Web Analytics
СБУ заявила про викриття мережі Telegram-каналів, підконтрольних російським спецслужбам | MediaPort

Служба безпеки України повідомила про викриття мережі Telegram-каналів, які, за даними слідства, працювали під керівництвом спецслужб Російської Федерації. Керівник мережі в розшуку, ще двох підозрюваних затримали. 

Про викриття мережі 1 лютого повідомив у Facebook речник Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

У відомстві вважають, що агентурну мережу створив так званий 85-й Головний центр спеціальної служби Головного управління Генерального штабу Збройних сил Росії — він спеціалізується на хакерських атаках та інформаційно-психологічних операціях, зокрема у соцмережах.

Служба безпеки також наводить паспортні дані кількох співробітників центру.

Інфографіка: Facebook/Владислав Абдула
Інфографіка: Facebook/Владислав Абдула

«До складу мережі входили мешканці Харкова та Одеси, активісти так званої «руської весни». Вони наразі «базуються» на території підконтрольної Росії «ПМР» — Придністровської Молдовської Республіки в Тирасполі. Спецслужби країни-агресора залучили українських громадян до створення та адміністрування низки політичних всеукраїнських і регіональних Telegram-каналів», — розповів Абдула.

За його даними, йдеться про канали «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чорний квартал», «Политический расклад», «Нетипичное Запорожье», «Тремпель Харьков», «Одесский фраер», «Днепр live», «Николаев live», «Херсон live».

Керівником слідство вважає одесита, одного із організаторів масових заворушень під час одеського «Антимайдану». Наразі він у розшуку за кількома статтями Кримінального кодексу України.

«Фігурант особисто адмініструє 12 Telegram-каналів, спілкується з замовниками матеріалів, звітує російським кураторам про виконану роботу та погоджує можливість розміщення замовних матеріалів. Вартість розміщення публікацій становить від кількох сотень у регіональних і до 25-30 тис. грн на всеукраїнських каналах», — зазначають у пресслужбі СБУ.

Служба безпеки вже встановила 50 замовників, які перерахували кошти за публікацію матеріалів. Слідчі перевіряють, чи причетні вони до злочинів у сфері інформбезпеки.

За висновками лінгвістично-психологічної експертизи, матеріали, які поширювали у Telegram-каналах, були направлені на «створення панічних настроїв, загострення і дестабілізацію ситуації у суспільстві».

У СБУ вважають, що виконавці намагалися дискредитувати органи влади, впливати на державну політику, штучно створювати соціальну напругу та підбурювати протестні настрої.

«Спецслужби Росії дозволили учасникам мережі самостійно організувати механізм монетизації. Транзакції проводили через мережу спільників, які відкрили рахунки в українських банках для отримання «гонорарів» за публікацію замовних матеріалів. Потім виконавці конвертували гроші у валюту і переводили у невизнану «ПМР», Молдову чи Росію», — розповіли у відомстві.

У Києві також затримали одну з ключових фігуранток у справі — громадянку України. Їй та ще одній учасниці агентурної мережі оголосили підозру за ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України.

Фото: ssu.gov.ua
Фото: ssu.gov.ua

Оперативники також перевіряють, чи причетна затримана до збирання відомостей, що становлять державну таємницю — також на користь російських спецслужб. У жінки вилучили електронний носій з персональними даними великої кількості правоохоронців — вона взяла його з собою на відпочинок до Домініканської Республіки. 

«СБУ неодноразово отримувала дані щодо використання цього регіону для конспіративних зустрічей співробітників спецслужби РФ з агентурним апаратом», — зауважують у Службі безпеки.

Також заочну підозру у держзраді оголосили очільнику мережі, який переховується за кордоном.