим — самого Свєта, який вискочив з машини і рвонув разом зі своїм шофером у напрямку Пушкінської.

Посада убієнного не належала до числа топових — помічник коменданта міста. Але відлуння давнього замаху докотилося і до наших днів. В такому дивному вигляді, що видалося цікавішим розповісти про формування історичної міфології, аніж про сам теракт.

Десь біля цього будинку і пристрелили комендантського помічника
Десь біля цього будинку і пристрелили комендантського помічника

Хто і за що застрелив посадовця — питання з розряду вічних: підсумків слідства у справі про вбивство Свєта жоден дослідник не бачив. Відомо лишень, що воно проводилося. Та навряд чи добросовісно. Не лише кваліфікованих спеціалістів, а й часу на слідчі дії радянська влада вже не мала: повним ходом йшла евакуація всього, що можна було вивезти. Бо до Харкова наближалися німці.

Давня історія сплила на поверхню кілька років тому стараннями чугуївського історика Артема Левченка, який відшукав і оприлюднив мемуари знаного харківця Бориса Штейфона, одного з визначних діячів «білого» руху. Отам і знайшлося пояснення замаху: це був акт помсти. Відповідь підпільної терористичної команди на розстріли офіцерів, що провадилися на знаменитій «сьомій лінії».

Версія виглядала правдоподібно. Бо містила згадку не лише про причини, а й про наслідки замаху: «Казнь Свита потрясла весь большевистский муравейник… В Харькове до конца первого большевистского периода, то есть, до прихода немцев, не было не только террора против офицеров, но даже отдельных актов насилия. Среди остальных крупных южных центров Харьков являлся в этом отношении единственным и счастливым исключением».

Щодо винятку сперечатися не доводиться, коли згадати «варфоломіївські ночі» Севастополя чи масові розстріли, влаштовані муравйовцями у Києві. Та загальний переляк, який, начебто, охопив після замаху «руководителей ЧК и других комиссаров», викликає обґрунтовані сумніви. Бо ж терору, спрямованого спеціально проти офіцерів, у Харкові не спостерігалося і до убивства Свєта. За словами самого Штейфона, лише «один или два погибли на «седьмой линии».

Фото Бориса Штейфона часів Другої світової. Він був по-справжньому послідовним ворогом більшовиків
Фото Бориса Штейфона часів Другої світової. Він був по-справжньому послідовним ворогом більшовиків

Красиву версію про шляхетну помсту підважує й те, що незрозуміло, за кого саме відплатили. Мемуарист не згадує ані прізвищ, ані точної кількості загиблих офіцерів. І навіть не намагається пояснити, який, власне, стосунок, мав Олександр Свєт до розстрілів на «сьомій лінії». А, здається, жодного.

Сумнозвісну сьому колію станції Харків на зламі 1917-1918 років займав штабний поїзд наркома Антонова (тоді ще не «-Овсієнка»). І його матроси дійсно розстріляли там, щонайменше, чотирнадцять чоловік. Та на час убивства Свєта винуватців цих розстрілів вже більше місяця як не було в Харкові. Бо ленінський посланець переніс свою ставку на південний схід. Всі її переміщення можна відстежити за його ж «Записками о гражданской войне». Станом на 26 січня, до прикладу, Антонов уже перебував у Куп’янську.

А Свєт представляв місцеву, харківську «гілку» радянської влади. Тому історія з його вбивством змусила згадати заяложений армійський жарт: «Разобраться, как следует, и наказать кого попало!».

Оголошення про похорони Свєта з газети «Возрождение». 1918 рік
Оголошення про похорони Свєта з газети «Возрождение». 1918 рік

У мемуарах Штейфона багато дечого не тулиться докупи. Та сама ЧК, яку, начебто, мала налякати загибель Свєта, з’явиться у Харкові лише у січні наступного, 1919-го року. Із місцем вдалого замаху теж нестиковка: «білий» підпільник вказує на Мордвинівський провулок (тепер — Кравцова). Хоча всі харківські газети березня 1918-го називали Скрипницький (вул. Воробйова).

Звісно ж, виникло бажання звірити «білі» спогади з «червоними». Бо тих, на щастя майбутніх істориків, цілі гори лишилися. До кожної «круглої» річниці випускали. Що не «Жовтень» — то збірочка. Та от біда: Свєта не згадав ніхто! Хоча і сам замах, і похорони його жертви у 1918-му були по-справжньому резонансною подією.

Знайшовся убієнний лише серед невиданого. У мемуарах «В борьбе за революционный порядок», створених чотирма співавторами, троє з яких на час написання жили у Москві, а четвертим, харківським, і дотепер дітей лякають. От їм пам’ять не зрадила: «Яркой фигурой был бесстрашный большевик, верный сын нашей партии, безвременно погибший молодой инженер тов. Свет».

