Web Analytics

Російська пропаганда запустила фейк про харківську лікарню — огляд VoxCheck

Російські пропагандисти поширюють фейк про Харківську міську лікарню №3 у Новобаварському районі. За вигадками росіян, одне з її відділень ізолювали від цивільних, адже там нібито лікують лише польських військових. Насправді ж це дезінформація. Спростування від аналітиків фактчекінгового проєкту VoxCheck.

У мережі поширюють скриншот листування, у якому нібито лікар Харківської міської лікарні №3 повідомляє, що в хірургічному відділенні надають меддопомогу пораненим іноземним військовим, зокрема полякам. Автори допису вказують, мовляв, територія ізольована для цивільних пацієнтів.

Скриншот допису російських пропагандистів

На фейковість інформації вказують кілька моментів, говорять аналітики VoxCheck, які разом з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» розвінчують російську пропаганду про медицину. 

  1. Немає доказів, що людина, яка повідомила про нібито іноземних найманців у Харківській лікарні №3, насправді є лікарем. Адже на скриншоті або у дописі не вказане ім’я або інші ознаки, що це лікар вказаного медзакладу. Автори фейку могли самі створити це листування з ким завгодно, тож скриншоти нічого не доводять.
  2. У зазначеній лікарні немає хірургічного відділення, лише хірургічний кабінет. Тобто пацієнтів лікують амбулаторно у кабінеті, можливостей для госпіталізації немає.
  3. Також інформація, нібито лікарня не приймає цивільних пацієнтів, неправдива. Аналітики зателефонували за вказаними на сайті номерами. У колцентрі та в реєстратурі повідомили, що прийом пацієнтів не припиняли. Також запис до лікаря доступний на сайті Helsi.me. 

Аналітики звернулись за коментарем до адміністрації Харківської міської лікарні №3. У медзакладі повідомили, що інформація про лікування польських або військових інших національностей не відповідає дійсності.

«Також повідомляємо, що станом на сьогодні в стаціонарних відділеннях лікарні (терапевтичне та неврологічне) отримують лікування виключно цивільні хворі», — заявили в адміністрації лікарні.

Відповідь адміністрації Харківської міської лікарні №3 на запит VoxCheck

Подібні фейкові дописи свідчать про спроби росіян дискредитувати і медицину, і армію України, говорить заступниця керівниці VoxCheck Валерія Степанюк.

«По-перше, росіяни намагаються довести, що проти них воюють не лише українці, а й іноземні найманці. Так їм легше пояснювати поразки на фронті. Також вони вчергове намагаються довести, що Україною «хтось керує» — поляки, американці тощо. По-друге, росіяни прагнуть дискредитувати українську систему охорони здоров’я, аби цивільні жителі боялися залишитися без медичної допомоги. Посіяти паніку, розпалити ворожнечу серед українців — типові цілі російської пропаганди», — говорить Степанюк.

Читайте інші огляди VoxCheck

Блок новин за темою