Web Analytics

Таємниця призначення голови Харківської ОДА

Увага харківської преси на цьому тижні прикута до теми призначення голови Харківської обласної державної адміністрації. Точніше — непризначення. 

Зображення сови і змії на сторінці у Facebook днями опублікував претендент на посаду голови Харківської облдержадміністрації Олексій Кучер. Колаж mediaport.ua

Хронологія подій, коментарі дійових осіб і оцінка політолога — у сьогоднішньому подкасті. 

Cлухайте подкаст в Mixcloud, Google Podcasts.

А також в ефірі Українського радіо Харків — щосуботи на частоті 106,1 FM.


Ще місяць тому в оточенні Юлії Світличної, призначеної на посаду голови ОДА указом Петра Порошенка, не було сумнівів: третю річницю керування областю чинна голова відзначить у тому ж кріслі. 

Все до того і шло. Шостого вересня новий уряд погодив її повторне призначення. Ось, як за результатами засідання Кабміну, про це повідомив міністр Дмитро Дубілет

«Ні... Зараз, секунду. А! Так… «Призначити Світличну Юлію Олександрівну головною… головою Харківської обласної державної адміністрації».

— А чому саме вона і які були ще кандидатури розглянуті? 

«Якщо я відповім: «Я не знаю» — я вас розчарую?».

Сама Світлична коментарів уникала. Говорила мало...  

«Дочекайтеся відповідних процедур, і ви про все дізнаєтеся». 

І, прикриваючись підлеглими — пускалася навтьоки. 

Вікторія Бєлявцева, керівниця апарату ХОДА (прикриває Світличну): «Я перепрошую, ну досить на сьогодні! Зараз інша програма!»  

Минув час — і з високих кабінетів поповзли чутки, що місце голови обладміністрації не таке вже і непорушне. 

Декларацію кандидата на посаду голови Харківської ОДА — без доходів, але із біткоїнами у заощадженнях — подав народний депутат від президентської партії «Слуга Народу» Олексій Кучер. На позачергових парламентських виборах у мажоритарному окрузі №179 (з центром у місті Красноград) відомий у ряді резонансних справ адвокат Кучер переміг голову облради Сергія Чернова. 

Олексій Кучер (у відеозверненні до виборців, червень 2019): «Всім привіт! Мене звати Олексій Кучер. Давайте зробимо це разом!»   

Тим часом Світлична подалася у заступники секретаря Ради національної безпеки і оборони. 

Кадрове питання на пресмарафоні 10 жовтня прокоментував президент Володимир Зеленський. Одночасно бідкався і розводив руками. 

«Така складна ситуація з губернаторами. Мені показують, приносять одну-дві людини на область, які хочуть бути губернаторами. Ніхто не хоче! Ніхто не може. Всі кажуть, зарплата нас така не влаштовує. Зараз з Харковом. У мене там дві кандидатури. Тільки я починаю розглядати — стільки бруду на цю людину! Виливають всі. Місцеві, немісцеві. Будь-які засоби масової інформації. Тому що клани борються! Не хочуть втратити нічого».

Після звістки про намір Олексія Кучера очолити Харківську обладміністрацію, у мережі почали з’являтися публікації негативного характеру. Народний депутат розказав про них в коментарі «Українському радіо».

«Зараз мене чомусь ототожнюють з клієнтами. Я думаю, що це неправильно. У нас якщо комусь людина невигідна, ми завтра прочитаємо в мережі Інтернет, все що завгодно. І я, мабуть, цьому приклад». 

 — Кому ви можете бути невигідні?

«Я не хочу це коментувати. Можливо, пізніше я дам свої коментарі з цього приводу. Зараз не буду».   

Хто ще зазіхає на посаду голови Харківської ОДА, стало відомо у п’ятницю. Упіймати Зеленського під час поїздки в Одесу вдалося кореспондентці видання 057

— Коли буде новий губернатор Харківщини? І кого розглядаєте окрім Кучера? 

Володимир Зеленський: Ще кого розглядаємо? 

— Ну звісно! Ви казали, не одна кандидатура?!

— Ще є Венедіктова у нас, я знаю, Іра…

Завідувачка кафедри цивільно-правових дисциплін Харківського університета Ірина Венедіктова пройшла до парламенту за списками президентської сили. 

Підвішене питання із призначенням очільника обласної адміністрації я попросила прокоментувати політологиню Юлію Біденко. Вона заспокоїла: нічого нового у цій історії немає. 

