Web Analytics
Реалістичний, але не обов'язковий: Харків затвердив План сталої мобільності — що у документі | MediaPort

Безпека і зручність пересування містом пішки, легким персональним, велосипедним або громадським транспортом — мета Плану сталої міської мобільності, який 20 грудня одноголосно затвердили депутати Харківської міської ради. «МедіаПорт» переказує основні його положення та наводить коментарі представників міськради та громадськості. Навіщо потрібен План і коли його почнуть втілювати?

Крізь COVID та війну: як розробляли план

План сталої міської мобільності міста почали розробляти восени 2020 року в межах проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні II» за фінансової підтримки урядів Німеччини та Швейцарії. Через російське повномасштабне вторгнення в Україну представники Харківської міської ради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) призупиняли роботу над документом і повернулися до нього після консультацій у серпні 2023 року «паралельно з прийняттям рішення щодо оновлення Генерального плану міста».

«У результаті проведення ряду робочих зустрічей, представники органів місцевого самоврядування Харкова та GIZ дійшли висновку, що місту потрібен ПСММ. Окрім того, що ця потреба не втратила своєї актуальності, вона стала більш нагальною», — вирішили розробники.

До робочої групи з формування Плану увійшли представники органів місцевого самоврядування, організацій, установ, підприємств та команди експертів з питань розвитку транспорту та мобільності. Їхні імена у документі не наводяться.

«Через виклики, пов’язані з пандемією COVID-2019 та безпекові ризики воєнного стану, більшість робочих зустрічей, воркшопів, публічних обговорень та інших комунікаційних заходів було організовано в онлайн-форматі», — вказано у документі.

Крім вступу і розділу, присвяченого процесу розробки, План сталої мобільності містить наступні розділи:

  • Аналіз транспортної системи та міської мобільності Харкова;
  • Стратегічне бачення сталого розвитку міської мобільності Харкова;
  • Сценарії та заходи сталого розвитку міської мобільності Харкова;
  • Система моніторингу та рекомендації щодо впровадження Плану.

Харків: населення і міська мобільність

Документ дає уявлення про місто — його демографічну структуру, зайнятість, економічний потенціал Харкова.

«Станом на початок 2022 року населення Харкова становило близько 1,42 мільйона осіб. Демографічна структура міста відображала загальні тенденції, характерні для великих урбанізованих центрів України. Починаючи з 1990 року спостерігалося поступове зменшення населення, обумовлене негативним природним приростом та міграційними процесами. Однак, від початку 2010 року темпи зменшення населення дещо знизилися і склали в середньому 6411 осіб за рік, що становить 0,45%», — вказано у Плані.

За висновком розробників, особливості місцевості у Харкові сприяють розвитку пішохідного руху та мікромобільності — використання самокатів, велосипедів та інших низькошвидкісних (не більше ніж 25 км/год) транспортних засобів. Водночас упорядники Плану визнають, що мережа шляхів для мікромобільних пересувань не відповідає попиту.

«Про це свідчить те, що значна кількість користувачів велосипедного транспорту здійснює пересування тротуарами, тим самим порушуючи чинні Правила дорожнього руху та наражаючи пішоходів на небезпеку. Питанню облаштуванню просторів для тимчасового або довготривалого зберігання мікромобільного транспорту в місті також приділяється не значна увага. Зазвичай, місця для паркування мікромобільного транспорту облаштовуються представниками бізнес-спільноти поблизу об’єктів їх комерційної діяльності за погодження з відповідними департаментами ХМР», — вказано у документі.

Одна з найбільш розвинених систем сполучення у Харкові — громадський транспорт. За даними, що наведені у документі — 51% населення щодня користуються метрополітеном, трамваями, тролейбусами та автобусами. Та російська агресія проти України суттєво вплинула на функціонування транспортної системи. Впродовж двох з половиною місяців метро використовували як укриття. Внаслідок обстрілів міста значних пошкоджень зазнав рухомий склад, тролейбусні та трамвайні лінії.

