Російська пропаганда поширила фейк про «чорних трансплантологів» у Харкові — VoxCheck
Фейки про «чорних трансплантологів» — один із найпопулярніших наративів російської пропаганди, особливо останнім часом. Нещодавно ворог використав фото розкопки братської могили у звільненому з-під окупації в жовтні 2022 року місті Лиман на Донеччині як доказ існування «чорних трансплантологів» у Харкові. Навіщо росіяни поширюють ці фейки про торгівлю органами в Україні — пояснюють аналітиків фактчекінгового проєкту VoxCheck.
Фото масового поховання жертв «чорної трансплантології»: фейк пропагандистів
У мережі поширюють повідомлення про те, що начебто під час розкопок могили біля лікарні №6 у Харкові знайшли трупи без органів, зокрема немовлят. А голова Всеукраїнської федерації багатодітних сімей Тетяна Захарова нібито висловила побоювання, що новонароджені могли бути продані «безпринципним дослідникам або клінікам, які роблять ін’єкції краси стовбуровими клітинами».
Скріншот допису
Що зображено на фото?
Аналітики VoxCheck разом з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» вивчили це фото. За допомогою зворотного пошуку в Google вони знайшли оригінал фото — виявилося, що насправді на ньому зображено ексгумацію тіл із братської могили в Лимані на Донеччині. Його українські війська повернули на початку жовтня 2022 року. Тоді ж у звільненому місті почали ексгумацію загиблих під час окупації. Між Лиманом та Харковом — майже 200 км.
Незаконний продаж органів
Матеріал, який зараз поширюють пропагандисти, написаний ще 14 років тому. Це набір цитат зі статті Грема Сміта, московського кореспондента канадської газети The Globe and Mail. Стаття опублікована на сайті Європейського центру права та справедливості.
Свого часу ситуацію коментував директор Інституту проблем кріобіології й кріомедицини НАН України Грищенко Валентин Іванович. В інтерв’ю «Дзеркалу тижня» він пояснив, що сама ідея викрадення дітей заради стовбурових клітин є безглуздою. Серед джерел стовбурових клітин є:
- Ембріональні клітини, що утворюються в перші дні розвитку організму. Їх можна отримати тільки при штучному заплідненні яйцеклітини поза організмом — «у пробірці».
- Матеріал після штучного переривання вагітності. Використовується лише за письмової згоди жінки.
- Плацентарна кров, що залишається в пуповині після пологів. Раніше вона разом з плацентою йшла у відходи, тепер її використовують як джерело стовбурових клітин. Стовбурові клітини з плацентарної крові — найбільш невинний, етично нейтральний і простий спосіб їх отримання.
У жодному з випадків дитячі органи не потрібні. Ще 14 років тому Офіс Генерального прокурора України та Міністерство охорони здоров’я України спростували інформацію про використання органів новонароджених з метою отримання стовбурових клітин. А Координаційний центр трансплантації органів заявив про відсутність сенсу у використанні органів немовлят з метою трансплантації, оскільки незрілі органи не можна використовувати для пересадки дорослій людині через їхню функціональну неповноцінність. Тоді ексгумували похованих дітей та біоматеріали на 17-ому кладовищі Харкова. Фактів, що свідчили б про викрадення й торгівлю дітьми або їхніми органами, не встановили.
Джерело: Міністерство охорони здоров’я України
Фейки про «чорну трансплантологію»: хронологія
Подібні фейки рф поширює на фоні резонансних подій, які нібито задають умови для неї. Під час Революції Гідності ймовірними «жертвами трансплантологів» виступали «майданівці». Після 2014 року ця роль перейшла до українських захисників, а «торгівля органами» перенеслася на фронтові території. Жодних підтверджень подібної діяльності в Україні за межами прокремлівських ЗМІ немає.
З 2017 року фейки про «чорну трансплантологію» стали частиною дезінформаційної кампанії проти медичної реформи в Україні. У 2020 році поширювали фейк про те, що в Україні планують медичний геноцид через впровадження «злочинних» законів. На початку 2022 року прийняли нову редакцію закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини». Писали, нібито вона спрощує процедуру вилучення органів без згоди людини та легалізує чорний ринок торгівлі органами. Насправді ж новий закон прибрав із процесу трансплантації надлишкову бюрократизованість та деталізацію. Про легалізацію чорного ринку теж мова не йде: згідно з законом, купувати та продавати органи заборонено.
Наратив про трансплантологію «реанімували» після повномасштабного вторгнення. Як і раніше, хвиля поширення припадає на час активних бойових дій чи знакових подій, як-от День захисту дітей. Загалом із 2022 року з’являються вкиди, сфокусовані саме на дітях. Так росіяни намагаються демонізувати українських захисників і представити окупантів як «миротворців».
Методика створення «трансплантологічних» фейків»
Метод 1: фальшиві свідки чи експерти. У 2015 році з’явилося відео з російськомовним чоловіком, який приховував обличчя та позиціонував себе як «співробітник СБУ». Він розповідав нібито про спеціальну медичну бригаду, яка отримувала замовлення від країн Заходу на продаж органів загиблих в зоні АТО. СБУ того ж року заперечило цю інформацію. Утім, відео продовжують застосовувати у пропагандистських цілях, зокрема у 2022 році його просували в Tik Tok.
Метод 2: сфабриковані «документальні» відео. Пропагандисти намагаються додати вагомості своїм вигадкам, начитуючи їх на фоні псевдодокументального відеоряду. Як правило, вони складаються з нарізок відеокадрів, інтерв’ю, вирваних з контексту, чи інтерв’ю з підставними особами.
Мета фейків про «чорну трансплантологію» в Україні
-
Дискредитувати українську владу. У нелегальній торгівлі органами чи її підтримці росія почергово звинувачує Службу безпеки України, Міністерство охорони здоров’я України, місцеву владу прифронтових міст чи окремих політичних діячів. Це дискредитує інститут державної влади загалом, впливає на рівень довіри населення до влади. Чим менше люди довіряють владі, тим більш вразливими вони стають до поширення паніки.
-
Викликати паніку серед населення. Вигадки про «чорних трансплантологів», які викрадають людей та розпродують їх на органи націлені на створення панічних настроїв. Коли людина панікує, їй важче мислити критично.
- Знищити імідж України. Поширюючи неправдиві заяви про нелегальну торгівлю органами в Україні, росія створює уявлення, що влада країни підтримує злочинну діяльність. Це виступає своєрідним інформаційним алібі, яке дозволяє їй надалі легітимізувати військову агресію.
Як вберегтися від російських фейків?
Чим менше російського контенту ми споживаємо, тим краще, пояснює керівниця VoxCheck Світлана Сліпченко.
«Ми можемо створити собі своєрідні «запобіжники» від впливу російської пропаганди: користуватися офіційними джерелами інформації, довіряти ЗМІ із гарною репутацією. Якщо хтось переслав вам повідомлення і ви бачите, що там немає фактів, посилань на першоджерела, використані емоційно забарвлені слова, страшні образи, то варто засумніватися. Ставте собі питання:
- Кому це повідомлення вигідне?
- Хто підбурює мене на якісь дії?
- Хто намагається викликати в мене негативні емоції?
- Це потрібно Україні чи ворогові?
Найчастіше наші аналітики зустрічають ворожу дезінформацію на анонімних телеграм-каналах», — говорить Сліпченко.
Читайте також: «Медичні» фейки про Харківщину поширює російська пропаганда — огляд VoxCheck