У березні 2024 року після подвійного обстрілу Одеси, де загинули поліцейські та рятувальник, глава МВС Ігор Клименко доручив «провести детальний аналіз існуючих інструкцій та за необхідності внести корективи в алгоритм роботи, враховуючи оперативну обстановку». Чи змінювали відтоді інструкції, у подкасті «Герої Харкова», що виходить на MediaPort та «Накипіло», 16 липня прокоментувала речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій Світлана Водолага.
«У нас були розроблені алгоритми, як діяти в тій чи іншій ситуації. Кожна ситуація індивідуальна. Наприклад, якщо це якийсь об’єкт і у нас є розуміння, що там нічого немає, головне завдання — зберегти наш особовий склад. Якщо це житловий будинок і ми розуміємо, що там можуть бути люди, то кожна ситуація індивідуальна. Ми розуміємо, що ворог дуже слідкує за нами і він використовує наші алгоритми для того, щоб завдати повторного удару. Тому ми ці алгоритми кожного разу змінюємо. Ми про них не говоримо, щоб цією інформацією не міг скористатися ворог. Коли буде Перемога, то можна більш детально поговорити, які ми застосовували алгоритми, як ми їх розробляли», — сказала Світлана Водолага.
За її словами, алгоритми дій поширюються на усі регіони, особливо, що перебувають під постійними обстрілами.
«Проводяться наради по відкритому, закритому зв’язку. Це доводиться, обговорюється, приймаються певні рішення. Ми ніколи не працювали в таких умовах до повномасштабного вторгнення. Тому ці алгоритми, які ми розробляємо, вони пишуться кров’ю наших рятувальників. На жаль, у нас вже 92 рятувальники загинули», — сказала Водолага.
На її думку, російська армія систематично вчиняє злочини проти екстрених служб з кількох причин.
«Якщо рятувальники виїжджають ліквідовувати наслідки обстрілу, наслідки російської агресії, звичайно, їм [російським окупантам] невигідно, щоб ми ліквідували дуже швидко ці наслідки. Особливо якщо вони кудись влучили і це супроводжується пожежею. Їм потрібно, щоб пожежа ще більше наробила негативних наслідків і таким чином руйнування були набагато більші, ніж вони є. Це один з варіантів. Знищення спеціалістів — це теж версія, тому що їм невигідно, щоб у нас були такі спеціалісти. За цей час наші рятувальники навчилися настільки швидко ліквідовувати наслідки, що, мабуть, у мирному житті могли витрачати більше часу на гасіння, ніж вони зараз роблять», — говорить Водолага.
Слухайте подкаст «Герої Харкова» на MediaPort та «Радіо «Накипіло».