Троє з чотирьох – Степан Саєнко, Макс Зайденберг і Семен Хитрик, у березні 1918-го працювали разом зі Свєтом в комендантському управлінні. Під керівництвом легендарного Павла Андрійовича Кіна, у переляк якого повірити важко. Бо саме Кін, повернувшись до Харкова у 1919-му, стане головним організатором «червоного терору».

Павло Андрійович Кін, у березні 1918-го — комендант Харкова
Павло Андрійович Кін, у березні 1918-го — комендант Харкова

Мемуаристи (чи той, хто за них писав) прикрасили свої спогади постановою Харківського Совдепу від 20 березня 1918 року. З якої витікає, що наслідки замаху були іншими, ніж їх описує Штейфон. І геть не ідейну «контру» звинувачували «червоні» у смерті помічника коменданта.

Цитуємо: «В связи з убийством помощника коменданта г. Харькова тов. Света, явившемся, по-видимому, местью со стороны преступного элемента, от которого комендатура энергично очищает город, решено застраховать т. Кина в 15 тыс. рублей в пользу его жены; его помощников Павлова и Рейниша — по 10 тыс. в пользу лиц по их указанию; всех чинов милиции — в сумме трех годовых окладов в пользу членов их семей».

Саме ця контору можна вважати попередницею Харківської ЧК. Розміщувалася поруч з комендантським управлінням, в нинішньому Будинку архітектора
Саме ця контору можна вважати попередницею Харківської ЧК. Розміщувалася поруч з комендантським управлінням, в нинішньому Будинку архітектора

Не забули і про рідню загиблого: «Членам семьи т. Света выдать единовременно 12 тыс. рублей и установить пожизненно вдове и сестре по 75 руб. ежемесячно, детям-мальчикам — до совершеннолетия по 60 руб., девочкам — до выхода замуж по 60 руб.».

І отут, на перший погляд, «білі» мемуари підтверджуються «червоними»: вбивство Свєта завдало радянській владі серйозних збитків. Щонайменше, фінансових. Та треба пам’ятати, звідкіля Харківський Совдеп брав гроші на щедрі виплати — відбирав у «буржуїв». Місто просто стогнало від реквізицій!

У тих же колективних спогадах читаємо: «Право реквизиции и ареста в это суровое время принадлежало по неписаному закону всем рабочим организациям, в частности, завкомам и профсоюзным объединениям».

Нещадна боротьба з криміналом, яку вела комендатура (розстріли грабіжників на місці злочину були звичайним явищем), пояснювалася не лише абстрактним прагненням «революційного порядку». Мова йшла про жорстоку конкуренцію: новонароджена влада претендувала на ті самі гаманці, що і злочинний світ.

Харківська комендатура березня 1918-го. Крайні праворуч стоять брати Саєнки. У студентській тужурці сидить Ньома Фельдман. Біля нього — майбутній прокурор Москви Костя Маслов. Тут про кожного можна окрему статтю написати
Харківська комендатура березня 1918-го. Крайні праворуч стоять брати Саєнки. У студентській тужурці сидить Ньома Фельдман. Біля нього — майбутній прокурор Москви Костя Маслов. Тут про кожного можна окрему статтю написати

А відносна ліберальність харківських «червоних» зразка 1918-го пояснювалася, швидше за все, нестачею надійних кадрів для серйозної зачистки «бывших». Що і підтвердили… пишні похорони помічника коменданта.

Опис жалобних заходів, вміщений у газеті «Возрождение», зірвав би дах будь-якому любителю будь-яких стереотипів. В одній процесії з причтом і хором півчих Мироносицької церкви йшли єврейські бойові дружини. Червоні прапори з написами на ідиш мирно сусідили зі священицькими вбраннями. Дивний мікс ефектно доповнювали матроські бушлати і солдатські шинелі.

Та процедуру прощання, що відбувалася на Усікновенському цвинтарі (тепер — Молодіжний парк), перервала тривожна звістка: в нижній частині Університетської розпочався бій. Між загоном «червоного козацтва» і 2-м кінно-партизанським полком товариша Лихачова. Свої у своїх стріляти почали! Довелося товаришу Кіну разом з підлеглими нестися туди, аби припинити безлад.

Швидко і впевнено місто занурювалося у кривавий хаос. З якого виходило потім дуже і дуже довго. То ж не дивно, що знакова для Харкова смерть залишилася напівзабутою. І тепер можна лише гадати, кому саме вона була більше потрібна.

Книжки не для читання: як столичний Харків продовольчу кризу долав

Бо не лише селян до колгоспів прикріпляли. А й міських жителів – до конкретних розподільників: от тільки тут і будеш купувати хліб за твердою ціною! Коли станеш у чергу о четвертій ранку. І якщо його взагалі завезуть.

Тепер мало хто згадує, що «гиганты первых пятилеток» були побудовані на голодний шлунок. А золоті часи «первой столицы», якими і зараз марять тисячі наївних, перетинаються з добою нормованого розподілу хліба – від березня 1929-го по 1 січня 1935 року. І вводили той розподіл геть не від доброго життя…

Довжелезні черги за хлібом з’явилися у Харкові на початку лютого 1929-го року. Але пояснити їх «куркульським саботажем» тоді ще не здогадалися. Список «крайніх» був довшим і різноманітнішим, ніж у 1932-му.

