Web Analytics
«Сміливість і дух неспокою». На конкурс молодих митців «Генерація Ніка» у Харкові надійшло понад 60 робіт | MediaPort

15 лютого у Харкові завершується прийом заявок на премію для молодих митців «Генерація Ніка» памʼяті 18-річної харківʼянки Вероніки Кожушко, яка загинула внаслідок російського удару 30 серпня 2024 року. Про мету премії, хід конкурсу та визначення результатів «МедіаПорту» розповіла директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук, яка цьогоріч входить до складу журі. Премію заснував благодійний фонд родини Вероніки Кожушко. 

Яка мета премії «Генерація Ніка»?

Ми зрозуміли, що це дуже хороша взаємодія між молоддю і нами, дорослими. Часто ми можемо не бачити, що бачать молоді люди, вони можуть давати зовсім іншу, несподівану оптику на багато речей. Для мене це дуже цінно — саме така взаємодія. Я сподіваюся, що молодшим теж цінна взаємодія з нами.

Готуємося, думаємо, як це зробити неформально, зворушливо. Це премія про важливість пам’яті, про те, як ми можемо пам’ятати тих, кого з нами немає, що ми вважаємо своїм майбутнім. Наскільки важливо це майбутнє сьогодні не просто уявляти, а робити так, щоб це майбутнє сталося. Саме таке, яке ми хочемо.

Трагічно, що приводом для того, щоб подумати про таку премію, стала загибель Ніки. Але для мене це ще й пам’ять про всіх загиблих дітей і загиблу молодь, яка не реалізувалася, якої не стало внаслідок цієї страшної агресії. За якийсь час ми ще відчуємо те, що ми втратили. Сьогодні ми навіть не в змозі це оцінити.

Вероніка Кожушко (ліворуч), Тетяна Пилипчук. У колажі використані фото Олександра Осіпова

Які роботи вже надійшли на конкурс? 

Цього року я одна з членкинь журі від Харківського літературного музею. І ми ще не отримували посилання на самі роботи. Після 15-го наша колега, яка займається технічною стороною питання, надасть нам посилання на роботи і ми зможемо з ними ознайомитися. Кожен з членів журі, незалежно один від одного, зможе виставити оцінки за 12-бальною системою. Після того я зможу сказати своє враження від робіт.

Скільки надійшло робіт?

Я приблизно знаю загальну кількість, тому що я можу бачити по прізвищах, чиї роботи приходять. Я можу сказати, що близько 60 заявок. Це класно та доволі багато. І це тільки основна премія, тому що є ще відзнака для молодших (12-15 років) від AzaNiziMaza. І на цю відзнаку надійшло близько 20 художніх робіт.

Дуже багато дзвонили і запитували, чому для молодих літераторів немає — з 12 по 15 років. Але ми вирішили, що це будуть тільки художні, тому що AzaNiziMaza — це художня студія, вони запропонували цю відзнаку.

З яких регіонів приходять роботи?

Географія широка. Я знаю точно, що є з Харкова, є з Полтави, Дніпра. Чекаємо з усієї України, але про конкретних учасників та учасниць я поки нічого не знаю.

Які критерії оцінювання робіт?

Безумовно, це має бути талановито. Для нас так само важлива сміливість, відчути цей дух неспокою, важлива оригінальність і активна громадянська позиція. Це не означає, що це мають бути патріотичні вірші або патріотичні плакати, але це принаймні для мене важливо.

Це має бути хороший рівень. Це не має бути, якщо казати про літературу, графоманія. Талановитість передбачає певну оригінальність, відчуття свого стилю. Тобто це має бути справді література, це має бути справді живопис, а не симулякри та підробки.

Які подальші етапи конкурсу?

До квітня ми маємо обрати довгий список, це сім претендентів. З довгого списку ми маємо обрати короткий, це три претендент(к)и.

І вже на врученні відзнаки 19 травня, на день народження Ніки, усі дізнаються ім’я переможця.

Ми будемо запрошувати на церемонію всіх, хто потрапить у короткий список. І там вже відкриється ім’я переможця.

Переможець буде один чи два?

Чесно скажу, оскільки дуже багато заявок, зараз ми думаємо над тим, щоб це було два переможці: один — з живопису, один — з літератури.

Читайте також: У Харкові відбувся вечір пам’яті художниці Вероніки Кожушко: фото