Резонансна справа без вироку: як на Харківщині заочно судять ексмера Балаклії Фото
За понад рік з моменту передачі до суду справи проти колишнього мера Балаклії Івана Столбового, обвинуваченого у державній зраді, розгляд майже не зрушив з місця. Колишній очільник міста невдовзі після окупації разом з родиною виїхав до росії, тож провадження — спеціальне, тобто заочне. Як у справі визначали суд, на якому етапі розгляд, що кажуть сторони процесу та яким пам’ятають колишнього мера жителі Балаклії? Репортаж «МедіаПорта».


«З Україною і в серці, і в душі»
Кінець лютого — березень 2022 року. Російська армія просувається на Харківщині. Колони техніки з позначками «Z» заходять і в Балаклію. Військові агресора встановлюють блокпости, обшукують цивільних, відбирають транспорт, викрадають людей. Доля багатьох з них невідома й досі.
Мер міста Іван Столбовий у перші дні повномасштабної війни обіцяє залишатися з громадою. Спочатку роздає українську гуманітарну допомогу.
«Ми сьогодні на місці, ми разом з вами, ми з Балаклією, ми з Україною і в серці, і в душі, і будемо робити все можливе, а працюємо щоденно, працюємо і днем, і ночі», — переконує 28 лютого 2022 року Столбовий у відеозверненні, записаному разом з головою Ізюмського району Степаном Масельським.


Невдовзі Столбовий оголошує, де прийматимуть російські вантажі.
«Сьогодні Україна нам повністю нічого не дає. Вчора я говорив з керівництвом російської армії, вони запропонували теж свою допомогу. Це ваше право, брати чи не брати, але ми сьогодні організуємо роботу пунктів роздачі гуманітарної допомоги», — заявив Столбовий у відео, яке поширили місцеві та російські пабліки.
Тоді ж на нараді із заступниками та депутатами міський голова запропонував стати на бік агресора, з’ясували слідчі.
«28 березня міський голова-зрадник провів нараду керівництва Балаклійської міської ради, в ході якої агітував своїх заступників до лояльного ставлення як до окупаційних військ, так і до рф в цілому», — заявили у Харківській обласній прокуратурі у квітні 2022-го.


Очільник Харківської обласної адміністрації Олег Синєгубов заявив, що Столбовий «зрадив інтереси країни, українських захисників та односельців».
«Іван Столбовий зараз збирається працювати з тими, хто вбиває наших людей та руйнує наші міста», — написав Синєгубов у соцмережах.


Прокуратура невдовзі зареєструвала провадження. За місяць посадовець став підозрюваним у державній зраді. Повістку про виклик фігуранта правоохоронці оприлюднили у квітні, коли, за даними слідства, Столбовий вже був поза межами України — разом з родиною виїхав до росії.
Політична кар’єра мера
За свою кар’єру Іван Столбовий неодноразово змінював партії. Був комуністом, представляв Партію регіонів. У 2010-му агітував за кандидата в президенти Віктора Януковича. З його візитом до Балаклії в ході передвиборчої кампанії 2010 року пов’язаний кумедний епізод — на концерті Янукович звертався зі сцени до «жителів Балаклави» — району Севастополя у Криму.
Столбовий очолював Балаклійську райадміністрацію, був депутатом Харківської обласної ради, балотувався до Верховної Ради від «Опозиційного блоку» та двічі обирався мером. Востаннє у 2020 — під крилом «Блоку Кернеса — Успішний Харків».


За прикладом батька пішов і його син Павло. Став депутатом Харківської обласної ради від «Блоку Кернеса — Успішний Харків» та очолив комунальну установу «Офіс реформ Харкова». Після виїзду до рф його звільнили, а Харківська обласна рада на сесії у лютому 2023 позбавила мандата.
«Гнітила росія нас»
У лютому 2022 року в умовах загрози окупації Харківська ОВА, СБУ наказали посадовцям виїхати до безпечних територій. Таку можливість до 7 травня мав і Столбовий, розповідає голова Ізюмської районної військової адміністрації Степан Масельський.
«У всіх можливість була виїхати з міста. Не те що можливість, а було розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації не залишатись на окупованих територіях. У нас вісім громад. Керівники семи громад, за винятком Балаклії, виїхали й працювали на нашій території. Балаклія була відкрита до 7 травня 2022 року. Ми ще доставляли гуманітарні вантажі», — згадує Масельський.


У ті дні він спілкувався зі Столбовим, допоки той не припинив брати слухавку.
«З початку війни з ним була комунікація. Потім, коли ворог заходив в Балаклію, я виїхав перед ними — зрозумів, що вони [окупанти] тут, і виїхав на Ізюм. Він [Столбовий] ще пару днів відповідав на мої телефонні дзвінки, а потім не став відповідати. І потім я побачив відео, де він закликає співпрацювати з окупантами. Я розумію, вже не було йому що відповісти», — каже Масельський.