Такими закликами «підбадьорювали» харківців у лютому 1929-го
Такими закликами «підбадьорювали» харківців у лютому 1929-го

Коли вірити газетам, появу черг спровокували панічні чутки, що їх навмисне розповсюджували вороги радянської влади. Мовляв, скоро введуть картки на хліб, бо його не вистачає. Тому і гребли на сухарі, хто скільки міг.

Другою причиною називали «ослабление внимания со стороны отдельных работников и отдельных организаций к делу регулирования снабжения населения хлебом». Там розподільник із запізненням відкрили, туди трохи хліба не довезли, а десь завмаг з комірником прокралися.

Кивали також на фактор №3: «Началась выкачка хлеба селянами и молочницами для корма скота».

Та харківці міркували просто: все вище згадане спостерігалося і раніше. А довжелезних «хвостів» не було! Тому на кожну офіційну заяву про те, що випічку хліба ніхто не зменшував, реагували черговим нападом паніки. І гребли, гребли, гребли.

Систему постачання накрили хвилею перевірок. Пішли догани, звільнення і «посадки». Але хліба від того більше не стало. Врешті-решт, 14 лютого 1929 року колегія наркомату торгівлі «ухвалила завести у Харкові нормований продаж хліба за забірними книжками». Як саме це зробити, мала вирішувати вже місцева влада.

Забірна книжка Харківського Церобкоопа
Забірна книжка Харківського Церобкоопа

На час прийняття доленосної постанови 60% населення міста забезпечував хлібом Харківський центральний робітничий кооператив (голова правління – Гітіс Ізраїль Абрамович). ХЦРК (він же – Церобкооп) мав дві сотні розподільників. Менш потужним, але теж помітним гравцем було Транспортне споживче товариство Південної залізниці (ТСТ), а решту ринку ділили між собою дрібні пекарні. В тому числі і приватні, ще не добиті податками.

Нова система постачання, впроваджувати яку довірили ХЦРК та ТСТ, базувалася на… сегрегації. Радянська влада чітко визначила кілька категорій населення: дуже потрібні, менш потрібні і ті, до яких їй було байдуже. Існувала ще й четверта категорія – зовсім непотрібні.

До неї входив так званий «нетрудовий елемент» – особи, позбавлені виборчих прав і члени їхніх сімей. З’явився на світ у родині попа – про гарантовану пайку і не мрій. Іди за хлібом на базар! Туди ж мала йти і рідня стовідсоткових пролетарів, якщо батько сімейства відбував термін ув’язнення. А також жінки, які отримували аліменти.

Ось хто мав постраждати від введення забірних книжок
Ось хто мав постраждати від введення забірних книжок

Компанію їм мали скласти кустарі, котрі не здогадалися вступити до профспілки, і населення численних на той час харківських землянок, хай навіть і тричі трудове. Бо хто ж підтвердить твою особу і соціальний статус, коли землянка не має ані коменданта, ані домоуправління? Не мала їх, до речі, і значна частина бараків.

А саме соцпоходження та рід занять грали вирішальну роль при розподілі на категорії постачання. До найвищої, позначеної літерою «А», віднесли робітників, зайнятих безпосередньо на виробництві. Бо ж вони «затрачивали наибольшую мускульную силу».

Туди ж потрапив командний склад Червоної Армії, робітники телеграфу, телефону, залізничного і автомобільного транспорту.

Натомість не пощастило міліціонерам: їх віднесли до категорії «Б». Разом зі службовцями і студентською молоддю. Про що міська влада дуже скоро пошкодувала.

До категорії «В» потрапили інваліди-пенсіонери, кустарі-члени спілки та офіційно зареєстровані безробітні.

Харківці здають анкети на прикріплення. Березень 1929-го
Харківці здають анкети на прикріплення. Березень 1929-го

Аби здійснити на практиці цей чіткий і, на позір, логічний розподіл, треба було прийняти від охочих прикріпитися десятки тисяч анкет. Перевірити викладені в них дані і виписати та роздати цілу гору забірних книжок. Які, між іншим, ще треба було надрукувати.

За найоптимістичнішими підрахунками, все це мало забрати, щонайменше, два тижні. А показати економію хліба хотілося якнайшвидше. І тут якогось розумаху із ХЦРК відвідала «геніальна» ідея: існує простий спосіб відрізнити трудовий елемент від нетрудового. Кожен офіційно працевлаштований повинен мати медичну книжку страхової каси. Показуєш – купуєш хліб!

