Саміт НАТО у Вільнюсі: опубліковано текст підсумкового комюніке
Союзники погодили пакет із трьох елементів, які мають наблизити Україну до НАТО.
Про це оголосив генсек НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє «Європейська правда».
«Перше — це нова багаторічна програма підтримки для України, яка уможливить перехід з радянських до натовських стандартів тренування та доктрин», — сказав Столтенберг.
Друге — утворення нової Ради Україна-НАТО, яка стане форумом для консультацій та ухвалення рішень, де «ми зустрічатимемось як рівні».
«Третє — ми підтвердили, що Україна стане членом НАТО, і погодились вилучити вимогу про План дій щодо членства. Це змінить шлях України з двокрокового процесу до однокрокового процесу. Ми також дали зрозуміти, що ми оголосимо про запрошення Україні приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться і будуть досягнуті умови», — оголосив генсек НАТО.
На сайті НАТО ввечері 11 липня опублікували текст підсумкового комюніке саміту лідерів Альянсу із 90 пунктів.
«З найважливішого для України — у підсумковому комюніке Альянс погодився прибрати План дій щодо членства в НАТО для України, але поки що не дав запрошення для вступу», — відзначає Ліга.нет.
НАТО підтверджує зобов’язання, взяте на саміті 2008 року в Бухаресті, про те, що Україна стане членом Альянсу.
«Сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за рамки необхідності ПДЧ. Україна стає все більш оперативною та політично інтегрованою в Альянс і досягла суттєвого прогресу на шляху реформ», — йдеться в документі.
Тепер міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес України в рамках адаптованої річної національної програми: «Ми зможемо направити запрошення Україні приєднатися до Альянсу, коли союзники погодяться і будуть виконані умови».
Учасники новоствореної Ради Україна-НАТО будуть рівноправними членами та вирішуватимуть завдання на шляху вступу України до Альянсу.
росія є найбільш значною і безпосередньою загрозою безпеці союзників, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні, вказано у документі. Держава-агресорка несе повну відповідальність за незаконну, нічим не виправдану та неспровоковану агресивну війну проти України. В Альянсі також заявили, що Білорусь та Іран повинні припинити свою допомогу росії і повернутися до дотримання міжнародного права.
На організованому у Вільнюсі заході на підтримку України президент України Володимир Зеленський сказав, що вірить у рішення партнерів України, яке зробить НАТО сильним і рішучим.
«Я хотів би, щоб ця віра стала впевненістю — впевненістю в рішеннях, на які ми заслуговуємо — всі ми заслуговуємо — і яких очікує кожен наш воїн, кожен наш громадянин, кожна наша мати, кожна наша дитина. І хіба це — завелике бажання? НАТО дасть Україні безпеку. Україна зробить Альянс сильнішим», — сказав Зеленський.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба розчарований рішенням саміту, в якому не було бажаного для Києва запрошення, повідомляє Bloomberg.
«Ми будемо й далі працювати з нашими партнерами, аби цей процес рухався далі», — сказав він.
Саміт НАТО продовжиться 12 липня, заплановане інавгураційне засідання Ради Україна-НАТО.
«Завтра продовжимо нашу роботу у Вільнюсі. Наша оборона — перший пріоритет. І я вдячний партнерам за готовність робити нові кроки. Більше зброї для наших воїнів — більше захисту життя для всієї України. Привеземо в Україну нові важливі інструменти захисту. Заплановані двосторонні зустрічі — з американськими, канадськими, німецькими, британськими, нідерландськими, японськими та іншими партнерами», — повідомив Зеленський.