Російські пропагандисти поширили фейк про військових з Харківщини та «невідому хворобу» — огляд VoxCheck
Пропагандисти рф намагаються дискредитувати Збройні сили України. Цього разу вигадали фейк про військових з Харківщини, які нібито заразили невідомою хворобою бійця Інтернаціонального легіону. Мовляв, унаслідок поширення хвороби серед польських військових десятеро людей померли. Аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck спростовують російський фейк.
Фейк: військові з Харківщини інфікували польських бійців
У мережі поширюють інформацію, нібито на Харківщині українські військові заразили польського бійця Інтернаціонального легіону невідомою хворобою. Мовляв, до села Синьківка Куп’янського району приїхали «найманці» з Польщі. Вони мали посилити 14 окрему механізовану бригаду, яка там дислокувалася.
За вигадками пропагандистів, після інфікування польського бійця ввели у медикаментозну кому, щоб виграти час для протидії невідомій хворобі. Згодом його перевезли до лікарні у Жешуві, де боєць розповсюдив вірус. Відтак у Польщі від захворювання померли 10 і заразились 100 людей. У дописах користувачі посилаються на статтю Associated Press.
Як насправді?
Аналітики VoxCheck разом з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» проаналізували статтю, на яку посилаються пропагандисти. У ній дійсно йдеться про те, що у Польщі розслідують причину спалаху хвороби легіонерів у місті Жешуві, від якої загинули семеро людей та ще понад 100 заразились.
Але є важливий нюанс — хвороба не передається від людини до людини. Влада Польщі почала перевіряти водогони, де могли розвиватись бактерії, адже зараження відбувається від вдихання крапель води, які містять бактерію Legionella.
Що ж це за інфекція? Хвороба легіонерів або легіонельоз — це легенева інфекція, яку спричиняє бактерія Legionella. Найпоширенішим способом зараження є кондиціонери, зволожувачі повітря, басейни, джакузі, а також крани, душові кабіни, якими нечасто користуються. У цих системах можуть виділятися дрібні краплі зараженої води, які вдихає людина. Захворювання здебільшого вражає людей старшого віку. Хворобу лікують антибіотиками, вакцини від хвороби наразі не існує.
У новині вказують, що всі загиблі були похилого віку та мали супутні захворювання. Про бійців Інтернаціонального легіону у статті не йшлося. Аналітикам також не вдалось знайти інформацію про співпрацю бійців Інтернаціонального легіону та 14 окремої механізованої бригади на Харківському напрямку, а також новину про госпіталізацію польського бійця.
Розслідування поширення хвороби
Перший випадок зараження легіонельозом виявили 17 серпня у Жешуві. Наступного дня в місті відібрали 105 проб води, у сусідніх повітах — ще 8. Регіональний санітарний інспектор Підкарпатського воєводства Адам Сідор заявив, що у 4 із 9 проб води, узятих із водогону у Жешуві, виявили бактерії легіонелли. Водночас у пробі води з квартири інфікованого подружжя бактерії не знайшли. Сідор вказав, що найближчим часом епідеміологи опублікують звіти, які допоможуть встановити точну причину раптового поширення хвороби.
Як пояснила лікарка-інфекціоністка Лідіч Стопира, ситуація, коли незалежно одне від одного в кількох місцях раптом почалася хвороба легіонерів, є дивною. Імовірно, причиною поширення недуги може бути водопостачання.
Через місто Жешуві перевозять зброю для України. Саме тому заступник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин заявив, що служби перевірять причетність росії до розповсюдження захворювання.
Джерело: Всесвітня організація охорони здоров’я
Марні зусилля пропагандистів
В Україні за останній рік не реєстрували жодного випадку захворювання на легіонельоз. Проте це не заважає пропагандистам поширювати дезінформацію, говорить керівниця VoxCheck Світлана Сліпченко.
«Пропагандисти рф регулярно вигадують фейки про спалахи найрізноманітніших хвороб в Україні. Особливо активно ці меседжі почали поширювати після підриву Каховської ГЕС. Так російські пропагандисти намагаються дискредитувати систему охорони здоров’я України: начебто українська медицина неспроможна протистояти епідеміям. До того ж пропагандистам треба принизити військових — мовляв, армія в Україні слабка, бійці хворі, ще й поширюють інфекції серед громадян країн-партнерів. Насправді ж нічого, окрім дезінформації та маніпуляції фактами, у цих повідомленнях росіян немає», — говорить Сліпченко.
Читайте також: Російська пропаганда поширила фейк про «чорних трансплантологів» у Харкові — VoxCheck