І отут дані джерел суттєво розходяться. Друкований орган ХЦРК стверджує, що кооператори швидко опам’яталися самі. Рішення про видачу хліба за медичними книжками прийняли вранці 27 лютого і видали розподільникам відповідні інструкції. Але вже у ніч на 28-е здогадалися, що між теорією і практикою можуть існувати розбіжності. Тому розіслали по місту кур’єрів з числа кооперативного активу, аби ті повідомили завмагів, що хліб треба продавати «по-старому». До шостої ранку 28 лютого кур’єри мали встигнути…

Отак виглядав «добрий ангел» голодних років. Хлібна розвозка ХЦРК. Жовтень 1929-го
Отак виглядав «добрий ангел» голодних років. Хлібна розвозка ХЦРК. Жовтень 1929-го

Більш реалістичну картину малюють «Вісті ВУЦВК»: явну дурницю, перш ніж її стали втілювати у життя, завізувала міськрада. А коли кур’єри і були, то пересувалися надто вже повільно. Бо ще і в перші дні березня продаж хліба відбувався за медичними книжками. Зі скандалами і бійками.

Геть не у кожного робітника був потрібний документ. Зате щасливі власники медичних книжок здавали їх «в оренду» по кілька разів на день. Не безкоштовно. Який продавець ризикне сказати, що книжку показують утретє, коли поруч вирує розлючений натовп?

В принципі, стежити за порядком мали б міліціонери. Але їх не тільки віднесли до категорії «Б», а й спеціальною постановою змусили стояти у черзі, як і всіх інших. То хай вам собака злий наводить лад серед озвірілих пролетарів!

На розподільники кинули депутатів міськради. Аби відбирали медичні книжки у любителів підзаробити і стежили, щоб міліціонери не купували хліба поза чергою. Це призвело до численних конфліктів.

Найкумедніший стався біля крамниці Харпромкомбінату по вулиці 1-го Травня (початок Московського проспекту). Молодший міліціонер 3-го району Лю-Дажан побив депутата міськради, який намагався закликати його до порядку. За іронією долі, це був той самий Лю, котрий у 1928 році став героєм нарису у журналі «Всесвіт». Про те, що харківські китайці добре асимілювалися і чудово працюють.


Молодший міліціонер Лю-Дажан. Фото 1928 року
Молодший міліціонер Лю-Дажан. Фото 1928 року

Але не китайцем єдиним. Вигнали зі служби міліціонера Ковирялкіна за взяті поза чергою дві буханки. П’ять діб арешту отримав міліціонер Андросов, який зробив те саме на замовлення сторонніх осіб. Врешті-решт, постановили торгувати хлібом «по-старому», доки не роздадуть забірні книжки.

Станом на 13 березня 1929 року до крамниць ХЦРК було подано 320 тисяч анкет на прикріплення. Ще 35 тисяч прийняли магазини Транспортного споживчого товариства. І вже на 16-те влада призначила видачу перших книжок. Та через низку проблем довгоочікувана процедура почалася лише 22-го.

Страшенно затягнулася перевірка анкет. Бо народ шахраював. Найпростіша ідея лежала на поверхні: працюючий чоловік записував в утриманки свою дружину, яка, насправді, теж, працювала. А дружина писала утриманцем свого чоловіка. Таким чином кількість ротів в одній сім’ї збільшувалася удвоє.


Графічне пояснення найпростішої схеми шахрайства з книжками
Графічне пояснення найпростішої схеми шахрайства з книжками

Хіба що не натовпом рвалися до «пролетарської» категорії «А» трудівники пера і чорнильниці. А працівники крамниць, несподівано завалені горою канцелярської роботи, не надто прагнули копатися у подробицях.

Чому саме, можна зрозуміти, коли розділити кількість поданих анкет на кількість торгових точок ХЦРК. Пересічно півтори тисячі припадало на один магазин! Ті анкети треба було «распределить по категориям, по алфавиту, а внутри алфавита – по душевому признаку». Причому основних обов’язків з торгових працівників ніхто не знімав.

Намалювалася і проблема суто технічна, пов’язана із зовнішнім видом забірних книжок. Заповітні сині сторінки, за якими продавали хліб, являли собою те саме, що і блок поштових марок. Один талон – один день. Зробив покупку – талон відірвали. Та для виготовлення такої поліграфічної продукції не вистачило перфорувальних машин. Певний час пішов на пошуки необхідного обладнання.

«Першим днем закритого розподілу продуктів» у Харкові стало 26 березня 1929 року. Біля крамниць ХЦРК (геть не біля всіх – лише кілька почали продаж за новими документами) вишикувалися черги щасливих власників забірних книжок.

А це вже серпень 1929-го! Давно ввели книжки. А «мантру» повторюють ту, що і лютому
А це вже серпень 1929-го! Давно ввели книжки. А «мантру» повторюють ту, що і лютому

У пайовиків були сторінки трьох видів, у не пайовиків – двох. Як ті, так і інші могли купити, крім хліба, ще й цукор – 1,2 кг у місяць на чоловіка. Більше, ніж за часів Горбачова. Члени ХЦРК мали і додатковий привілей – 500 грамів мила на одну людину

Героями дня стали харківські двірники. Їх, як не зайнятих на виробництві, занесли разом зі службовцями до категорії «Б». Хоча довбати ломом лід анітрохи не легше, ніж стояти за станком, токар отримував 600 грамів хліба, а двірник – лише 400. Ох, і наслухалися від них продавці!

