Web Analytics

РНБО доручила перевірити нардепів, які підписували «Харківські угоди»

Рада нацбезпеки й оборони доручила Службі безпеки України перевірити обставини підготовки та ратифікації «Харківських угод» 2010 року, за якими Україна продовжила термін перебування російського флоту в Криму.

Про це розповів на брифінгу 11 березня секретар РНБО Олексій Данілов.

Він нагадав, що у травні 2008 року РНБО ухвалила рішення, за яким Кабінету міністрів доручили підготувати законопроєкт щодо припинення з 2017 року дії міжнародних угод про тимчасове перебування на території України Чорноморського флоту Росії.

«Цей законопроект з невідомих нам причин не був розроблений. Ми вважаємо, що це була перша цеглина, з якої почалося руйнування усієї системи нашої безпеки. Це призвело до того, що у 2010 році з’явилися так звані «Харківські угоди», які у безпрецедентно короткий проміжок часу — через чотири дні після підписання — були ратифіковані депутатами Верховної Ради», — зазначив Данілов.

Він наголосив, що «ланцюжок зради» почався не у 2014 році, а у 2010-му.

«Без підтримки народних депутатів, які своїм голосуванням ратифікували «Харківські угоди», фактично відчинивши двері військовому вторгненню, не могли б відбутися спроба анексії Криму ітимчасова окупація окремих районів Донецької та Луганської областей», — додав секретар РНБО.

За такі дії, на його переконання, має настати не лише політична, а і кримінальна відповідальність.

«Є окреме доручення Службі безпеки України з’ясувати, у який спосіб ці 236 депутатів голосували з цього питання. І якщо СБУ вважатиме за необхідне, вона має порушити провадження за ст. 111 статтею Кримінального кодексу «Державна зрада» щодо відповідних осіб», — заявив Олексій Данілов.

Повний список народних депутатів VI скликання, які підтримали ратифікацію «Харківських угод», розміщений на сайті Верховної Ради. Серед них — харків’яни Дмитро Святаш, Алла Александровська, Інна Богословська, Сергій Гусаров.

«Тут дуже багато цікавих персонажів, які на сьогодні продовжують перебувати в українській політиці. Більш того, дехто з них, як, наприклад, пан Литвин (ексспікер Верховної Ради Володимир Литвин — ред.), пропонують себе на посаду ректора державного університету імені Тараса Шевченка. Я перепрошую, але мені було б соромно дивитись в очі студентам», — зауважив очільник РНБО.


Угоду щодо перебування Чорноморського флоту РФ на території України підписали 21 квітня 2010 року в Харкові тодішній президент України Віктор Янукович та президент Росії Дмитро Медведєв. Згідно з документом, термін перебування російського Чорноморського флоту в Севастополі подовжувався з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на п’ять років, якщо будь-яка сторона не висловить заперечення, та встановлювалася орендна плата. У свою чергу, Росія погоджувалася на зниження ціни на газ для України.

За підписання «Харківських угод» Державне бюро розслідувань наприкінці січня 2021 року оголосило підозру в державній зраді Віктору Януковичу, якій утік до Росії.

Фото на головній: Офіс президента України