Скриншот з документу Плану мобільності Харкова

Після відновлення руху громадського наземного транспорту у місті на зупинках встановили укриття «Захист».

«Враховуючи потреби всіх категорій населення у транспортному обслуговуванні та складність ефективної організації цього процесу в умовах воєнного стану, органи місцевого самоврядування та комунальні підприємства Харкова використовують усі можливості для оперативної реалізації заходів з відновлення та модернізації об’єктів громадського транспорту і забезпечення належного рівня безпеки та якості послуг громадського транспорту. Проте процес ліквідації пошкоджень окремих об’єктів інфраструктури громадського транспорту є досить тривалим і потребує співпраці з різними донорами та організаціями», — йдеться у документі. 

 Спираючись на дані SWOT-аналізу, у Плані прописані можливості та виклики у модернізації системи. А саме:

  • Удосконалення маршрутної мережі
  • Оновлення рухомого складу
  • Впровадження диференційованої системи оплати проїзду
  • Розширення мережі виділених смуг для руху громадського транспорту
  • Удосконалення системи інформування пасажирів
  • Впровадження інтелектуальної системи управління громадським транспортом

Понад 21% містян користуються власними автомобілями. Для таких водіїв у планах — розвиток вулично-дорожньої мережі:

  •  Подальша інтеграція засобів заспокоєння дорожнього руху для зменшення кількості ДТП у місті
  •  Розвиток та впровадження нових елементів інтелектуальної транспортної системи (наприклад, інноваційних технологій оптимізації руху транспортних потоків)
  •  Впорядкування та розвиток системи паркування індивідуального транспорту як інструменту управління транспортним попитом

Стратегічне бачення сталого розвитку міської мобільності Харкова

 У цьому розділі розробники склали план розвитку інфраструктури міста з урахуванням змін, які відбулись внаслідок російської збройної агресії. У Плані визначили 5 ключових пріоритетів: 

  • Безпека пересувань містом

До базових потреб удосконалення додали й нові вимоги із захисту населення від обстрілів під час користування транспортом та очікуванні на зупинках громадського транспорту, а також захист екіпажів громадського транспорту у період воєнного стану.

  • Інфраструктура сталих видів мобільності

«Відновлення та розвиток інфраструктури сталих видів мобільності забезпечить справедливий доступ до її використання всіма групами населення Харкова. Крім того, ефективна транспортна інфраструктура сприятиме збільшенню кількості пересувань, що здійснюються пішки, легким персональним, велосипедним або громадським видами транспорту».

 

  • Інноваційні технології управління транспортом

У місті планують продовжити впроваджувати інноваційні технології управління транспортом — це система автоматизованого збору оплати за послуги, обладнання GPS-модулями громадського транспорту, а також автоматизованої системи диспетчерського управління наземним транспортом.

  • Компактна транспортна система

«Відповідно до принципів сучасного містобудування і транспортного планування кожен район міста має розвиватися максимально самодостатнім, тобто таким, щоб переважна більшість транспортних потреб мешканців задовольнялася у його межах».

  • Комплексне відновлення транспортної системи

Регулярні обстріли міста призвели до пошкодження рухомого складу громадського транспорту, виробничих приміщень, обладнання, зупинок, контактних мереж, світлофорів. Тільки комплексне відновлення з використанням міжнародного досвіду допоможе вдосконалити систему, зазначається у документі.

Сценарії та заходи сталого розвитку міської мобільності Харкова

Розробники документа прописали три варіанти сценаріїв розвитку міської мобільності Харкова: песимістичний, реалістичний та оптимістичний. Горизонт планування обрали до 2050 року.

З метою ефективнішої організації процесу впровадження, для кожного заходу Плану визначено орієнтовний період виконання, а саме: 

  • Короткостроковий період — 2024-2027 роки  
  • Середньостроковий період — 2028-2034 роки  
  • Довгостроковий період — 2035-2050 роки  
  • Впровадження на регулярній основі — 2024-2050 роки

План сталої мобільності розраховується на роки вперед, зазначає керівник громадської організації «Харків для людей» Павло Храмов:

«Не просто хаотично відповідаємо на попит, от просто люди хочуть сьогодні, щоб було зручно їздити на автомобілі і там зробили перехрестя. А ми впроваджуємо політику, яка буде працювати на місто багато років в кращому напрямку для нас».