Нова ера в історії міста почалася з тієї лексики, на яку вона і заслуговувала.

Свято — не свято, а є що сказати…

День Радянської Армії в Україні уже не святкують. Але відзначають. Одні — розповідями про «немеркнущий подвиг», інші — про «свято окупантів».

Тому здалося цікавим глянути на військову частину, що довго перебувала у Харкові, з нейтральної точки зору. Оцінити її командування як типових представників специфічного соціального прошарку — професійних захисників «першої у світі держави робітників і селян». Ким вони були? Чим переймалися?

На допомогу допитливим — шістнадцять сторінок машинопису, датованих червнем-липнем 1929 року. Саме тоді партійний осередок штабу та управління 23-ї стрілецької дивізії (будинок по вул. Скрипника і зараз тішить око) було піддано ретельній чистці. Хіба що рентгеном не просвічувала поважна комісія кожного комуніста.

Ось воно — безцінне історичне джерело
Ось воно — безцінне історичне джерело

Підсумком її роботи став своєрідний і вельми цікавий колективний портрет дивізійної верхівки. Щоправда, дещо неповний. З 27 членів партійного осередку «чистилися» тоді лише двадцять. Інші перебували у відрядженні або у відпустці.

Та перш ніж розглядати «портрет», скажемо про «художника». Комісію з чистки очолював теж військовий — командир і комісар 2-ї Української конвойної дивізії Григорій Зусманович.

Суміщення відразу двох посад було знаком високої довіри з боку радянської влади. Бо в той час армія ще тільки переходила до єдиноначальності. Зі скрипом і скандалами.

Командир 23-ї стрілецької, колишній царський поручик Михайло Лукін (в пасиві — дві догани «за выпивку и несогласованность в работе с парторганизацией») такою довірою, здається, не користувався. Тому за ним наглядав старий більшовик Іван Смірнов, який обіймав відразу три посади — начальника політвідділу, комісара і начальника спецчастини дивізії.

«Двоголове» керівництво 23-ї стрілецької дивізії. Вересень 1929 року
«Двоголове» керівництво 23-ї стрілецької дивізії. Вересень 1929 року

Статистика доводить, що підстави для обережності були. «Безсмертні ленінські ідеї» явно не користувалися популярністю серед командного складу дивізії. Із двадцяти перевірених членів партосередку тринадцять (!) представляли політвідділ. І ще двоє були особістами. А коли з п’яти, що лишилися, викреслити штабного писаря, то картинка вийде і зовсім вже невтішною.

Всі командири-партійці були селянського походження. Троє з них — Михайло Лукін, Федір Гавриченко і Сава Овчинников — за виявлену у боях мужність отримали ордени Червоного Прапора. Це на додачу до царських нагород часів Великої війни.

А от сумнозвісну «связь с деревней» станом на 1929 рік підтримував лише один Овчинников, начальник оперативної частини штабу дивізії. І навіть клаптик землі мав – убогих три чверті десятини. Звісно, він її не обробляв — віддав у користування рідному братові.

Яскравий плакат закликає червоноармійців до участі у колективізації
Яскравий плакат закликає червоноармійців до участі у колективізації

Та у рік потужного наступу на селянство сам факт володіння землею видався комісії підозрілим. Тому Овчинникова мучили питаннями довше, ніж усіх інших представників комскладу: а що ви зробили для колективізації у рідному селі? Чому не віддали землю товариству?

«Так земли той — кот наплакал», — виправдовувався орденоносець.

І, взагалі, брат мій, який нею користується, є членом сільради і ось-ось створить колектив. А батьки мої геть не заможні: мають лише корову і дві коняки, одна з яких напівдохла.

Помічнику командира дивізії Федору Гавриченку, майбутньому начальнику харківської Школи червоних старшин, комісія питань не ставила. В усякому разі, у протоколі чистки вони не зафіксовані. А шкода! Цікаво було б дізнатися, що саме він учудив у 1921-му, коли виганяли з партії з формулюванням «за мародерство». 


Помічник командира 23-ї дивізії Федір Гавриченко
Помічник командира 23-ї дивізії Федір Гавриченко

Натомість довго спілкувався з «чистильниками» заступник начальника особвідділу дивізії Володимир Чалов. І підсумки того спілкування були для нього невтішними.

Бо загнав себе бідака тяжкою чекістською працею: «Принимая во внимание слабое здоровье т. Чалова и, главным образом, расшатанность нервной системы в результате продолжительной работы в карательных органах, а также наличие склонности у т Чалова к употреблению алкоголя, считать целесообразным перевод т. Чалова на другую работу».

