Web Analytics
Шість ресторанів долучилися до проєкту «Лавка деокупації» у Харкові: фото, відео | MediaPort

На Харківщині триває проєкт «Лавка деокупації», який допомагає фермерам з деокупованого Студенка Ізюмського району відродити господарства та реалізувати врожай. За місяць продукцію сімох фермерів вторгували у Харкові на 78 тисяч гривень, до проєкту долучилися шість ресторанів.

Овочі зі Студенка купують як жителі міста, так і місцеві ресторани — «Любоў», «Камон», розташовані на території фудкорту «7 склад», а також «1654», «Трипіччя», «Йорд» та «Бурбон», розповіла «МедіаПорту» співорганізаторка «Лавки деокупації» Наталія Артюшенко, яка представляє благодійний фонд «Волонтерська UA».

«За перший місяць нашої роботи селяни заробили 78 тис. грн. Це враховуючи, що ми налаштовували співпрацю з ресторанами, звикали до того, як правильно зберігати овочі, зелень. Це був для нас певний виклик. Ми навчилися і краще це робимо, виручка росте», — розповіла Наталія Артюшенко.

За спостереженнями Наталії, найбільш популярні продукти зі Студенка серед ресторанів — картопля, помідори, огірки, кабачки та кукурудза. На другий місяць проєкту у «Лавці деокупації» розширився асортимент.

«Зелень возили, коли її було більше і не було шаленої спеки. Цибулю возимо. Також возили молоду моркву, зараз її вже немає. Зараз сезон томатів, їх стало більше. Кукурудза розходиться вихідними шаленими темпами. Лавка стає яскравішою та смачнішою», — коментує Наталія.

Покупці — харків’яни та переселенці

За свіжими овочами до «Лавки деокупації» часто приходять люди, які хочуть підтримати жителів деокупованих територій, кажуть організатори проєкту.

«Хтось — переселенець і приходить підтримати своїх, взяти щось рідне, бо сумують за домівкою. Хтось приходить, щоб підтримати селян і зробити добру справу. Деякі сім’ї приходять до нас традиційно щосуботи. Для усіх це причетність до приємної справи і насолода від процесу», — розповідає Наталія.

Ще один харків’янин періодично передає гроші волонтерам, за які вони окремо купують у фермерів Студенка свіжі овочі для військового шпиталю.

Волонтери думають над тим, як ще допомогти фермерам — залучити їх до спільної роботи восени та взимку. Хотіли б залучити представників інших сіл. Крім Студенка, кукурудзу везуть з Довгенького Ізюмського району. «Волонтерська UA» потоваришувала зі старостою Бугаївки, продовжує Артюшенко: «Але це Вовчанська громада. На жаль, через безпековий момент ми не можемо з ними співпрацювати».

Співорганізаторка проєкту Мер’ям Йол, представниця «Волонтерська UA», пояснює, чому краще залучати до діяльності людей з деокупованих територій.

«Зручніше щось привезти, сфотографувати і поїхати. Ми теж це робили. Але це працює тоді, коли сталася деокупація. А зараз, на третій рік повномасштабної війни і на 11 рік війни — це не працює. Працюють проєкти, коли ти залучаєш людей», — каже Мер’ям.

Так, в одному з сіл «Волонтерська UA» залучила місцевих жителів до будівництва укриття.

«Як на мене, є майбутнє за проєктами, в яких ти об’єднуєшся з місцевими, ви разом щось робите», — каже Йол.

Майбутнє проєкту

«Лавка деокупації» працюватиме щонайменше весь серпень.

«Далі будемо дивитися по асортименту, вже будуть і гарбузи, ще більше томатів. Будемо дивитися по врожаю. Відпрацюємо серпень і, можливо, зачепимо вересень», — каже Наталія Артюшенко.

Староста Студенокського округу Сергій Кохан сподівається, що «Лавка деокупації» допоможе землякам стати справжніми бізнесменами. На його думку, точки продажу можна було б відкрити на харківських ринках.

Читайте також: «Воно домом пахне!»