«Складна, але стабілізована»: розвідник «Вовків Да Вінчі» розповів про ситуацію на Куп’янському напрямку
На Куп’янському напрямку фронту триває протистояння між Силами оборони та російськими підрозділами, які накопичили сили та намагаються контратакувати.
Про ситуацію на Куп’янському напрямку розповів в інтерв’ю «Українській правді» Сергій Філімонов з позивним «Філя», заступник начальника розвідки батальйону «Вовки Да Вінчі» імені Дмитра Коцюбайла.
За його словами, ситуація на Куп’янському напрямку була дуже складною, але останнім часом дещо стабілізувалася.
«Росіяни бачать, що ми накопичуємо максимальні зусилля на південному напрямку, щоб провести контрнаступ, звільнити Маріуполь і перерізати їм шлях до Криму. Вони зрозуміли, що більшість підрозділів була сконцентрована на півдні, і накопичили сили на Куп’янському напрямку, дійсно намагалися там контратакувати. Завдяки батальйону «Вовки Да Вінчі», Збройним силам України, нам вдалося зупинити ворога, і зараз ситуація більш-менш стабілізована», — каже військовий.
Він зазначив, що російська армія часто відправляє в бій солдатів, набраних серед засуджених.
«У росіян є тактика «м’ясних штурмів», коли вони відправляють уперед зеків, а за ними можуть йти регулярні війська — а можуть і не йти. Тобто зеки просто займають позиції, а Збройні сили росії цим керують — артилерією, аеророзвідкою, іншими засобами. А воюють зеками», — заявив Філімонов.
Щодо тактики, якості підготовки та оснащення піхоти, на його думку, ситуація на Куп’янському напрямку дуже схожа на події під час оборони Бахмута. Хоча з військової точки зору — є відмінності.
«Оборона Куп’янська — тут ми кажемо про велику історію з лісами, річками, маленькими населеними пунктами. Якщо кажемо про Бахмут — це про велике місто, з міськими боями та боями в полях. Тобто, вони кардинально відрізняються з військової точки зору. Плюс Бахмут на певний час став головним місцем, де були зосереджені зусилля обох сторін. Думаю, на Куп’янському напрямку ситуація була не настільки критичною, як тоді в Бахмуті, хоча теж дуже-дуже важка», — говорить боєць.
Як на Бахмутському, так і на Куп’янському напрямках більшість полонених російських військових — засуджені.
«Це зеки, які взагалі нічого не розуміють, яким обіцяли, що вони поїдуть чистити картоплю — або ж вони так розповідають. Але виглядають вони не так, як професійні військові: по розмовах, по рівню підготовки зрозуміло, що це реально «м’ясо», — стверджує Сергій Філімонов.
Він також розповів, як військові рф застосовують проти Сил оборони дрони та газові боєприпаси.
«Є позиції, вони завжди облаштовані, щоб бути захищеними від артилерії та спостереження — рахунком того, що ви викопуєте яму, перекриваєте колодами, маскуєте. У росіян така тактика зараз: вони запускають декілька дронів, перший дрон кидає у бліндаж чи окоп газ – хлорпікрин. Ти починаєш задихатися, змушений вилазити з бліндажа. Коли вилазиш – вони кидають гранати, ВОГи», — наводить подробиці військовий.
Якщо є поранені або вбиті, доводиться проводити евакуацію, у цей час російські армійці знову йдуть на штурм. Якщо вдало — закріплюються у цих же бліндажах, а українські захисники змушені відходити на 50-100 м далі, і поки знову окопуються — починається нова атака дронів.
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр розповіла в ефірі національного телемарафон, що на Куп’янському напрямку ЗСУ продовжують готуватися до нової хвилі російського наступу.
«Росіяни продовжують готуватися до чергового наступу. Наші Збройні сили, відповідно, готуються до того, щоб дати відсіч. Це не тільки бійці — там щодня працюють штаби та командування. Ви знаєте, що війна — це не просто застосування сил «стінка на стінку», це інтелектуальні рішення: уміння глибоко проаналізувати ситуацію, прорахувати ворога, ввести ворога в оману. І вся ця робота робиться для того, щоб ворогу не дати пройти ані на Куп’янському, ані на Лиманському напрямку», — цитує Маляр «Укрінформ».
За інформацією заступниці міністра, армія рф комплектує резерви для наступу на Куп’янсько-Лиманському напрямку з трьох джерел.
«Одна частина російських військ була на відновленні — вони замінять умовно ті, що виснажилися. Частину військ вони заводять з рф — це заново сформовані підрозділи. Також була заява командувача Об’єднаних сил ЗСУ Сергія Наєва, що з Білорусі росіяни забирали свої війська і скупчували їх там, де готують резерви для наступу на Куп’янський та Лиманський напрямок», — уточнила вона.
Також, за словами Маляр, підтягуються й російські професійні десантно-штурмові бригади, «хоча велику частину цих підрозділів ЗСУ знищили і на півдні, і на сході».
Наприкінці серпня командувач Сухопутних військ Олександр Сирський заявляв, що російська армія намагається прорвати оборону Збройних сил України на Купʼянсько-Лиманському напрямку, перегруповується та нарощує сили.