Напевне, малася на увазі робота політична. Коли вірити протоколам чистки, нездар перекидали саме туди.

Візьмемо, до прикладу секретаря партосередку Павла Мойсейовича Кліппа. На питання, як він став політпрацівником, відповів щиро: виключили зі Школи червоних старшин за неуспішність. Тому подався виховувати інших.

Може, й прибрехав. Бо на Кліппа надійшов донос, буцімто його вигнали за політичну неблагонадійність. І прикинутися дурнем було у тій ситуації геть не найгіршим виходом.

Ось кому маємо дякувати за матеріали партійної чистки. Фото 1932 року
Ось кому маємо дякувати за матеріали партійної чистки. Фото 1932 року

Політичний склад відрізнявся від командного, мов небо від землі. На тринадцять перевірених «бійців ідеологічного фронту» — жодного нагородженого. І не дивно: лише четверо з майбутніх вихователів брали участь у бойових діях, коли «громыхала гражданская война». Виправдовувалися різним. Хто — юним віком (бо братися за зброю у 18 — то ще рано), хто — пізнім ідеологічним прозрінням.

Більш барвистим, ніж у командирів, було соціальне походження політпрацівників: четверо робітників, троє службовців. І навіть один інтелігент знайшовся — завідуючий Будинком Червоної Армії Яків Менес, син відомого харківського художника.

От він і став єдиним членом осередку, виключеним з партії в процесі чистки. За цілу купу старих і нових «гріхів».

В юності входив до складу бойової дружини «Бунду», пару тижнів відвідував меншовистську партійну школу. У 1923-му «не разделял линию партии по отношению к Троцкому». Та найстрашніше звинувачення було зовсім свіжим: у 1928-му надавав зал підпорядкованого йому Будинку для зборів «внутрішньоармійської опозиції».

Яків Менес закінчив своє життя аж в Уфі. В 1986-му, що майже неймовірно як для троцькіста
Яків Менес закінчив своє життя аж в Уфі. В 1986-му, що майже неймовірно як для троцькіста

Виникла вона після того, як у Червоній Армії взялися впроваджувати єдиноначальність. Тобто, забрали у комісарів право політичного контролю над командирами, а залишили їм одну тільки політико-виховну роботу.

Тепер подейкують, що то було наслідком конфлікту між Сталіним і Троцьким. Мовляв, Йосип Віссаріонович зачищав армію від прихильників Лева Давидовича, яких було чимало серед політпрацівників. Та комісарська братія сприйняла це по-своєму: вчинено замах на наші права. Так можна взагалі без роботи лишитися! По армії прокотилася хвиля зборів з відповідними резолюціями у підсумку.

Не залишився осторонь і партактив Харківського гарнізону. П’ятеро з тринадцяти перевірених політпрацівників проголосували тоді «неправильно». Покаялися всі, але крайнім зробили шостого — Менеса.

Постанова перевірочної трійки про його виключення стала предметом гострої дискусії. І межа між опонентами пролягла чітко: командний склад — «за», політичний — «проти». Особливо лютували безпартійні, які теж мали право виступати під час чистки.

Кавескадрон 23-ї стрілецької відпрацьовує шабельні прийоми. Чугуївські табори, 1927 рік
Кавескадрон 23-ї стрілецької відпрацьовує шабельні прийоми. Чугуївські табори, 1927 рік

Феєричний зразок червоноармійської логіки продемонстрував помічник комбата Сердюк. Почав з таврування Менеса як бундівця-меншовика-троцькіста, а потім несподівано видав: «Тройка поступила правильно! У нас еще много коммунистов, которые пьянствуют, имеют жен, которые мажутся, красятся».

Щодо дружин — підтвердити важко. Про них у документах більше не згадувалося. А от щодо пияцтва, то воно, дійсно, об’єднувало. І не лише командний склад з політичним, а й начальників з підлеглими. Хоч піднімись на поверх вище – матеріали чистки штабу округу, хоч опустися нижче — кавескадрон 23-ї дивізії, охочі зазирнути у чарку траплялися всюди. На цей «гріх» дивилися поблажливо, аби тільки в міру і не з «чуждыми элементами».

Крім «п’яних» доган, члени партосередку штабу та управління дивізії мали низку інших стягнень — за розтрати, невитриманість у побуті, нехтування службовими обов’язками.

Червоноармійці двадцятих років на картині Івана Владімірова
Червоноармійці двадцятих років на картині Івана Владімірова

Зате могли похвалитися досить високим, як на ті часи, освітнім рівнем. Вісім з двадцяти членів осередку в графі «образование» писали «среднее». Це могла бути школа прапорщиків, як у командира Лукіна та особіста Чалова, чи гімназія, як у Менеса.

А от національність у документах чистки чомусь не вказана. Тому етнічну приналежність перевірених партійців можемо визначити лише приблизно — за прізвищами. Українські, на диво, були навіть у двох інструкторів політвідділу.