Рух у центрі Балаклії не зупиняється попри сигнали тривоги. На ринку навпроти місцевої адміністрації питаємо жителів, як вони пережили окупацію та чи пам’ятають колишнього мера.
«Я була присутня, коли він на площі зібрав людей і хліба не було. Він сказав, що вимушений йти на співробітництво, щоб люди були ситі. А там хай вирішує держава, чи наказувати його, чи не наказувати», — каже жителька Балаклії Ярослава Мохонько.
— А те, що він поїхав у росію, що скажете? Це така ознака…
— Ну, видно, забоявся.
Ярослава каже, окупацію переживали тяжко.
«Ми нікуди не виїжджали. Дуже тяжко. Дуже, як вам казати… гнітила росія нас. Гнітила. Вони хазяєва тут були», — продовжує вона.
«Він [Столбовий] допомагав, дівчата! — каже інша жителька Балаклії, яка відмовилась назватися. — А чого його зробили зрадником, що він здав Україну, Балаклію, я взагалі не знаю. Всі потікали, він єдиний залишився, який хоч трохи допомагав народу».


Хліб, який Столбовий роздавав особисто, жителі Балаклії згадуватимуть ще неодноразово.
«По-різному можна хліб роздавати, — вважає начальник Ізюмської РВА Степан Масельський. — Його задача була — не роздавати під фотокарточки, а організувати процес видачі, гуманітарну продукцію для населення до 7 травня, коли не перекрито було. І різними шляхами, в тому числі умовно партизанськими. Повз блокпости завозили, дякуючи волонтерам».
Балаклієць Сергій Терещенко під час окупації намагався не виходити з дому.
«Той, хто цього не пройшов, той не зрозуміє, що таке окупація і що таке росіяни. Росіяни — це гадость. Я всю окупацію просидів вдома, нікуди не виходив. Як тільки зайшли, особливо буряти були першими, це взагалі триндець був. Хто, де, тільки стукнуло — вже біжать. «Хто прийшов, хто був?» Інтернет є? Смартфон є? Обривали всі дроти», — згадує пан Сергій.


— Що у вас було з продуктів, як ви виживали?
— Скільки було продуктів, стільки й було. А потім вже довелося ходити за гуманітаркою. Ми ж не брали. Не хотіли, ми взагалі не хотіли туди ходити. А потім вже… Тут багато таких було, знаєте, колаборантів, словом, гнилих людей. А тоді питають: чого по гуманітарку не ходите? Раз запитали, другий раз запитали. А потім вже дивимось, діватись нікуди.
У родини Івана Столбового по місту були магазини, згадує Сергій Терещенко.
«Один в районі площі. Вони [окупанти] той магазин придавили», — згадує балаклієць.


Підприємництвом займалася дружина мера. Один з її магазинів у самому центрі давно зачинений, вхід до гастронома заростає бур’яном. Навпроти — Алея полеглих героїв, захисників з Балаклії.


Як судять Столбового: позиція обвинуваченого та захисту
Справу Івана Столбового передали до суду у травні 2024-го. У Балаклійському суді не зібрали колегії, тож підсудність змінили на Чугуїв. Матеріали розглядає колегія на чолі з Ігорем Карімовим. У спеціальному провадженні оголосили обвинувальний акт, але далі справа йде повільно.


«МедіаПорт» вирушив на засідання у справі до Чугуївського суду 25 червня, проте воно не відбулося. У суді письмово пояснили причини: крім відсутності прокурора, не встигли сповістити обвинуваченого через газету «Урядовий кур’єр». Територіальне управління Державної судової адміністрації чекає додаткового фінансування для розміщення судових оголошень:
«… до Чугуївського міського суду Харківської області надійшла інформація з Територіального управління Державної судової адміністрації України Харківської області про те, що судові повістки про виклик обвинувачених до суду починаючи з засідань, призначених на 01 червня 2025 року тимчасово не публікуються. Управління направило на адресу Державної судової адміністрації України Довідку про внесення змін до кошторису Територіального управління на 2025 рік з проханням надати додаткове фінансування для подальшого укладення договору на здійснення публікації судових оголошень».


Які докази провини Столбового має слідство? Обвинувачення базується на показах свідків та експертизах, каже прокурор Олег Максюк. Доказів, що росіяни змусили Столбового піти на співпрацю, слідчі не знайшли.
«Що саме він зробив? Він проводив на початку військової агресії рф нараду у міській адміністрації міста Балаклія та пропонував своїм заступникам, депутатам перейти на бік ворога і в повній мірі співробітничати з окупаційними військами рф, надавати всіляку допомогу в проведенні підривної діяльності проти ворога. Є близько восьми допитів свідків, які надають відповідні показання щодо нього. Є відповідні виступи, де він спілкується і пропонує депутатам, заступникам перейти на бік ворога», — пояснює Максюк.
У справі є дві експертизи, в тому числі портретна.
«Є експертиза звукозапису та портретна експертиза, яка підтверджує, що саме це він виступав на цій нараді та пропонував, запрошував депутатів та інших посадових осіб до співпраці з військовими російської федерації та окупаційної влади. Свідки — це заступники Балаклійського міського голови та депутати ради. Вони надавали і надають покази, що саме він робив, кого він закликав, яким чином це відбувалося», — говорить Максюк.


