Web Analytics
«Радіємо звільненню Олега Орлова», — директор ХПГ Євген Захаров про обмін 1 серпня | MediaPort

Під час обміну між західними країнами та державою-агресором російською федерацією 1 серпня звільнений 71-річний співголова правозахисного центру «Меморіал» Олег Орлов, соратник Харківської правозахисної групи. 

Після звільнення Орлов зателефонував дружині з літака, що летить у Кельн, підтвердили у «Меморіалі». 

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров у коментарі «МедіаПорту» розповів, що правозахисна спільнота радіє звільненню соратника. Захаров знайомий з Орловим з кінця 80-х. До повномасштабної війни співголова «Меморіалу» приїжджав на Харківщину. 

Олег Орлов (праворуч) під час однієї з поїздок на Харківщину. Архів ХПГ
Олег Орлов (праворуч) під час однієї з поїздок на Харківщину. Архів ХПГ

«Звісно, ми всі радіємо. У всіх наших повідомленнях сьогодні весь час — обмін. Олег дуже сильна людина. Хоч йому 71 рік, він міцний фізично. Я думаю, що він працюватиме далі», — прокоментував Захаров. 

Олег Орлов. Фото: Меморіал
Олег Орлов. Фото: Меморіал

Захаров нагадав, що російська влада послідовно переслідувала Орлова — утискала його після антипутінських пікетів штрафами і зрештою у лютому 2024 засудила до 2,6 років ув’язнення за статтею про так звану дискредитацію російської армії. У липні 2024 суд розглянув апеляцію, залишивши вирок у силі. 

Олег Орлов на суді в росії. Фото: Меморіал
Олег Орлов на суді в росії. Фото: Меморіал

Російська влада побачила дискредитацію армії в антивоєнних протестах та статті Орлова «Вони прагнули фашизму. Вони його отримали». Ця стаття, крім сторінки Орлова у Facebook, була розміщена за кордоном. Її також публікували інші ресурси — зокрема Харківська правозахисна група на сторінці проєкту «Трибунал для Путіна» сімома мовами. 

«Нащо їм [російській владі] політв’язні в їхніх таборах? Вони так само робили за радянських часів. Обмінювали найбільш відомих дисидентів на своїх шпигунів, яких розкрили на заході, — коментує результати обміну Захаров. — А правозахисників з СРСР намагалися видавити. Це також стосувалося людей, які обрали боротьбу проти СРСР, табори, але не еміграцію. І тут вони для них зовсім не були потрібні. Зараз — та сама ситуація. Ви б знали, як вони Олега обробляли, щоб він тікав! Але він бажав довести свою правову позицію до кінця. А позиція його у тому, що він має право на свободу поглядів. І його погляд: у росії переміг фашизм». 

Євген Захаров сподівається найближчим часом зв’язатися з Орловим і не виключає, що зможе побачитися з ним на зборах Міжнародної асоціації «Меморіал» восени. 

Читайте також: Білий дім підтвердив звільнення 16 політв’язнів, утримуваних росією

У полоні російського агресора залишаються тисячі українців — як військових, так і цивільних. Держава-терорист утримує понад 900 «азовців».