— Президент вперше дав коментар щодо призначення голови ХОДА. Він сам визнає, що є боротьба кланів. Виникає питання: навіщо взагалі розглядати такі кандидатури, які якось зачеплені кланами… 

Юлія Біденко: «В принципі «Слуга Народу» — це не партія, це також такий агломерат певних лідерів, кланів, політичних і економічних угруповань. І саме тому не можна визначити людину чи пул людей, які могли б відкрито претендувати на лідерство в регіоні. Якщо б це була потужна партійна організація, то тут би вже декілька років, принаймні з моменту заснування, у Харкові як у другому за розміром місті, вже відбувалося б партійне будівництво, були б відкрито означені лідери, команда. 

Якщо ви цитували пресконференцію або пресмарафон, то Володимир Зеленський неодноразово звертався саме до метафори кланів, що вони постійно конкурують в Україні, але, відповідаючи на інше питання, він сказав: вони конкурують, виживе найсильніший, залишиться лише один. І для мене це був, знаєте, меседж достатньо тривожний. Тому що здорова конкуренція, у тому числі в українському випадку — олігархічна — все ж таки породжувала інституції, які можна назвати демократичними. Наприклад, вона приводила до багатопартійного парламенту, свободи слова або хоча б конкуренції в межах медіа. Якщо дійсно йде наразі про націлення на виживання одного клану, то тут Харківська область буде скоріше не суб'єктом, а просто об'єктом Офісу президента без врахування жодних регіональних особливостей або, тим паче, бажань громадськості. 

— Ще одна теза президента: дуже складно взагалі знайти людину (на посаду голови ХОДА) — добру з усіх боків. 

Таке висловлювання також дає натяк, що головним критерієм є людські якості, а також персональна політична лояльність до політичної сили чи до людей, які наближені до президента.

Я нагадаю, з 2016 року Україна, разом з великою європейською підтримкою, бореться за впровадження реформи публічної служби. В 2016 році було прийнято основоположний нормативний акт, закон, але ще минулий склад парламенту почав з ним гратися, виводити голів адміністрацій з категорії «А» державних службовців, вносити зміни, які дозволяли суміщати партійне керівництво з адміністративним. Саме тому, через те, що нова команда також не повернулася до колишньої редакції і до ідеї реформи публічного врядування, ми маємо такі наслідки, що особистість і фактор особистості важить набагато більше, ніж професійні якості. 

— Така ситуація з призначенням голови обладміністрації не вперше на Харківщині. Колеги згадують, що у 2010 році була ситуація, за якої Шенцев і Добкін боролися за крісло голови… Теж була певна невизначеність. Так історично склалося, що у нас тут боротьба така гостра? 

Насправді, цікавим у Харкові є те, що на відміну від Донбасу, у нас немає монополії певних кланів, особливо, якщо ми маємо на увазі досвід 2010 року, Партію регіонів, вона не була такою монолітною. І Харків в цьому сенсі є майданчиком для конкуренції, але, в принципі, будь-які торги, сумніви, конкурентні прояви притаманні кожній області, просто ми з вами живемо у Харкові і краще пам'ятаємо, краще відстежуємо саме регіональну політику. 

Харків, дійсно, неодноразово проходив через це. Призначення Райніна також не було миттєвим, ходили чутки, що має бути інша людина….

— Але тут вже така ситуація напружена.... Олексій Кучер опублікував фотографію, замінив обкладинку на Facebook — змія наче нападає на сову. Це такі сигнали…

Як на мене, ситуація справді напружена для того вузького кола осіб, які є або дієвими особами цих процесів, або як ви чи я прискіпливо стежать за ними. Громадськість хочу запевнити, що бюджет на цей рік прийнято, він виконується, ми бачимо, що заступники можуть підписувати розпорядження про запуск опалювального сезону в школах, дитячих садочках. Як би люди не скаржилися на цю велику потужну бюрократичну машину, так її потрібно полегшувати, але в такій ситуації, коли є невизначеність щодо персоналій, цей апарат спрацьовує. 

Я нагадаю, що обласна державна адміністрація не є маєтком феодала, це все одно орган державної влади на місцях. Я би радила затамувати подих, запастися попкорном і спостерігати за цими процесами.

Для мене велике питання — політичні процеси у місті Харкові. І, як я вже називаю це на своєму політичному слензі, мабуть, це буде така боротьба Хижака з Чужим, єдине питання якої: чи зможе молода зелена команда звалити старих олігархів і міцних господарників. 

Тож далі буде!