Щорічне послання Зеленського: перемовини з Росією, зарплати та судова реформа
Президент Володимир Зеленський 1 грудня виступив у Верховній Раді зі щорічним посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України.
Під час виступу Володимир Зеленський торкався питань економіки, зовнішньої політики, судової реформи, впровадження державних онлайн-сервісів, будівництва та ремонту доріг, медзакладів і спортивних споруд тощо. «МедіаПорт» наводитть головні тези.
«Прямий діалог» з Росією
На думку глави держави, ситуацію на Донбасі неможливо розв’язати без прямого діалогу з Росією.
«Ми знаємо, що наша армія — найкраща у світі, і захистить нас. Всі нас підтримують, але ніхто, крім нашої армії, нас не захистить. Це правда. І ми повинні зізнатися, що без нашого війська ми не зможемо зупинити війну. І ми повинні сказати правду, що ми не зможемо зупинити війну без прямих перемовин з Росією. І сьогодні це визнали вже всі, всі зовнішні партнери. Всі зовнішні визнали, а деякі внутрішні це не визнають», — заявив Зеленський.
Він також подякував іноземним партнерам за підтримку.
«Ми знаємо, хто з європейських країн підтримує Україну, це правда, і дякуємо їм. Знаємо, хто з європейських країн вдає, що підтримує Україну і нашу незалежність», — зауважив президент.
Стабілізація економіки
За словами Зеленського, попри пандемію COVID та спричинену нею економічну кризу, економічну ситуацію в Україні вдалося стабілізувати.
«У 2021 році розмір економіки України вперше досягне рекордного рівня за період незалежності — перевищить 190 млрд доларів. Це більше, ніж у докризових 2008 та 2013 роках. Вперше, починаючи з того ж 2013 року, ми зменшимо державний борг до рівня нижче 50% ВВП. При тому, що в останні роки у більшості країн він стрімко зростав і в середньому у світі перевищує 90%», — заявив Зеленський.
Він додав, що золотовалютні резерви України зросли й сьогодні досягають 30 млрд доларів., що є найвищим показником з того ж 2013 року.
«Економічний паспорт українця»
Президент нагадав, що 30 листопада нардепи підтримали податковий закон № 5600, який серед іншого збільшує ренту, плату за використання природних ресурсів.
«Ми спрямуємо ці кошти на наших дітей. Тому до 10 грудня вперше за всю історію я вношу законопроект про економічний паспорт українця. Відповідно до нього, ці кошти — плата за використання наших надр — накопичуватимуться на персональних рахунках дітей громадян України», — сказав він.
Після досягнення повноліття діти зможуть використати ці гроші для здобуття освіти в Україні чи купівлі житла.
Зростання зарплати
Президент зазначив, що з 1 грудня в Україні збільшується мінімальна зарплата — до 6,5 тис. гривень. Водночас середня зарплата «вперше за останні 30 років» у доларовому еквіваленті перевищила 500 доларів на місяць.
«Вперше зарплата лікарів зросла за рік вдвічі. З нового року, з 1 січня, вона становитиме мінімум 20 тисяч гривень, а середня заробітна плата лікаря в Україні становитиме 24 тисячі гривень. Ми вперше починаємо гідно ставитися до лікаря, і не тільки тоді, коли нам це потрібно», — наголосив Володимир Зеленський.
«І я впевнений, що у своєму наступному посланні такі ж слова я скажу про заробітну плату наших вчителів», — додав він.
Впровадження електронного перепису
За словами Володимира Зеленського, в Україні вже незабаром запустять електронний перепис населення.
«У планах запустити вже скоро важливі функції: є-перепис, який згодом приведе до є-голосування. У центрі наших перетворень є народ, і ми маємо дізнатися, скільки нас, де ми живемо», — заявив він.
Перепис планують провести у лютому 2023 року — у співпраці з компанією Apple.
Судова реформа
Реформу судової системи Зеленський оцінив критично.
«Судова реформа в Україні — тут пишатися поки немає чим. Ми тільки на початку цього складно шляху. Ми лише проголосували перші два закони. Я дякую кожному депутату, які підтримали закони про Вищу раду правосуддя та про Вищу кваліфікаційну комісію суддів», — зазначив він.
Президент додав, що в Україні судову реформу розпочинають не вперше. Але, на його переконання, «вперше її буде доведено до кінця».
Виступ президента піддали критиці опозиціонери. Голова партії «Голос», нардепка Кіра Рудик зазначила, що деякі «популістичні заяви» Зеленського фізично неможливо виконати.
«Президент говорив про нові ініціативи і програми. Напевне, найяскравішою було — використати гроші від ренти для того, щоб зробити економічний паспорт для дітей і роздати ці гроші їм. Як ідея — непогано, так само, як і тисяча гривень Зеленського. Може бути реалізовано? Ні. В 2022 році в бюджеті закладено 4 млрд гривень доходів від ренти, а дітей в Україні зараз 7,5 млн. Тобто це менше, ніж по тисячі гривень на дитину», — пояснила вона.
У «Європейській солідарності» несхвально висловилися щодо заяви президента про можливі прямі перемовини з Росією.
«Перед виборами ми чули від Зеленського про те, що домовитися можна «где-то посредине», «главное было бы желание», і він обіцяв нам марсіанські, женевські, бухарестські і ще якісь формати. З’ясувалося, що все що йде до одного формату «Банкова-Кремль», — прокоментувала співголова парламентської фракції «ЄС» Ірина Геращенко.
Володимир Зеленський став президентом України у 2019 році. Наступні вибори глави держави мають відбутися у 2024-му.