СБУ затримала посадовця Харківської міськради за підозрою в державній зраді
За версією слідства, заступник директора одного з департаментів міськради працював на ФСБ РФ. Суд взяв посадовця під варту на два місяці.
Контррозвідники СБУ затримали підозрюваного у співпраці з Федеральною службою безпеки Російської Федерації 5 березня у Харкові, повідомив представник департаменту контррозвідки Служби безпеки України Володимир Настюк сьогодні під час брифінгу в Києві.
Затриманий — громадянин України, заступник директора одного з департаментів Харківської міської ради.
Посадовцю оголосили підозру за ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада). Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб.
СБУ також оприлюднила відеозапис із кадрами затримання і розповіддю підозрюваного про обставини справи.
«У 2016 році познайомився з Ушаковим Олександром Юрійовичем, який являвся, являється працівником ФСБ Російської Федерації. Після вербування мене Олександр Юрійович створив відпрацьовані канали зв’язку у вигляді електронної пошти, через чернетки, телеграм-канали, а також зустрічі в інших країнах, таких, як Росія, Білорусь, Чехія, Греція», — говорить чоловік.
Як розповідає людина на відео, Ушаков ставив йому завдання, питання, відповіді на які посадовець мав підготувати. Інформацію посадовець передавав за вже створеними каналами зв’язку або особисто під час зустрічі.
«Були цікаві теми соціально-політичної ситуації в Україні, в Харкові, соціально-економічної ситуації, молодіжного руху, діяльності, яку треба здійснити для запобігання якихось виборчих процесів, а також про працівників місцевих органів влади», — сказав затриманий.
За словами Настюка, 43-річний Олександр Ушаков — полковник, кадровий співробітник ФСБ. Він також фігурує як помічник міністра освіти Ніжегородської області.
«Ця посада використовується російською спецслужбою як прикриття у тому числі для проведення розвідувально-підривної діяльності проти України. У сферу обов’язків Ушакова за цією посадою входять питання міжнародного співпробітництва у науковій та освітній сферах, участь у різноманітних заходах дає йому можливість спілкуватися і налагоджувати контакти з представниками органів влади, управління, місцевого самоврядування, науковцями, студентською молоддю і використовувати їх як цінні джерела актуальної, розвідувальної інформації», — сказав співробітник СБУ.
За версією СБУ, посадовець познайомився з полковником ФСБ Ушаковим у 2016 році у місті Нальчик Кабардино-Балкарської республіки РФ, де харків’янин перебував у туристичній поїздці. Завербували його у 2017-му.
«Слід зазначити, що громадянин України був доволі цінним джерелом інформації для російської спецслужби, про це, зокрема, свідчить те, що Ушаковим проводилися зустрічі з ним на території третіх країн, зокрема, у місті Прага (Чехія), місті Салоніки (Греція), місті Мінськ (Білорусь), а також неодноразово на території РФ у місті Бєлгород», — зауважив Настюк.
Ці поїздки, за словами Володимира Настюка, харківський посадовець «легендував туристичною метою або участю у громадських заходах».
«Нами встановлено, що громадянин України, використовуючи своє службове становище, а також доступ до різного роду інформаційних масивів та матеріалів збирав і передавав для російських спецслужб інформацію про молодіжні організації і рухи, їх лідерів, діяльність та фінансування релігійних громад різних конфесій, національно-патріотичні об’єднання громадян, їх проекти, керівників, ступінь впливу на розвиток ситуації, співробітників Харківської міської ради тощо», — сказав співробітник СБУ.
Деякі видання, наприклад «Depo. Харків», вказують ім’я затриманого заступника директора (Департамент у справах сім’ї, молоді та спорту) — Семен Хмельницький. Представник СБУ це не підтверджує і не спростовує.
«Наразі той об’єм інформації, який ми виклали на брифінгу, він чітко регламентований дозволом слідчого, який здійснює досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні. Ми говоримо, що це є працівник Харківської міської ради. Наразі я не маю право озвучувати прізвище цього посадовця», — зазначив Настюк.
У Службі безпеки не можуть сказати, чи були у підозрюваного спільники. «Але ми можемо чітко говорити, що посадовець мав можливість через своє службове становище, а також доступ до різного роду інформаційних масивів і матеріалів глибоко, всебічно і доволі на високому аналітичному рівні узагальнювати і консультувати іноземну сторону щодо серйозних глибинних процесів у широкому спектрі суспільно-політичних відносин не тільки Харківського регіону, а й загалом України», — сказав Володимир Настюк.
СБУ також підозрює у державній зраді колишнього голову Адміністрації Холодногірського району Харкова Максима Мусєєва (від займав цю посаду з 2012 року і був звільнений під час слідства, наприкінці 2018-го). Сам посадовець звинувачення заперечує і називає сфабрикованими. Київський райсуд Харкова оголосив Мусєєва в розшук на території України і міжнародний розшук.
Читайте MediaPort у Telegram