«Щоразу, коли таке бачу, перебуваю в шоці»: Верховний комісар ООН на місці обстрілу у Харкові
Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді 17 липня втретє відвідав Харків. ООН надала семи громадам Харківської області 10 генераторів для критичної інфраструктури та продовжить фінансову підтримку постраждалих внаслідок російської агресії.
В якому стані будинок на Гагаріна
Наслідки російського удару по проспекту Гагаріна 22 червня Верховному комісару ООН Філіппо Гранді показав Харківський міський голова Ігор Терехов. З даху пошкодженої п’ятиповерхівки будівельники демонтують розбитий шифер та пошкоджену кроквяну систему. Експерти мають дати оцінку зруйнованій частині будинку, наступний етап — підготовка проєкту відбудови.
«На щастя, будинок не треба зносити. Тут ми «замонолитимо» плити — і все. Цю офісну будівлю тільки побудували, — показує Терехов навпроти. — А це автовокзал».
У будинку мешкала дружина нещодавно звільненого з російського полону, розповів Терехов. Її врятувало те, що перед обстрілом вона поїхала до чоловіка в інше місто.
Навколо епіцентру удару обмаль уцілілих вікон.
Внаслідок обстрілу на проспекті Гагаріна загинули двоє людей — чоловік, який йшов повз, та пасажирка тролейбуса. Ще одна людина того дня загинула на території підприємства в іншому районі міста. Пів сотні людей дістали поранень.
«Держава-агресорка не припинить, поки її не притиснеш»
76-річна мешканка першого поверху одного з під’їздів дому Ольга Дяковецька була на кухні, коли стався обстріл. Жінку вдарило шматком вікна. Ще більше зачепило її 77-річного чоловіка.
«Кухонне вікно, коли випадало, накрило чоловіка і по голові вдарило, він стояв і опинився навпочіпки. Мені шматок верхньої балки вдарив по голові, досить відчутно», — розповідає Ольга.
Після обстрілу чоловік і досі отримує медичну допомогу — ходить по лікарях. Згадуючи той день, Ольга вважає, що від більших поранень уламками скла її частково вберегли штори. В одній з кімнат вони не дали склу розлетітися.
«Така сила жахлива! Усі ящики розкрило, все, що було в ящиках висипало, зворотна хвиля. Заяву на компенсацію [за пошкодження] ми підготували, але нам сказали вікна не включати, тому що взявся оплатити Данський фонд, але це два-три місяці, чекати довго. У вересні-жовтні вже холодно», — каже Ольга Дяковецька.
Мешканка будинку впевнена, що самостійно Україна не здатна витримати російську навалу.
«Держава-агресорка не припинить, поки її не притиснеш. А притиснути Україна сама не зможе, ми не такі потужні, як ця держава-агресорка. Нам, звісно, потрібна допомога, ще й яка допомога», — говорить Ольга.
Що сказав Верховний комісар ООН
Підтримку жителям міста та області під час третього візиту до Харкова пообіцяв Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді.
На зустрічі з представниками влади він зокрема говорив про підготовку до опалювального сезону. ООН надала 10 електрогенераторів для критичної інфраструктури семи громадам Харківської області — Богодухівській, Первомайській, Валківській, Безлюдівській, Лозівській, Височанській та Чугуївській, повідомили у Харківській ОВА.
На місці обстрілу у Харкові Гранді сказав, що такі удари, як 22 червня, неприпустимі.
«Я, на жаль, дуже часто бачу таку картину, і щоразу, коли я це бачу, перебуваю в шоці… Це неприпустимо. Учора я відвідував дитячу лікарню в Києві, у мене була така сама реакція. Цього ранку я також побачив одну зі зруйнованих теплових станцій — така сама реакція. В Україні я першочергово для того, щоб виказати солідарність народу України. А також і з більш практичною місією, бо уряд України хоче посилити, пришвидшити допомогу для підготовки до зими», — коментує Філіппо Гранді.
Багато викликів стосується інфраструктури.
«Це виходить за межі нашої організації. Але ми продовжуємо співпрацювати з урядом України, владою на місцях заради того, щоб допомогти людям. Вчора я оголосив, що UNCHR виділяє 100 млн доларів на допомогу в зимовий період. Вчора я обговорив це з президентом України Володимиром Зеленським, а також з губернатором і мером Харкова. Ми пріоритезуватимемо цю допомогу на те, щоб видавати грошові кошти для людей», — додає він.
Верховний комісар ООН також нагадав, що Агентство ООН у справах біженців відкрило у Харкові консультаційний простір «Свій».
«Ми не можемо робити велику перебудову, реконструкцію, але ми можемо надати засоби для швидкого ремонту. Наприклад, сьогодні мер спитав, чи можемо ми допомогти людям модульними будиночками. Ми готові допомогти для тих, хто потребує цього», — пояснює Гранді.
З липня у Раді безпеки ООН головує росія. Чи вважає справедливим пан Гранді ситуацію, коли держава-агресор і досі має право голосу, продовжуючи вчиняти злочини в Україні, Верховний комісар у справах біженців сказав:
«Звичайно, це більш політичні питання, до яких я не маю ролі. Але моя роль — висвітлювати і нагадувати про те, що руйнування цивільної інфраструктури, вбивство цивільних громадян — те, що неприпустиме за міжнародним гуманітарним правом. І також я бачу, що порушення міжнародного гуманітарного права призводять до великого переміщення, що також ще більше посилює негативні наслідки на людей».
Через повторний російський наступ на півночі Харківщині переселенцями стали близько 12 тисяч людей.