Чи можна робити з цього далекосяжні висновки — питання риторичне. Врешті-решт, характер армії визначається тим, звідкіля нею керують.

Як називалася столиця Радянського Союзу, сподіваємося, ще ніхто не забув.

Операція «Репутація»: загадки забутого свята

Місцева преса аж захлиналася, славлячи чекістів. Соборним майданом, що встиг стати Радянським, урочисто промарширували частини військ ДПУ. А в занедбаному нині «Муссурі» зійшлися на мітинг такі серйозні товариші, що куди тому Воланду з його сатанинським балом.

От де скупчилися справжні «враги рода человеческого»: Яків Петерс, Генріх Ягода, Василь Манцев, Всеволод Балицький, Роберт Ейдеман. Ще й кілька сотень дрібніших бісів на додачу. 

Отут, на розі Дмитрівської і Благовіщенської, у 1923-му відбувалося чекістське збіговисько
Отут, на розі Дмитрівської і Благовіщенської, у 1923-му відбувалося чекістське збіговисько

До чекістського керівництва приєдналося партійне та радянське. Як республіканське, так і місцеве. Сам товариш Скрипник, «батько українізації», вшанував збіговисько своєю присутністю. Щоправда, у дещо незвичній для його нинішніх прихильників іпостасі. Так і сказав: «Приветствую ГПУ как старый работник ЧК и главный прокурор республики».

З чим саме він його вітав, довелося розбиратися дуже довго. Простіше було сказати, чому: у Харкові проходив грандіозний піар-захід з відмивання чекістської репутації.

Необхідність цієї акції може здатися сумнівною всім, хто виріс у пізньому СРСР, коли слово «чекіст» вже було оповите легендами. Так вони і на початку двадцятих ходили. От тільки мали прямо протилежне емоційне забарвлення. Доходило до того, що чекісти навіть імені свого соромилися.

У звіті Центрального управління надзвичайних комісій 5-му Всеукраїнському з’їзду Рад (1921 р.) читаємо: «В ряде городов, по изгнании белогвардейцев, местные Губревкомы даже не решались называть органы чрезвычайной репрессии именем Ч.К., скрывая их специально придуманным названием «Следкомы».

Наприкінці 1919-го, щось зо три тижні, такий «Следком» існував і у Харкові. Та потім повернулися до старої назви.

Кутовий штамп харківського «Следкома». Майже раритет
Кутовий штамп харківського «Следкома». Майже раритет

Причиною несподіваної сором’язливості звіт називав «недоверчивое отношение к органам чрезвычайных репрессий со стороны широких трудящихся масс, явившееся в результате белогвардейской клеветы». І частка правди у цьому була: денікінська пропаганда, як і будь-яка інша, не вирізнялася надмірною правдивістю. Але 107 трупів, знайдених білими у колишньому концтаборі на Чайковській, точно не були бутафорськими.

1920-1922 роки теж не поліпшили чекістський імідж в очах харківського обивателя. І не лише тому, що продовжувалися розстріли. До всього, майбутні «рыцари революции» стали частенько світитися у кримінальній хроніці: як не збройні пограбування, то хуліганство. То ж не дивно, що комусь «нагорі» прийшла у голову думка ґрунтовно відбілити геть не привабливий образ вартових радянської влади.

«Свято» готували поспіхом. Про що свідчить цікаве оголошення в «Коммунисте» від 11 лютого 1923 року: нарада в ЦК КПУ з питань партійного будівництва, запланована на сьогодні, переноситься на наступний день. Бо всі йдемо вітати парад військ ДПУ!

Святкове число харківського «Коммуниста» з Феліксом Едмундовичем
Святкове число харківського «Коммуниста» з Феліксом Едмундовичем

Привід для урочистостей, начебто, вказаний конкретно. На другій сторінці читаємо: «11 февраля исполняется 5 лет со дня организации Всеукраинской Чрезвычайной Комиссии». Тобто, за людською логікою, її мали заснувати 11 лютого 1918 року.

Але ж ні! Спогади першого голови ВУЧК «Начало работы», вміщені на цій же сторінці, вказують на іншу дату: «ВУЧК зародилась еще в ноябре 1918 года, в вагоне т. Шварца, в городе Курске, в период нахождения украинского ревкома на колесах… К настоящей работе приступили только 5 января 1919 года, по занятию Харькова красными войсками».

То ж листопад 1918-го чи, все-таки, лютий? Не повірите: листопад 1917-го! Це коли покладатися на спогади Григорія Петровського, вміщені на першій сторінці того ж числа того самого «Коммуниста». «Всеукраїнський староста» згадує: «Организация Чека относится как раз к тому моменту, когда мне пришлось в первых числах ноября в Петербурге принимать бывшее министерство внутренних дел».

