Web Analytics
Терехов обіцяє відновити ліс біля «Каравану» після пожежі | MediaPort

Територія лісового масиву на Салтівці, де цього тижня сталися пожежа та авіаудар, залишиться рекреаційною зоною.

Про це йдеться у дописі Харківського міського голови Ігоря Терехова.

«Ця зона була, є і буде зоною рекреації! Міська влада планує, коли це стане безпечно і можливо, висадити там дерева, рослини і створити на цьому місці парк, де зможуть відпочивати місцеві мешканці. Жодних інших об’єктів там не буде», — повідомив міський голова.

За його словами, зараз територія лісу небезпечна для людей.

«Ми чекаємо, доки рятувальники виконають свою роботу щодо розмінування та очищення від небезпечних предметів і ця ділянка стане повністю безпечною. І тоді ми почнемо відновлення цієї території», — йдеться у дописі.

16 вересня у лісі на Журавлівці сталася пожежа: спочатку горіла трава, яка згодом охопила сосновий лісовий масив. 17 вересня під час гасіння пожежі російська армія вдарила по рятувальниках авіабомбою. Четверо бійців ДСНС дістали поранень.

Рятувальники кілька днів гасили пожежу на Журавлівці. Фото 16 вересня 2024

У коментарях у соцмережах користувачі припускали, що після пожежі цю ділянку забудують, адже поруч з сосновим лісом вже є новобудови.

Що сталося з лісом до пожежі

Ще до пожежі ця ділянка страждала. Як з’ясував біолог Юрій Бенгус, дерева «з’їдав» гриб — коренева губка. «Якщо дві сосни поруч, коренева губка переходить з однієї кореневої системи на іншу і поширюється, як пожежа. Виявляється, що це місце стало осередком кореневої губки приблизно у 2010-2011 роки», — дослідив Бенгус, порівнюючи карти місцевості.

Фахівець радить міській владі не садити на таких ділянках монокультури, а розбавляти їх листяними породами.

«А що робить чиновник, коли бачить, що тут загинули сосни? Він каже: «Треба ці сосни поновити». І висаджує тут молоді сосни. Це не розв’язує проблему. Поки коренева система мала і не зустріла кореневу губку, ця сосна буде рости чудово. Але коли вона торкнеться хворої кореневої системи, хвороба пошириться знову. Не зараз, через 5 років, через 10. Але осередок тут існує. Треба саджати ті рослини, які здатні протистояти кореневій губці», — пояснював Бенгус.

У 2023 році у частині лісу на Журавлівці (по інший бік від того, що днями горів) комунальники висадили молоді сосни. Не усі з них прижилися.

Після пожежі Юрій Бенгус з однодумцями посіяв на уцілілій ділянці дуби, які зараз плодоносять.

Фото: Юрій Бенгус

«Тому, щоб не проґавити час (жолуді можуть швидко втратити здатність проростати), починаємо зі збору і посіву жолудів (інші породи будемо садити згодом). Сьогодні ввечері з помічниками (Анна Сергіївна Божко і Юлія Кучеревська, Харківський ліцей №23) з того боку, де не горіло, саджали жолуді. Казати «сіяли» наче було б правильніше, але те, як нам важко було копати твердий «пісок» дозволяє мені використати слово «саджали»… На жаль, посадити багато не змогли (виявилося, що дуже важко штиковою лопатою подолати «пісок»). Нас трьох виявилося дуже мало (встигли висадити не більше двох кілограмів за дві години), працювати надалі завадили сутінки. Потрібні помічники в цій справі (нашої команди на всю ділянку не вистачить). Контактуйте, організовуйтеся в команди однодумців і долучайтеся (школярі і дорослі, мешканці Салтівки і інших районів). Питайте, якщо потрібні поради», — написав Бенгус у Facebook.