— Була інформація, що його забирали окупанти на допит, затримували його і тримали деякий час? Немає даних, що він у полоні тримався і після того вирішив таке робити?
— У ході допиту свідків ніхто не повідомляв, що його якимось чином чи затримували чи катували, чи він десь перебував в полоні. Таких даних в нас немає. Йому ніхто не погрожував, ні фізично, ні психологічно. Він особисто виступив і сказав, що це моя позиція, засудите ви мене чи ні, але це моя особиста позиція і я вважаю зробити саме так, а саме надавати всіляку допомогу військам російської федерації.
У суді визначили порядок розгляду: після оголошення обвинувального акту мають заслухати свідків та перейти до вивчення письмових матеріалів.
«На теперішній час отримана ухвала суду [про спеціальне провадження], підготовче судове засідання проведено, свідки ще не викликались. В наступне судове засідання будуть викликатися свідки для допитів в судовому засіданні», — говорить Максюк.
На думку прокурора, тривалість розгляду має об’єктивні причини: навантаження на суди, засідання можуть відкладати й через безпосередній вплив війни. Міста Харківщини, у тому числі Чугуїв, потрапляють під російські обстріли.
«Судові засідання призначаються раз на три місяці. Спілкувалися з суддями щодо якомога скорішого призначення та скорішого розгляду. Позиція прокуратури: ми намагаємося якомога скоріше розглянути», — каже Максюк.
За інформацією слідства, Іван Столбовий живе у Бєлгородській області.
«Згідно з оперативними даними він виїхав разом з родиною і мешкає, знімає квартиру на території Бєлгородської області. Чим він займається, на теперішній час невідомо», — говорить прокурор.
Інтереси обвинуваченого у суді представляє адвокат системи безоплатної правової допомоги Віктор Церковний. З обвинуваченим він не спілкувався та просить не ототожнювати його з клієнтом.
«Враховуючи специфіку справи, я не маю змоги з’ясувати його позицію, чи він визнає, чи не визнає [провину]. Я думаю, що навряд чи я з’ясую, тому що він не перебуває на території України», — сказав Церковний.
Чи достатньо доказів для визнання Столбового винуватим, вивчатимуть у суді.
«У будь-якому випадку є порядок, якщо там допитувалися люди в якості свідків, їх потрібно викликати до суду, хай вони розповідають те, що їм відомо. Як захисник я повинен діяти в інтересах підзахисного», — каже Церковний.
Обвинувачений та його родина у соцмережах неактивна. Останні дописи на сторінках Столбових у Facebook — від березня 2022 року.
Балаклія зараз
Як і інші міста Харківщини, Балаклія потерпає від російських обстрілів, останнім часом — «шахедних» атак. У місті можуть залишатися потенційні вороги серед своїх, припускають місцеві.
«Моя така влада була, якби їх хтось зібрав, і не треба відправляти в тюрму. Будувати мости, дороги, будинки. Нехай працюють! А те, що їх закриють у тюрягу, вони будуть сидіти, а їх ще й годувати треба. А скільки таких що сидять, ждуть», — розводить руками житель Балаклії Сергій Терещенко.
Жителька Балаклії Ярослава Мохонько переконана, що більшість у громаді — за Україну: «А ті, що за росію, тихо мовчать. Але є і такі… Помаленьку вони перевчаться. Все буде добре».


Степан Масельський приятелював з Іваном Столбовим та розчарувався у колишньому колезі:
«Тим паче він же був свідком, що робили окупанти з тією самою Балаклією, як вони бомбили цілодобово місто, скидуючи на нього бомби, ракети на Харківщину і так далі. І виїхати до вбивць і жити серед них? Негативне ставлення».
Від початку війни на Харківщині за статистикою обласної прокуратури на 2024 рік, оголосили понад 180 підозр за фактами державної зради. Заочні провадження, як правило, розглядаються швидше.
Справа Івана Столбового стала однією із найгучніших у регіоні за час війни. У 2022 році реакція була миттєвою: об’єктивного розслідування і справедливого рішення вимагали і влада, і цивільні. Та нині навіть за відсутності обвинуваченого засідання призначають нечасто. Цього разу справу колишнього мера Балаклії відклали на чотири місяці — до 1 жовтня.
- Відеорепортаж з Балаклії дивіться згодом — підпишіться на MediaPort в YouTube
Цей журналістський матеріал створено в рамках проєкту «Важлива інформація для місцевих громад в Україні», реалізованого Fondation Hirondelle та IRMI за підтримки Swiss Solidarity. Висловлені думки належать винятково автору
-
Теги:
- Балаклія,
- державна зрада,
- суд