Web Analytics
Терехов відсудив право на російську у соцмережах у першій інстанції | MediaPort

Харківський міський голова Ігор Терехов оскаржив 3400 гривень штрафу за використання недержавної мови на сторінках у соціальних мережах Facebook та Telegram, який отримав торік. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь подаватиме апеляцію. Поки триває суд, віртуальний Терехов «українізується». 

Рішення суду відстежили члени «Харківського антикорупційного центру». 6 квітня його винесла суддя Київського райсуду Світлана Лисиченко. Документ оприлюднений у Реєстрі судових рішень. 

За постановами Уповноваженого із захисту державної мови міський голова Ігор Терехов вже притягувався до адміністративної відповідальності за порушення мовного законодавства у публічних виступах. Мер Харкова ці постанови не оскаржував. Водночас вирішив довести право на використання недержавної мови у Facebook та Telegram.

Як аргументував позицію Харківський міський голова

У позові до мовного омбудсмена Терехов послався на те, що «міський голова як посадова особа не є органом місцевого самоврядування», а його сторінки «не є інтернет-представництвом ані органу місцевого самоврядування, ані Харківського міського голови».

«…оскільки розпорядженням Харківського міського голови від 09.12.2002 №2436 «Про офіційний веб-сайт Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету» з метою забезпечення прозорості та інформаційної відкритості діяльності Харківської міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб, ефективної інформаційної взаємодії з громадськістю, враховуючи положення ЗУ […], встановлено в якості веб-сайту Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету в мережі Інтернет http://www.city.kharkov.ua. Тож, позивач вважає, що саме зазначений вище веб-сайт є інтернет-представництвом Харківського міського голови — позивача, а не його веб-сторінка у мережі «Фейсбук» та/або телеграм-канал, які позивач веде як публічна (не посадова) особа», — вказано у рішенні суду.

Уповноважений із захисту державної мови у постанові зазначав, що сторінка Ігоря Терехова верифікована Facebook та має відповідну позначку. Міський голова на це відповів, що «значок підтвердження» «свідчить виключно про те, що така сторінка/профіль відповідає критеріям справжності, унікальності, повноти та популярності та спрямований допомогти людям знайти реальну сторінку/профіль позивача, однак такий значок не наділяє таку вебсторінка властивостями інтернет-представництва позивача, в розумінні положень статті 27 Закону №2704-VIII. Те ж саме по суті стосується і телеграм-каналу позивача».

Харківський міський голова Ігор Терехов оскаржив рішення Уповноваженого із захисту державної мови. Фото Харківської міськради
Харківський міський голова Ігор Терехов оскаржив рішення Уповноваженого із захисту державної мови. Фото Харківської міськради

Серед інших аргументів міського голови було те, що документи про порушення Уповноважений надсилав йому не додому, а до міськради, «що призвело до порушення прав». Крім того, Терехов вказував на порушення процедури — за його словами, Уповноважений виніс постанову «без прийняття всіх рішень та вчинення дій». Складанню протоколу та постанові має передувати складання акту і рішення про здійснення державного контролю за застосуванням державної мови.

Як відповів Уповноважений

Тарас Кремінь повідомив, що кореспонденцію у міськраді отримували, але ігнорували. На думку Уповноваженого, сторінки Терехова у Facebook і Telegram «є інтернет-представництвом Харківського міського голови, адже стосуються висвітлення інформації про його посадові обов’язки, та кореспондуються зі статтею 9 Закону про мову, відповідно до якої міські голови зобов’язані володіти та застосовувати державну мову під час виконання службових обов’язків».

Тарас Кремінь реагує на порушення мовного закону. Фото: Тарас Кремінь/Facebook
Тарас Кремінь реагує на порушення мовного закону. Фото: Тарас Кремінь/Facebook

«Позивач ідентифікує себе як Харківський міський голова на сторінці у соціальній мережі «Фейсбук», яка містить значок-підтвердження, а інформація, що розміщена на ній, стосується винятково його діяльності як Харківського міського голови. Водночас, відповідач звернув увагу на те, що в соціальній мережі «Фейсбук» є ще один персональний обліковий запис позивача, який не ідентифікується як офіційна веб-сторінка в соціальній мережі «Фейсбук» як Харківського міського голови, а є його особистим профілем, на підтвердження чого відповідачем надані відповідні знімки екрану», — йдеться у рішенні суду.

Що вирішив суд

Суд підтвердив процедурні порушення під час притягнення до відповідальності Ігоря Терехова. Так, суддя Лисиченко дійшла висновку, що матеріали справи не містять доказів складання Акта Уповноваженим або його представником. 

«Невчинення дій щодо складання акта про фіксацію результатів здійснення контролю за застосуванням державної мови свідчить про порушення процедури здійснення Уповноваженим, представниками Уповноваженого контролю за застосуванням державної мови у випадках, визначених частиною першою статті 56 Закону, та відсутність у відповідача правових підстав для притягнення позивача до відповідальності за порушення вимог частини 6 статті 27 Закону», — визначив суд.

Київський райсуд задовольнив позов Терехова і скасував постанову Тараса Кременя про штраф у 3400 грн. З моменту оголошення рішення Уповноважений має 10 днів, щоб подати апеляцію. У коментарі Kharkiv Today Кремінь підтвердив, що оскаржуватиме рішення, оскільки це «питання національної безпеки». 

Уповноважений із захисту державної мови почав звертати особливу увагу на діяльність Ігоря Терехова та скарги щодо його публічних виступів російською восени 2022 року. Приблизно з того часу Терехов, час від часу переходячи на російську, почав більше користуватися українською — як з журналістами, так і онлайн. У березні 2023 його Telegram-канал змінив назву з «Игорь Терехов» на «Ігор Терехов» та став україномовним. Хоча сторінки у Facebook та Instagram досі озаглавлені російською, дописи там теж стали виходити українською. В останніх інтерв’ю міський голова частіше виступає на підтримку української мови. 

Сторінки Харківської міської ради у соцмережах (зокрема Telegram) у 2022 частково велися російською, там також з’являлися російськомовні репости дописів зі сторінки Ігоря Терехова.

Читайте також: Мовознавець Юрій Шевчук про лінґвошизофренію