У дописі у Facebook Павло відзначив, що залишилося поза увагою медіа: 

  • До 2028 року на більшості великих проспектів міста з’являться виділені смуги громадського транспорту: Ювілейний, Салтівське Шосе, Льва Ландау, просп. Аерокосмічний.
  • У документі фактично прямим текстом сказано, що будувати розв’язки у місті — це погана ідея.
  • З 2035 року у Харкові можна буде їздити лише автомобілями з нормою Euro-6.
  • На вилітних магістралях з міста планують облаштувати перехоплюючі паркінги.
  • Планують встановити багато камер фіксації порушень.
  • Трамваї та автобуси отримають власні світлофорні фази, які будуть активуватись за допомогою датчиків.
  • У нас з’явиться навіть BRT (швидкісний автобус).

Керівник організації вважає, що у документі правильно розставлені пріоритети.

«Наприклад, ЗМІ понесли по пабліках, що побудують метро до Рогані і це все, що цікавить людей. Навіть якщо читати документ — там є чіткі дати і метро там стоїть не у першу чергу. У першій черзі стоять інші речі, які зробити не досить складно, досить дешево і вони значно покращують нашу транспортну інфраструктуру. Наприклад, виділені смуги для громадського транспорту на основних проспектах — Ювілейний, Аерокосмічний, Льва Ландау, Салтівське Шосе. І це досить дешево і те, що можна зробити зараз. І це варто зробити сьогодні, тому що це і для екстрених служб правильно, щоб вони проїжджали вільною смугою», — коментує Храмов.

План має рекомендаційний характер, а втілювати заходи планують з різних джерел фінансування, прокоментував «МедіаПорту» заступник директора Департаменту з питань стратегічного розвитку інфраструктури Департаменту будівництва та шляхового господарства Володимир Матяс. За його словами, крім представників Харківської міськради, у розробці документа взяли участь фахівці з Харківського національного університету міського господарства імені Бекетова та патрульної поліції.

«Це засадничий документ. І тепер, ми як розпорядники, наш профільний департамент, можемо вносити в нього корективи згідно з тими побажаннями, об’єктивними, які у нас будуть», — сказав Матяс. 

Він називає План комплексним документом для всіх груп населення, що спрямований на безпеку.

«Це одна з основних цілей впровадження цих заходів — зменшення кількості ДТП, нульова смертність на дорогах. Там є рекомендації щодо того, як до цього прийти. Ми на свій розсуд будемо обирати ті чи інші заходи, бо там є побажання щодо конкретних ділянок міста. Там є статистика, де трапляються ДТП з пішоходами — рекомендують в тому місці встановити обмеження швидкості, підвищений пішохідний перехід, змінити формулу освітлення», — наводить приклад Матяс.

За оцінкою Павла Храмова, ухвалений міською радою План «набагато кращий за будь-який інший стратегічний документ по Харкову», який він до цього бачив.

«Тому що він реалістичний, по-перше. Завжди у нас стратегії пишуться, як реферати й немає реальних показників. І часто закладаються суперечливі речі. Наприклад, ми хочемо поширювати вулично-дорожню мережу для автомобільного транспорту і водночас хочемо, щоб і велосипедна мережа була шикарна, і громадський транспорт був шикарний. А цей план описує пріоритети та послідовність впровадження — що робити далі, як це тестувати. Описує виклики й надає кілька варіантів сценаріїв»,— каже Павло Храмов.

Після ухвалення Плану сталої міської мобільності харків’ян просять долучитися до розробки Транспортної стратегії міста.

Читайте також: Спочатку справедливий мир, потім вибори — Зеленський озвучив План стійкості