Web Analytics
Швейцарія не надаватиме захисту українцям з «безпечних регіонів» — рішення парламенту | MediaPort

Національна рада парламенту Швейцарії 2 грудня більшістю голосів схвалила зміни до надання тимчасового захисту для українців, які під час російської агресії виїдуть до Швейцарії.

Обговорення і голосування з цього питання відбулося у Національній раді парламенту Швейцарії 2 грудня, йдеться на сайті парламенту.

Згідно з рішенням, головна вимога для отримання захисту — останнє місце проживання заявника має бути в регіоні, який повністю або частково окупований росією або де відбуваються більш-менш інтенсивні бойові дії.

96 голосами проти 87 депутати підтримали рішення, п’ятеро утримались.

Зміни щодо надання спеціального статусу тимчасового захисту S стосуватимуться новоприбулих громадян та не поширюватимуться на тих, хто вже перебуває у Швейцарії.

Як обговорювали зміни: хронологія розгляду

У червні за зміни до надання тимчасового захисту для українців проголосувала верхня палата парламенту — Рада кантонів.

Авторка пропозиції — депутатка швейцарської Ради кантонів від правої партії Естер Фредлі виступила за те, щоб критерієм надання захисту українцям був регіон походження.

«З площею 603 628 км² Україна приблизно в 15 разів більша за Швейцарію. В ній можна виділити: (a) регіони, повністю або частково окуповані Росією, (b) регіони, де тривають більш-менш інтенсивні бойові дії, і (c) регіони під контролем України, де бойових дій не відбувається. Якщо прийом осіб із зон (a) і (b) є виправданим, то це не стосується осіб із зон (c). Причина в тому, що особи, які користуються статусом S, регулярно здійснюють поїздки туди й назад між Швейцарією та цими регіонами», — йдеться в її пропозиції.

Вона також пропонувала відкликати статус захисту в українців, якщо їхнє останнє місце проживання на батьківщині було в регіонах, «які перебувають під контролем України і де не ведуться бойові дії» та не надавати захист для неукраїнських громадян, які тікають від війни в Україні.

Комісія з політичних інститутів та Федеральний уряд не підтримали пропозиції депутатки.

На розгляд нижньої палати парламенту — Національну раду — 2 грудня винесли пропозицію з правками.

Скриншот: parlament.ch

Проти пропозиції Естер Фредлі висловився федеральний радник Беат Янс, голова Федерального департаменту юстиції та поліції: «В Україні немає безпечних територій. Навіть далеко від лінії фронту російські війська регулярно здійснюють атаки бомбами, ракетами та дронами. Ці атаки призводять до загибелі людей, навіть у Києві чи на заході України, як, наприклад, під час атаки на Львів у вересні, коли загинуло семеро людей, серед яких були й діти. Повітряна тривога лунає майже щодня, і росія продовжує ескалацію».

Національна рада парламенту зрештою частково підтримала пропозицію, схваливщи внесення змін за першим пунктом. Решту, в тому числі ідею відкликання вже наданого захисту для українців з підконтрольних територій України, які перебувають у Швейцарії, відхилили.

Що далі

Обмеження, схвалені парламентарями, має розглянути і впровадити Федеральна рада (уряд Швейцарії). Місцеві теленовини показують сюжети з різних кантонів, де українці висловлюють занепокоєння змінами.

У вересні Федеральна рада вирішила не скасовувати статус захисту S до 4 березня 2026 року, якщо ситуація в Україні не стабілізується в довгостроковій перспективі.

Нині у Швейцарії проживає близько 66 тисяч біженців з України, серед них є і харків’яни.

У листопаді 2022 року харків’янка Ірина Венедіктова очолила Посольство України в Швейцарії, з квітня 2023 за сумісництвом її повноваження також поширили на Князівство Ліхтенштейн.

Наприкінці вересня правила надання захисту українцям змінили у Норвегії. Там вирішили вважати «безпечними» шість областей на заході України. Автоматичного прихистку не надають українцям з Львівської, Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської та Рівненської областей.