Григорій Петровський у 1923-му був головою Всеукраїнського центрального Виконавчого Комітету. А у 1917-1919 роках – російським наркомом внутрішніх справ
Григорій Петровський у 1923-му був головою Всеукраїнського центрального Виконавчого Комітету. А у 1917-1919 роках – російським наркомом внутрішніх справ

Однак відомо, що наркомом внутрішніх справ Петровський став 17 (30) листопада 1917 року. І наркомом всеросійським – не українським! Перебуваючи саме на цій посаді, наш печенізький земляк поставив свій автограф під сумнозвісною постановою про «червоний терор».

Якщо придивитися уважніше до святкового числа «Коммуниста», то виявиться, що перша сторінка б’є у пику другій! Бо на першій святкують «5 лет работы ЧЕКА-ГПУ», а на другій – «Пятилетие ЧК на Украине».

Різниця суттєва, коли спиратися на документальні матеріали. Всеросійська ЧК при Раднаркомі РРФСР була створена 7(20) грудня 1917 року. А декрет про організацію Всеукраїнської ЧК Тимчасовий Робітничо-Селянський уряд України видав 3 грудня 1918 року.

Перший голова Всеукраїнської ЧК Ісак Шварц (товариш Семен). Саме у його вагоні на станції Курськ та ВУЧК і зародилася
Перший голова Всеукраїнської ЧК Ісак Шварц (товариш Семен). Саме у його вагоні на станції Курськ та ВУЧК і зародилася

Тобто, призначене точкою відліку 11 лютого (29 січня за ст. ст.) 1918 року просто зависає між двома відомими датами. Ані у Харкові, ані у Києві, тільки-но захопленому військами Муравйова, ніякої «української» ЧК в цей день точно не створювали.

Та вінцем плутанини є святкове звернення Президії Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету «Ко всем рабочим, крестьянам и красноармейцам Украины». У ньому чорним по білому значиться, що український керівний орган відзначає, все ж таки, п’ятиліття Всеросійської ЧК. Бо Всеукраїнська працює тільки чотири роки. Але вітає з круглою датою «Государственное Политическое Управление Украины». У зв’язку з чим нагороджує його Червоним прапором… Всеросійського ЦВК.

Видно, разом з чекістами святкував і секретар, який готував звернення, і випускаючий редактор «Коммуниста». Бо вилізла, мов шило з мішка, не лише поспішність підготовки до дати, а й умовність української радянської державності. Вище керівництво республіки ніяк не могло визначитися, чиє воно – українське чи російське.

Врешті-решт, за нього це зробила газета. Наступне число «Коммуниста», від 13 лютого містило суттєве уточнення: вибачте, переплутали. Коли ЦВК Всеукраїнський, той прапор він вручає від себе, а не від росіян.

А от чекістське свято 1927-го. Зверніть увагу: дата інша
А от чекістське свято 1927-го. Зверніть увагу: дата інша

Та справжньою родзинкою цього числа стали промови, виголошені у «Муссурі» під час урочистостей. Жоден з ораторів так і не розкрив страшної таємниці: то що ж сталося 11 лютого 1918 року? Чому святкуємо саме у цей день?

Натомість у потоці славослів’я дивом знайшлася твереза думка. Спробував відзначитися об’єктивністю голова ВУЦВК Григорій Петровський: «В ЧК могли идти только самые преданные революционеры, но могли проникнуть и самые отъявленные авантюристы и подлецы».

Цікавою була промова московського гостя – заступника голови ДПУ СРСР Йосипа Уншліхта. Виголошуючи традиційне «да здравствует!», першим у списку він поставив не Леніна, а Дзержинського. Після чого вручив голові ДПУ УСРР Василю Манцеву «богато украшенное бархатное красное знамя». Від керівництва всесоюзної «контори».

Григорій Петровський не стримався і зауважив, що українські ЦВК і Раднарком встигли не тільки ощасливити чекістів таким самим прапором, але й передати їм «несколько десятков золотых и серебряных часов для награждения сотрудников ГПУ».

Відповідь Манцева варто навести дослівно. Зауваживши, що ніхто тепер не дізнається, чи він обмовився, чи традиційно напартачили газетярі. Але у викладі «Коммуниста» вона звучала так: 

«Клянемся, что ГПУ под красным знаменем ВУЦИК’а и Совнаркома употребит все силы на борьбу с революцией».

Василь Манцев, нарком внутрішніх справ і голова ДПУ УСРР
Василь Манцев, нарком внутрішніх справ і голова ДПУ УСРР

Не збрехав! Хай не саму революцію, але тих, хто її робив, саме «органи» і побороли у часи «Великого терору». З чекістів, які виступали у «Муссурі» 11 лютого 1923 року, пройшов живим через «єжовщину» хіба тільки Недоля-Гончаренко. За дивним збігом обставин, єдиний етнічний українець з усіх тодішніх промовців від ДПУ.

Його і дотепер згадують. Як людину, що подарувала чекістсько-міліцейському спортклубу назву «Динамо». І клуб цей для престижу «органів» зробив значно більше, ніж всі офіційні урочистості за всі роки радянської влади.

А от згадок про свято 11 лютого після 1923 року знайти не вдалося.