Щонайменше 70 обшуків, за даними Національного антикорупційного бюро, проводять 21 липня працівники Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань та Офісу генпрокурора щодо працівників НАБУ.

Служба безпеки України повідомила про затримання одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова. Йому готують підозру за ст. 111-2 Кримінального кодексу України — пособництво державі-агресору.

«За матеріалами справи, цей високопосадовець із дислокацією у м. Дніпро координує діяльність Бюро у прифронтових областях України (Дніпропетровська та Запорізька), при цьому має контакти з представниками країни-агресора та допомагає своєму батьку-підприємцю вести незаконну торгівлю з рф. Як встановило розслідування, він виступав посередником у продажі партій технічної коноплі свого батька до рф (республіка Дагестан). Також перевіряється інформація щодо контактів Магамедрасулова з російськими спецслужбами і передачі їм таємної інформації, зокрема щодо запланованих слідчих дій», — вказує СБУ.

За даними СБУ, Руслан Магамедрасулов приховував російське громадянство батька.

Окремо СБУ розслідує факти контактів керівника управління НАБУ із народним депутатом-втікачем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком, «який пов’язаний зі спецслужбами рф та, як встановило слідство, має значний вплив на діяльність НАБУ». Христенка заочно підозрюють у держзраді та зловживанні впливом.

«Як встановило розслідування, Федір Христенко був завербований фсб рф ще за часів Януковича і наразі перебуває у тісному зв’язку із Юрієм Іванющенком (відомим як Юра Єнакієвський), котрий є резидентом фсб та «смотрящим» від російської спецслужби за «ДНР». Крім того, Христенко був зв’язковим колаборанта Армена Саркісяна (відомого як Армен Горлівський), який загинув від вибуху в одному з елітних московських ЖК на початку 2025 року. За наявною інформацією, Христенко активно виконував завдання російської спецслужби під час Революції Гідності. Зокрема, для організації «Антимайдану» він задіяв підконтрольних собі приватних перевізників для транспортування «тітушок», — інформує СБУ.

За даними спецслужби, Христенко знав Магамедрасулова з часів спільного навчання у Донецькому університеті.

«Ще один із його зв’язків — це керівник підрозділу детективів НАБУ Олександр Скомаров, з яким Христенко перебуває у тісному контакті. Зафіксовано, як у 2022 році, під час повномасштабного вторгнення, дружина Скомарова виїжджала за кордон на автомобілі, що належав дружині Христенка. Скомаров брав участь у конкурсі на очільника ще одного правоохоронного органу України — Бюро економічної безпеки. Слідство встановило, що у разі виграшу конкурсу, український олігарх Ігор Коломойський сподівався, що Скомаров, як новий керівник БЕБ, сприятиме закриттю кримінального провадження щодо нього. Відповідна інформація підтверджена доказами переписки Коломойського з одним зі своїх підлеглих», — вказує СБУ.

Підлеглі Скомарова, за даними слідства, сприяли втечі бізнесмена Боголюбова. Як зазначає СБУ, вони супроводжували олігарха-втікача під час перетину кордону України.

Коментар НАБУ

За даними НАБУ, СБУ, ДБР та ОГП проводить щонайменше 70 обшуків щодо 15 працівників НАБУ «без судових ухвал».

«Підставами для цих дій у переважній більшості випадків називаються участь окремих осіб у дорожньо-транспортних пригодах. Проте деяким працівникам інкримінують можливі зв’язки з країною-агресором. Ці факти не є взаємопов’язаними […] Водночас зазначимо, що ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади. Проте це не може бути підставою для зупинення роботи всієї інституції», — зазначає НАБУ.

Під час одного з обшуків до детектива застосували фізичну силу за відсутності опору з його боку,  стверджують у відомстві.

СБУ ініціювала позапланову перевірку стану охорони державної таємниці:

«Вона стосується працівників НАБУ, які мають доступ до державної таємниці та до проведення негласних слідчих (розшукових) дій. За результатами цієї перевірки СБУ може отримати інформацію про триваючі та заплановані НАБУ і САП оперативні заходи та слідчі дії. Розголошення цієї інформації може зірвати слідчі дії та триваючі розслідування».

Крім того, триває планова перевірка Держспецзв’язку, що охоплює технічну інфраструктуру НАБУ.

Директор НАБУ Семен Кривонос перервав службове відрядження до Великої Британії та повертається в Україну.