Найближчим часом комісія розгляне заявки двох харківських театрів щодо визнання цих установ критичною інфраструктурою та бронювання працівників від мобілізації. Загалом у всіх театрах бронюванню підлягають близько 27 людей.

Про це «МедіаПорту» сказав начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

«Чи є театри критичною інфраструктурою під час військового стану? Йдемо сухо по тих критеріях, які визначені нормативно-правовою базою. У нас є театри, які підпадають під ці критерії. Фактично вже два театри будуть на найближчій комісії щодо визнання критичності та надання бронювання працівників розглянуті», — сказав начальник ОВА.

До рішення комісії він відмовився уточнити, про які театри йдеться. На уточнення, чи розглядатимуться питання щодо інших театрів, відповів: «Звичайно, планово, так».

«Це не є проблемою для нас. Ми хочемо зворотний зв’язок з цими самими театрами. Бронювання — це ж не є самоціль. Бронювання для чого? Для того, щоб і не працювати, і не йти воювати, захищати країну? Ну це така справа…», — сказав Синєгубов.

— Якщо взяти театр ляльок, там майже всі у війську.

«А я ж за що кажу? Розумієте, так? Але дивіться, ще раз, наша позиція: всі питання, всі заявки будуть об’єктивно розглянуті. Якщо брати так, там невелика кількість людей, які підпадають під бронювання і на отримання відстрочки. Усього, якщо я не помиляюся, 27 людей по всіх абсолютно театрах. Тому це не та кількість, про яку ми можемо говорити, що там кардинально вплине на виконання мобілізаційного завдання», — відповів начальник ОВА.

Щодо питання недофінансування театрів Синєгубов сказав: «Ми не фінансуємо театри, ми надаємо грошову підтримку на рік, далі театри — це абсолютно самостійні бюджетні установи, які мають планувати і свій фінансовий план, свій бюджет і все інше».

«Деякі театри, я знаю, вони вже представили свої плани функціонування, свої плани розвитку. В тому числі їм буде надано додаткове фінансування на їхні заходи. Наприклад, театр представив свій план — не буду називати, який — на рік, і сказав: «Для того, щоб ми були успішними, щоб ми виживали, ми хочемо поставити ось такі спектаклі, вистави тощо. Будь ласка, допоможіть нам». Ми сказали: «Так, прорахуйте, що вам фактично потрібно. Чи нові костюми, якесь обладнання нове і все інше?» І два театри до нас звернулися. Ми зараз виходимо з пропозицією до профільних комісій щодо підтримки, тому що театри абсолютно чітко розуміють свій план дій, свої плани вистав, як вони будуть функціонувати тощо».

По інших театрах, за словами Синєгубова, є питання, оскільки вони перебувають «у розробці фінансових планів».

«Наше принципове питання — звичайно, театри зберегти. Ми маємо їх зберегти, тому що це наша культура, і ми маємо підтримувати, в тому числі під час військового стану і такого важкого стану для нашої Харківської області», — сказав Синєгубов.

Напередодні до начальника Харківської ОВА звернувся заслужений артист України, лауреат Шевченківської премії Олег Стефан. За його словами, у січні колективи харківських театрів подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури.

«Будь ласка, дайте відповідь, дайте статус і збережіть бодай те мале, що від них залишилося. Харківська обласна радо, ви єдина рада в Україні, що принижує моїх колег жалюгідними, убогими зарплатами. Прийміть нарешті рішення, виявіть повагу тим, хто в умовах війни, примножує честь і славу вашого міста», — закликав Стефан.

Під час війни харківським театрам, які фінансуються з обласного бюджету, скоротили фінансову підтримку. Також більшість театрів не мають можливості виступати на своїх сценах з безпекових обмежень, ухвалених Радою оборони Харківщини у 2023 році.